Ղազախստանում անկարգությունների հետևանքով 50-ից ավել վարչական շենքեր են վնասվել 01/12/2022 11:01 | Միջազգային լրահոս
Ղազախստանում անկարգությունների հետևանքով ավելի քան 150 բիզնես-շենքեր և 50-ից ավել վարչական շենքեր են վնասվել:Այս մասին հայտարարել է արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների զարգացման նախարար Կայիրբեկ Ուսկենբաևը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը.
«Ակիմատների (տարբեր մակարդակների տեղական վարչակազմեր) օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ երկրի ութ շրջաններում վնասվել է 53 պետական օբյեկտ, փոքր և միջին ձեռնարկության 151 օբյեկտ: Վնասված օբյեկտների ստույգ քանակն ամեն օր ճշտվում է: Բոլոր տարածաշրջաններում ստեղծված են պատճառված վնասի հետազոտման և գնահատման համապատասխան հանձնախմբեր»,- հայտնել Է նախարարը:

Более 50 административных зданий повредили в ходе беспорядков в Казахстане 01/12/2022   11:10  |  Международные новости
Более 150 бизнес-объектов и более 50 административных зданий были повреждены в Казахстане в ходе беспорядков. Об этом, как передает ТАСС, в среду сообщил министр индустрии и инфраструктурного развития Каирбек Ускенбаев на первом заседании нового правительства республики.
"По оперативным данным акиматов (местных администраций разного уровня - прим. ТАСС), по стране повреждено в восьми регионах 53 государственных объекта и 151 объект малого и среднего предпринимательства. Точное количество поврежденных объектов акиматами актуализируется ежедневно. <...> Во всех регионах созданы соответствующие комиссии по обследованию и оценке причиненного ущерба", - сообщил министр.
Согласно продемонстрированной министром презентации, больше всего объектов пострадало в Алма-Ате - 166.