ՀՀ նախագահն ԱՄԷ այցի շրջանակում ձեռք է բերել ևս մեկ 200 մՎտ-անոց արևային էլեկտրակայանի կառուցման պայմանավորվածություն 01/16/2022 22:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայրաքաղաք Աբու Դաբիում հանդիպել է «Մասդար» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մոհամեդ Ջամիլ Ալ Ռամահիի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են վերականգնվող էներգետիկայի, նորագույն տեխնոլոգիաների, գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Ընդգծելով, որ Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներկայումս «Մասդար» ընկերության հետ իրականացվող 200 մեգավատտ հզորությամբ ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի կառուցման ներդրումային ծրագիրը փոխշահավետ գործակցության առաջին քայլն է՝ նախագահ Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել ևս 200 մեգավատտ հզորության վերաբերյալ այսօր ձեռք բերած պայմանավորվածության առթիվ: Նախագահը նշել է, որ Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ընդհանուր առմամբ 400 ՄՎտ ծավալով նախագծերի իրականացումը լավ հիմք է ստեղծում ավելի լայն գործակցության համար և կարևոր քայլ է մեր երկրի էներգետիկ համակարգի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ: «Ակնկալում եմ, որ այս ծրագրով հիմք կստեղծվի երկարատև համագործակցության համար»,-ասել է նա։
Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել նաև «Այգ-1» ծրագրի իրականացման շուրջ «Մասդար» ընկերության և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոդի արդյունավետ համագործակցության վերաբերյալ։
Նշվում է, որ հանդիպմանը զրուցակիցները խոսել են նաև Հայաստանում հողմային էներգետիկայի ոլորտում նույնպես մեծածավալ ներդրումներ կատարելու

Президент Армении в ходе визита в ОАЭ договорился о реализации ещё одного проекта мощностью 200 мегаватт 01/17/2022   11:16  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах президент Армении Армен Саркисян в столице Абу-Даби встретился с главным исполнительным директором компании "Масдар" Мохаммедом Джамилем Аль Рамахи. Подробности передает пресс-служба президента Армении.
На встрече обсуждались возможности развития сотрудничества в сферах возобновляемой энергетики, новейших технологий, науки и образования. Подчеркнув, что в сфере возобновляемой энергетики Армении компания "Масдар" в настоящее время реализует инвестиционный проект по строительству фотовольтаической электростанции мощностью 200 мегаватт, который является первым шагом взаимовыгодного сотрудничества, Президент Саркисян выразил удовлетворения в связи с достигнутой сегодня договорённостью о строительстве ещё 200 мегаватт мощности. Президент отметил, что реализация в сфере возобновляемой энергетики Армении инвестиционных проектов мощностью в общей сложности 400 мегаватт создаёт хорошую основу для более широкого взаимодействия и является важным шагом в направлении диверсификации энергетической системы нашей страны. "Рассчитываю, что этим проектом будет заложена основа для долгосрочного сотрудничества", - сказал он.
Президент Саркисян также выразил удовлетворённость в связи с эффективным сотрудничеством компании "Масдар" и Фонда государственных интересов Армении по реализации проекта "Айг-1".
На встрече собеседники говорили также о возможностях осуществления крупномасштабных инвестиций в ветроэнергетическую отрасль Армении.