Պետական պաշտոնյայի կողմից բյուջեից անգամ մեկ լումայի յուրացման կամ վատնման դեպքի հայտնաբերման պարագայում, կիրառվելու է խստագույն պատիժ.ԱՀ նախագահ 01/11/2022   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 11-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված 2022 թվականի պետական բյուջեի եկամուտների ձևավորման և ծախսերի կատարման հարցերին։ Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Խոսելով հարկաբյուջետային քաղաքականության մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ, պայմանավորված հետպատերազմյան շրջանում առկա սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար խնդիրներով, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար սահմանվել են մեղմ հարկային ռեժիմ և մի շարք արտոնություններ, և նշված պայմաններում պետությունը բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտներից ակնկալում է անվերապահ հարկային կարգապահություն։ Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին հարկային կանոնների խախտման դեպքերի պարագայում խստացնել պատասխանատվության մեխանիզմները՝ շեշտելով 2022 թվականին պետական բյուջեի եկամուտների մուտքերը պատշաճ մակարդակով ապահովելու հրամայականը։ Անդրադառնալով պետական գնումների գործընթացին՝ նախագահը նշել է, որ այսուհետ շինարարության, առողջապահության, գույքի ձեռքբերման և այլ ոլորտներում կիրառվելու է ավելի խիստ գործիքակազմ` արդար մրցակցության ապահովման ու հակամենաշնորհային քաղաքականության, տեղական արտադրանքի և ծառայությունների առաջնահերթության ապահովման, ինչպես նաև չարաշահումների բացառման ուղղությամբ։
«Այսուհետ բոլոր ուղղություններով ուժեղացված ստուգումներ են իրականացվելու, և, պետական պաշտոնյայի կողմից բյուջեից անգամ մեկ լումայի յուրացման կամ վատնման դեպքի հայտնաբերման պարագայում, կիրառվելու է խստագույն պատիժ», - զգուշացրել է երկրի ղեկավարը։ Հանրապետության նախագահը նշել է նաև, որ, պետական վերահսկողական մեխանիզմների խստացմանը զուգահեռ, հատուկ ուշադրության կենտրոնում են լինելու քաղաքացիների կողմից ստացված ահազանգերը, և կոչ է արել բնակչությանը համապատասխան թեժ գծերով չարաշահումների մասին հայտնել շահագրգիռ մարմիններին՝ այդպիսով ավելի մեծացնելով հանրային վերահսկողությունը պետական կառավարման համակարգի վրա։
10:05 10/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆորանոր աղետներից խուսափելու առավել գործուն և արդյունավետ մեխանիզմը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի մուտքն էր Ղազախստան. Արցախի նախագահ

Хищение или растрата госслужащим хотя бы одной копейки из бюджета будут сурово караться – президент Арцаха 01/11/2022 16:39 | Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 11 января провел расширенное рабочее совещание, посвященное вопросам формирования доходов и планирования расходов государственного бюджета. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Говоря о налогово-бюджетной политике, глава государства отметил, что в связи с социально-экономическими и гуманитарными проблемами послевоенного периода для малого и среднего бизнеса был установлен мягкий налоговый режим, а также ряд льгот, и в указанных условиях государство рассчитывает на безоговорочную налоговую дисциплину со стороны всех хозяйствующих субъектов. Президент Арутюнян поручил ответственным лицам сферы ужесточить механизмы ответственности в случае нарушений налоговых правил, подчеркнув необходимость обеспечения доходов государственного бюджета в 2022 году на должном уровне.
Касаясь процесса госзакупок, президент отметил, что отныне в сферах строительства, здравоохранения, приобретении имущества и других отраслях будут применяться более жесткие инструменты для обеспечения добросовестной конкуренции и антимонопольной политики, приоритета местных товаров и услуг, равно как и исключения злоупотреблений. «Отныне по всем направлениям будут проводиться усиленные проверки. В случае хищения или растраты госслужащим хотя бы одной копейки из бюджета будет применено суровое наказание», - предупредил глава государства.
Президент республики отметил также, что параллельно с ужесточением механизмов государственного контроля особое внимание будет уделяться жалобам, поступающим от граждан, и призвал население сообщать о злоупотреблениях в компетентные органы по соответствующим горячим линиям, повышая таким образом общественный контроль за системой государственного управления.