Մենք կողմ ենք, որ առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ սահմանները բացվեն, և հարաբերությունները օր առաջ կարգավորվեն. դա բխում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերից.ԱԺ փոխնախագահ 01/17/2022   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ԱԺ այսօրվա նիստի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը կողմ է առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբարերությունների կարգավորմանն ու սահմանների բացմանը:
«Անկախության հաստատումից ի վեր, և այն ժամանակ, երբ Թուրքիան սահմանները փակել է Հայաստանի հետ, մեր երկրի դիրքորոշումը միշտ եղել է այն, որ մենք կողմ ենք առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատմանը և սահմանների բացմանը։ Այս տրամաբանությունը չի փոխվել, Հայաստանի կառավարությունը այժմ էլ այդ դիրքերից է հանդես գալիս: Մենք կողմ ենք, որ առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ սահմանները բացվեն, և հարաբերությունները օր առաջ կարգավորվեն, դա բխում է ՀՀ-ի և հայ ժողովրդի շահերից»,-ասաց Հակոբ Արշակյանը:
14:36 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին

Армения выступает за нормализацию отношений с Турцией и открытие границы без предусловий - Аршакян 01/17/2022 12:02 | Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян на сегодняшнем заседании НС заявил, что Армения выступает за нормализацию отношений с Турцией и открытие границы без предусловий.
“С момента установления независимости и тогда, когда Турция закрыла границы с Арменией, позиция нашей страны заключалась в том, что мы выступаем за установление отношений и открытие границы. Эта логика не претерпела изменений. Правительство Армении в настоящее время выступает с этих позиций. Мы за открытие границы с Турцией и скорейшую нормализацию отношений без предусловий. Это исходит из интересов РА и армянского народа”, - сказал Акоп Аршакян.