300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները կիրականացվեն անկանխիկ եղանակով. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծ 01/18/2022   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է ընդլայնել անկանխիկ գործառնությունների դաշտը:
Նշենք, որ նախագծով առաջարկվում է Հայաստանի տարածքում ֆիզիկական անձանց միջև 500,000 դրամը գերազանցող վճարումը և վճարման ստացումը իրականացնել անկանխիկ ձևով, նույն եղանակով անել նաև ֆիզիկական անձանց միջև 300,000 դրամը գերազանցող փոխառությունների տրամադրումը և ստացումը: Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ինչպես նաև լիցենզիայի հիման վրա վարկեր և փոխառություններ տրամադրելու իրավունք ունեցող անձանց կողմից տրամադրվող վարկերը եւ փոխառությունները ևս տրամադրվում են բացառապես անկանխիկ ձևով:
Նախագիծն ընդունվեց 66 կողմ, 28 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայներով:
10:33 18/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն շարունակում է իր աշխատանքը. օրակարգում է ՄԻՊ-ի ընտրության հարցը
11:08 17/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆրանք խաղաղության դարաշրջան հռչակված ժամանակահատվածում մեր ունեցած հերթական ցավալի կորուստներն են.ԱԺ-ում մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զոհված զինվորների հիշատակը

Превышающие 300 000 драмов сделки будут осуществляться безналичным способом: парламент Армении одобрил законопроект 01/18/2022   12:03  |  Экономика
Парламент Армении во втором и окончательном чтении принял представленный правительством законопроект “О безналичных операциях”. Законопроект предусматривается расширить поле безначлиных сделок.
В соответствии с документом,  оплата и получение платежа в размере более  300 000 драмов между физическими лицами на территории Республики Армения по всем сделкам будет производиться в безналичной форме.
Сделки по предоставлению кредита и займа банками, кредитными организациями, а также лицами, имеющими на это право, также будут выдаваться исключительно безналичным способом.