Արմինե Ադիբեկյանին մեղադրանք է առաջադրվել 01/17/2022 15:46 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանագետ Արմինե Ադիբեկյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրնսգրքի 137,1-րդ հոդվածով՝ ծանր վիրավորանքի հատկանիշներով։ Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ միջնորդություն է ներկայացվել Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին որպես տուժող ճանաչելու մասին։
«Այսօր Արմինե Ադիբեկյանին մեղադրանք առաջադրվեց նիկոլ Վովայի փաշինյանին «ծանր վիրավորանք» հասցնելու համար (հոդված 137.1, 2-րդ մաս), որը նա կատարել է 2021թ. հոկտեմբերի 7-ին՝ նշված անձի գրքից վերցված 1 (մեկ) բառ պարունակող մեկնաբանությամբ քպ ողջ վերնախավը պատկերող լուսանկար հրապարակելով իր ՖԲ էջում։
Հետաքրքիրն այն է, որ որպես վիրավորանքի հասցեատեր՝ նշված է միայն մեկ անձ՝ ն.Վ. փաշինյանը։ Է՛լ ավելի հետաքրքիր է այն, որ նշված անձը տուժող ճանաչված չէ։ Եթե քննիչը հանգել է հետևության, որ իմ վստահորդ Ադիբեկյանը այդ անձին բարոյական վնաս է հասցրել, ապա ինչու՞ նրան տուժող չի ճանաչել։ Իսկ եթե հանգել է հետևության, որ վստահորդս բարոյական վնաս չի հասցրել, ապա ինչու՞ է Ադիբեկյանին մեղադրանք առաջադրել։
Համաձայնեք, որ հետաքրքիր պարադոքս է։ Ամեն դեպքում, այս պարադոքսն իրավական ճանապարհով հանգուցալուծելու համար այսօր միջնորդել ենք ն.Վ.փաշինյանին ճանաչել տուժող։ Տեսնենք, թե հարգելի քննիչը կբավարարի՞ մեր միջնորդությունը, թե՞ կմերժի։ Եվ եթե մերժի, ապա ինչպե՞ս կհիմնավորի իր որոշումը։

Армине Адибекян предъявили обвинение 01/17/2022 16:34 | Комментарий
Азербайджановеду Армине Адибекян предъявлено обвинение по статье 137,1 Уголовного кодекса РА – по признакам нанесения тяжкого оскорбления. Как пишет на своей странице в Facebook правозащитник Рубен Меликян, он подал в суд ходатайство о признании Никола Воваевича Пашиняна потерпевшим.
"Сегодня Армине Адибекян предъявили обвинение за "тяжкое оскорбление"(ч. 2 ст. 137.1) Николу Воваевичу Пашиняну, которое она нанесла 7 октября 2021 года, опубликовав на своей странице в Fb снимок, на котором изображена вся элита гд, и комментарий к нему, содержащий одно слово, взятое из книги упомянутого лица. Интересно то, что в качестве адресата оскорбления указано лишь одно лицо – Н.В. пашинян. Куда более интересным представляется то, что упомянутое лицо не признали потерпевшим. Если следователь пришел к выводу, что моя доверительница Адибекян нанесла этому лицу моральный ущерб, то почему не признали его потерпевшим? Если же он пришел к заключению, что моя доверительница не наносила морального ущерба, то с какой стати Адибекян предъявили обвинение?! Согласитесь, что это интересный парадокс", - написал Меликян.
Он отметил, что для разрешения этого парадокса юридическим путем они сегодня подали ходатайство о признании Н.В. Пашиняна потерпевшим.
"Посмотрим, уважаемый следователь удовлетворит наше ходатайство или отклонит его. Если он отклонит его, то как он обоснует свое решение", - написал юрист.