Երևանում Ֆրանսիական ինստիտուտ կստեղծվի 01/18/2022   11:30  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է, որ Հայաստանում ստեղծվելու է ֆրանսիական ինստիտուտ։
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում գտնվելու չորս տարիներին նախագծել, մշակել ու «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ իրականացրել եմ Երևանում Ֆրանսիական ինստիտուտ ստեղծելու ծրագիրը»,- նշել է դեսպանը ու հայտնել է, որ ինստիտուտը կհիմնադրվի Ազնավուր կենտրոնի մոտ։
Նրա խոսքով, ինստիտուտը կմիավորի բոլոր այն անձանց ծրագրերը, որոնք երկու երկրների մշակութային հարաբերություններում ավանդ են ունեցել, կդառնա ֆրանսիական մշակույթի, լեզվի ցուցադրություն:
«Այս ինստիտուտի համար մենք պարտական ենք բոլոր այն հայերին, որոնք սիրում են Ֆրանսիան, այն ուսուցիչներին, որոնք սովորեցնում են մեր լեզուն, այն երիտասարդներին, որոնք հետաքրքրվում են մեր մշակույթով, բոլոր նրանց, որոնք իրենց տեսնում են մեր արժեքների մեջ»,- գրել է նախկին դեսպանը՝ ինստիտուտին մաղթելով մեծ հաջողություն։
Դեսպանը նաև հրապարակել է Ֆրանսիայի կառավարության համապատասխան որոշումը, որը ստորագրվել է հունվարի 12-ին։

В Ереване откроется Французский институт 01/18/2022   12:26  |  Комментарий
В Армении откроется Французский институт. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил бывший посол Франции в Армении Джонатан Лакот.
"Я очень рад, что за четыре года моего пребывания в Армении мне удалось спроектировать, разработать и осуществить этот проект совместно с Aznavour Foundation. Институт позволит объединить проекты всех тех, кто вносит вклад в культурные отношения между нашими двумя странами и пропаганду французской культуры и языка в Армении", — написал экс-посол. Он уточнил, что институт будет располагаться рядом с "Центром Азнавура" в Ереване
По его словам, Французский институт объединит проекты всех тех лиц, которые  внесли вклад в культурные отношения между нашими двумя странами и популяризацию французской культуры и языка в Армении.
"Созданием этого института мы обязаны армянам, тем, кто любит Францию, учителям, которые преподают французский язык в Армении, молодежи, которая интересуется нашей культурой, всем тем, кто узнает себя в наших ценностях", — написал Лакот, пожелав вузу успехов.
Дипломат также опубликовал соответствующее решение правительства Франции, которое было подписано 12 января.