Գեղարքունիքի երեկվա մարտերի ընթացքում հրդեհվել է ադրբեջանական դիրքը, բռնկվել ադրբեջանական պահեստը (Տեսանյութ) 01/12/2022   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Համացանցում հայտնվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ երեկ տեղի ունեցած կրակոցների տեսագրությունը։ Թեև Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտնեց 1 զոհի մասին, սակայն հայ զինվորները թշնամուն ավելի մեծ վնաս են հասցրել։ Տեսանյութից լսվող ձայներից պարզ է դառնում, որ թշնամուն հակահարված է տրվել, հայ զինծառայողները խոցել են ադրբեջանական դիրքերում տեղակայված ԶՈւ պահեստներից մեկը, որի հետևանքով բռնկվել է այնտեղ պահվող ռազմամթերքը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ ժամը 15։15-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ էին բացել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի հատվածում տեղակայված հայկական մարտական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մեկ զինծառայող ստացել է միջին ծանրության հրազենային վիրավորում։
Ժամը 17։30-ի սահմաններում ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները վերսկսել էին կրակը հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, օգտագործելով նաև հրետանային միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր։ Ադրբեջանական ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքի հետևանքով զոհվել են ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ, շարքային Արթուր Արտյոմի Մխիթարյանը (ծնվ. 2002թ.) և կրտսեր սերժանտ Ռուդիկ Ռաֆիկի Ղարիբյանը (ծնվ. 2002թ.)։ Հայկական կողմն ունի նաեւ երկու վիրավոր, որոնց կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Կեսգիշերին հայտնաբերվել է ՀՀ ԶՈւ զինծառայող` շարքային Վահան Վաչագանի Բաբայանի (ծնվ. 2003թ.) մարմինը` մահացու հրազենային վիրավորումով։
13:11 12/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԵՄ-ն սահմանային լարվածությունը թուլացնելու համար Երևանին և Բաքվին հորդորել է օգտվել պաշտպանության նախարարությունների միջև ստեղծված ուղիղ կապից
10:36 12/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում զերծ մնալ ուժի կիրառումից
19:27 10/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հրադադարի ռեժիմը խախտել է նաև Ասկերանի շրջանում
20:20 05/01/2022  |  Միջազգային լրահոսՍկսվել են թուրքմենական գազի մատակարարումներն Ադրբեջան՝ Իրանի տարածքով

В результате вчерашних боев в Гегаркунике был уничтожен азербайджанский склад с боеприпасами(ВИДЕО) 01/12/2022 17:15 | Лента новостей
В сети появились видео горящего азербайджанского поста в результате вчерашних боев в Гегаркунике. Хотя Азербайджан официально сообщил об одном погибшем, однако армянские военные нанесли врагу значительно больший урон. Судя по голосам за кадром, становится ясно, что по врагу был нанесен контрудар. Армянские военные уничтожили один из складов, размещенных на азербайджанских постах. В результате хранящиеся там боеприпасы сдетонировали и загорелись.
Напомним, 11 января около 15:15 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь по армянским боевым позициям, дислоцированным на участке Верин Шоржа(Верхняя Шоржа) Гегаркуникской области РА, в результате чего один военнослужащий получил огнестрельное ранение средней степени тяжести.
В тот же день, в 17:30, азербайджанские ВС возобновили обстрел армянских позиций, дислоцированных на восточном направлении армяно-азербайджанской границы, применив также артиллерию и беспилотники. Армянская сторона прибегла к соразмерным действиям. В результате предпринятой азербайджанскими подразделениями провокации погибли двое военнослужащих ВС Армении: рядовой Артур Артемович Мхитарян и младший сержант Рудик Рафикович Гарибян. Оба 2002 года рождения. Еще двое военнослужащих ранены, их жизни вне опасности.
Позже Минобороны сообщило, что в полночь в зоне интенсивной перестрелки, начавшейся 11 января после предпринятой азербайджанскими подразделениями провокации, было обнаружено тело военнослужащего ВС Армении рядового Ваана Вачагановича Бабаяна(2003 г.р.) со смертельным огнестрельным ранением.