Ադրբեջանական զինված ծառայողները կրակել են ՀՀ քաղաքացիական բնակչի մեքենայի վրա, քարով հարվածել մեքենային, որում եղել են կինը և 3 տարեկան երեխան 01/11/2022 14:48 | Մեկնաբանություն
2022 թվականի հունվարի 2-ին, ժամը՝ 14:00-15:00-ի սահմաներում, երբ ՀՀ Լոռու մարզի բնակիչը կնոջ և 3 տարեկան մանկահասակ երեխայի հետ իր Nissan Teana մակինիշի ավտոմեքենայով եղել է Արցախից վերադարձի ճանապարհին, Ստեփանակերտ-Շուշի հատվածում ադրբեջանական մի շարք զինծված ծառայողներ ագրեսիվ պահվածքով, գոռգոռոցներով զենքը ուղղել են դեպի իր մեքենան, այնուհետև՝ մեծ քարով հարվածել են մեքենային: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Քարի հարվածից վնասվել է մեքենայի առջևի թափարգելը, ուժեղարարը, ռադիատորը և կորցրել է մեքենայի հաշվառման համարանիշը:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքների հետևանքով կրել է 200.000 ՀՀ դրամից ավելի վնաս:
Այս մասին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին է ահազանգել ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի բնակիչը, ով վարել է մեքենան:
Քաղաքացին նշված դեպքի մասին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության և ՀՀ իրավասու մարմիններին: Այս միջադեպի փաստը Արման Թաթոյանին պաշտոնապես հաստատել է նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը: Երեկ Արցախից տարածվել է նաև պաշտոնական հաղորդագրություն:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների համար բացահայտ է եղել, որ նրանք սպառնում ու քարով հարվածում են խաղաղ բնակչի մեքենայի, որում նաև կա կին ու մանկահասակ երեխա, բայց նրանք դիտավորությամբ շարունակել են իրենց հանցավոր արարքները: Դրանք ուղղված են եղել ՀՀ խաղաղ բնակիչների կյանքի ու առողջության, սեփականության իրավունքների դեմ, նրանք խաթարել են խաղաղ բնակիչների անվտանգ երթևեկությունը:
Այս միջադեպը հերթական անգամ ապացուցում է, որ ադրբեջանական ծառայողներ Հայաստանի կամ Արցախի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ու ճանապարհներին չպետք է լինի:
Հայաստանում ու Արցախում ադրբեջանական խախտումները բնույթով նույնն են:
Նրանց ներկայությունն ինքնին իրական ոտնահարում է քաղաքացիական բնակչության կյանքի իրավունքն ու անվտանգությունը, մյուս կենսական իրավունքները: Սա ապացուցվում է հենց այս միջադեպով ու ավելին՝ մեքենայի մեջ եղել է նաև երեխա։ Ադրբեջանական զինված ծառայողների հեռացումն անհրաժեշտ է մարդկանց խախտված իրավունքները և բնականոն կյանքը վերականգնելու համար: Նման միջադեպեր պարբերաբր են գրանցվում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հետևությունը հիմնավորվում է նաև երեկ Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա և Թաղավարդ համայնքների, Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ համայնքի ուղղությամբ ադրբեջանական կրակոցներով, որոնք վնաս են հասցրել քաղաքացիական բնակիչներին, իսկ կրակոցներից մեկն էլ եղել է մանկապարտեզից 50 մետր հեռավորության վրա գտնվող տան ուղղությամբ: Այս փաստերը երեկ հաստատել են Արցախից պաշտոնական հաղորդագրություններով:
Այս փաստերը կներկայացվեն միջազգային կառույցներին՝ կապված ադրբեջանական հանցավոր արարքների և նրաց հեռացման հրատապ անհրաժեշտության հետ»,- գրել է Թաթոյանը։

Азербайджанские ВС на дороге Степанакерт-Шуши закидали камнями машину жителя Армении, в которой находились его жена и 3-летний ребенок 01/11/2022   15:19  |  Комментарий
Азербайджанские ВС на дороге Степанакерт-Шуши направили оружие в сторону автомобиля гражданского жителя РА и забросали камнями машину, в которой находились его жена и 3-летний ребенок. Об этом написал Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
"2 января 2022 года, в промежутке с 14:00 до 15:00, когда житель Лорийской области Республики Армения возвращался из Арцаха на автомобиле «Nissan Teana» со своей женой и 3-летним ребенком, на участке Степанакерт-Шуши несколько азербайджанских вооруженных служащих с агрессивным поведением и криками направили оружие на его автомобиль, а затем швырнули большой камень в автомобиль. Вследствие удара камнем была повреждена передняя часть кузова автомобиля, усилитель, радиатор, также был потерян госномер машины.Преступными действиями азербайджанских вооруженных служащих был причинен ущерб в размере более 200 тысяч драмов. Об этом Защитнику прав человека Республики Армения сообщил житель города Ванадзор Лорийской области, управлявший автомобилем.
Об инциденте гражданин сообщил компетентным органам Республики Армения и Арцаха. Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян также официально подтвердил факт случившегося Защитнику прав человека Армении Арману Татояну. Вчера Арцах также распространил официальное заявление.
“Очевидно, что азербайджанским ВС было ясно, что они угрожают и забрасывают камнями автомобиль мирного жителя, в котором также находятся женщина и ребенок, но они намеренно продолжили свои преступные действия. Данные действия были направлены против прав мирных жителей Республики Армения на жизнь, здоровье и собственность, нацелены на воспрепятствование безопасному передвижению мирных жителей”, - написал омбудсмен РА.
Он указал, что данный инцидент в очередной раз доказывает, что азербайджанские вооруженные или любые другие служащие не должны находиться в непосредственной близости от сел и на дорогах Армении или Арцаха.
Нарушения со стороны азербайджанцев в Армении и в Арцахе по своему характеру аналогичны. Само их присутствие нарушает право на жизнь и безопасность и другие жизненные права гражданского населения. Это доказывает данный инцидент: тем более, что в машине находился ребенок. Вывод азербайджанских вооруженных служащих необходим для восстановления нарушенных прав и нормальной жизни людей. Подобные инциденты происходят регулярно”, - отметил Татоян.
Данный вывод Защитника прав человека Республики Армения также подтверждается тем, что вчера в направлении общин Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Арцаха, общины Нахиджеваник Аскераского района азербайджанцами были произведены выстрелы, которыми был причинен ущерб мирным жителям.
“Один из выстрелов был произведен по направлению жилого дома, находящегося на расстоянии 50 метров от детского сада. Эти факты вчера были подтверждены официальными сообщениями из Арцаха”, - указал омбудсмен Армении.
Он сообщил, что факты, связанные с азербайджанскими преступными действиями и срочной необходимостью их вывода, будут представлены международным организациям.