Ամերիկացի ֆիզիկոս. «Ամաչում եմ, որ Սելչուք Բայրաքթարն այստեղ է կրթություն ստացել» 01/18/2022 14:58 | ԼՐԱՀՈՍ
ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ՝ «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող թուրքական «Baykar» ընկերության տեխնիկական տնօրենին՝ Ռեջեփ Էրդողանի փեսա Սելչուք Բայրաքթարին, վրդովեցրել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտ (Massachusetts Institute of Technology, MIT) պրոֆեսոր, ֆիզիկոս Մաքս Թեգմարքի արած արտահայտությունը։
Բանն այն է, որ հիշյալ պրոֆեսորը գերմանական «Handelsblat» կայքին տված հարցազրույցում ասել է. «Ես ամաչում եմ, որ Սելչուք Բայրաքթարն կրթություն է ստացել այստեղ»:
Այդ խոսքին ի պատասխան՝ Սելչուք Բայրաքթարը Twitter-ում հետևյալ գրառումն է արել.
«MIT-ի այսպես կոչված մի գիտնական, որի անունն առաջին անգամ եմ լսում, Ղարաբաղի ռազմագործողության ժամանակ տված մի հարցազրույցում ասել է, թե «ամաչում ենք, որ Սելչուկ Բայրաքթարին դասավանդել ենք»:
Այն, ինչից պետք է ամաչեք, ձեր կատարած ցեղասպանությունը և կոտորածներն են: Իսկ մենք մեր հողերն ենք հետ վերցրել և դրա համար միայն հպարտ ենք»:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ին ցեղասպանության մեջ մեղադրող Բայրաքթարի ծագման երկիրը՝ Թուրքիան, իրականացրել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։ Աշխարհի տասնյակ երկրներ արդեն ճանաչել ու դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը։

Американский физик: мне стыдно, что Сельчук Байрактар получил здесь образование 01/18/2022   16:03  |  Лента новостей
Технический директор производящей беспилотники ‘Bayraktar” турецкой компании “Baykar Makina”, зять президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Сельчук Байрактар обиделся на слова шведско-американского физика и космолога, профессора Массачусетского технологического института (Massachusetts Institute of Technology, MIT) Макса Тегмарка.
Как пишет ermenihaber.am, дело в том, что профессор в интервью немецкому сайту “Handelsblat” сказал: “Мне стыдно, мы дали здесь образование Сельчуку Байрактару”.
Байрактар в своем Twitter в частности ответил: “Так называемый ученый MIT, имя которого я слышу впервые, в своем интервью в период Карабахской войны, сказал: "Мы стыдимся, что преподавали Сельчуку Байрактару".
“На самом деле стыдно должно быть вам за совершенные массовые убийства и геноцид. Мы же вернули наши земли, и можем только гордиться этим”.
Отметим, что родная страна обвиняющего США в геноциде Сельчука Байрактара – Турция – правопреемница Османской империи, совершившей первый геноцид 20 века, – Геноцид армян 1915 года. Десятки стран мира уже признали и осудили Геноцид армян.