Էմանուել Մակրոնը պատրաստվում է արձագանքել Իլհամ Ալիևի սպառնալիքներին 01/18/2022 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակարոնը պատրաստվում է պատասխանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ՝ Արցախ այցելած Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի հասցեին հնչեցրած սպառնալիքներին։
Այս մասին գրել է FigaroMagazine-ի տնօրենի տեղակալ Քրիստոֆ Բուիսսոն թվիթերի իր էջում։
«Ժամանակն է եկել: Նրանց 5 օր ժամանակ։ Եթե իհարկե, նման ուշացումով կարելի է դեռ խոսել «արձագանքի» մասին»։
Հիշեցնենք, որ Վալերի Պեկրեսի Հայաստան կատարած այցից հետո, հունվարի 12-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց.
«Եթե մենք տեղյակ լինեինք Վալերի Պեկրեսի վերջին անօրինական այցի մասին, մենք նրան բաց չէինք թողնի»:
Ֆրանսիայում այս հայտարարությունը մեծ արձագանք ստացավ։ Մի շարք պատգամավորներ հայտարարեցին, որ այս աղմկահարույց արտահայտությունները Ֆրանսիայի կողմից չեն կարող անպատասխան մնալ։ Պատճառն այն է, որ նրանք այդ հայտարարությունը դիտարկում էին ոչ միայն ատելության կոչ Ֆրանսիայի պետական գործչի, Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահի և Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների թեկնածուի դեմ, այլև՝ անթաքույց սպառնալիք է հանդիսանում ֆրանսիացի ժողովրդի, Ֆրանսիայի կառավարության և նրա ներկայացուցիչների դեմ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հետ մեր երկրի հարաբերությունները։

Макрон готовит ответ на угрозы Алиева 01/18/2022   15:17  |  Лента новостей
Президент Франции Эммануэль Макрон готовит ответ президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву на озвученные им угрозы в адрес кандидата в президенты Франции Валери Пекресс, посетившей Арцах. Об этом написал заместитель директора Figaro Magazine Кристоф Бюиссон.
“Самое время: прошло 5 дней! С таким опозданием можно ли говорить о “реакции”, если уж на то пошло?” – написал он.
Напомним, в своем интервью Алиев заявил, что если бы азербайджанская сторона знала о визите Пекресс в Арцах, то “ее бы не выпустили”.
Эти заявления во Франции вызвали широкий резонанс. Ряд депутатов заявили, что Франция не может оставить без ответа эти скандальные высказывания. Причина в том, что эти заявления им были расценены не только как призыв к ненависти к французскому госдеятелю, председателю Совета региона Иль-де-Франс и кандидату в президенты Франции, но и как неприкрытую угрозу в адрес французского народа, французского правительства и его представителей, учитывая отношения страны с Арменией.