Երևան-Գորիս ճանապարհի վրա, Տիգրանաշենում և Ոսկեպարում ևս կլինեն ադրբեջանական մաքսակետեր. Սահմանազատման հետևանքերն ըստ Դավիթ Շահնազարյանի 01/11/2022   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանի վարչապետն ըստ էության բացահայտեց իր բոլոր ծրագրերը, այսպես կոչված «խաղաղության ծրագիրը»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Դավիթ Շահնազարյանը։
Քաղաքական գործիչը հայտարարեց, որ Փաշինյանի ծրագրերի երեք հիմնական ուղղություններից մեկն է՝ սկսել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը։ Ներկայացուցիչների հանդիպումը նախատեսված է առաջիկա օրերին։
Շահնազարյանը՝ լինելով Հայաստան-Թուրքիա բանակցույթունների առաջին պաշտոնական մասնակիցը և բանակցողը, կրկին հայտարարեց, որ այս իրավիճակում գնալ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման, մեծագույն սպառնալիք է ՀՀ-ի համար։
«Իրավիճակը կտրականապես փոխվել է պատերազմից հետո։ Պատերազմը չի ավարտվել։ Թուրքիան առաջ է քաշում նախապայմաններ, որոնք փաստացի ընդունվել են ՀՀ ներկայիս իշխանությունների կողմից»։
Թուրքիան պահանջում է ճանաչել Կարսի պայմանագրը, ընդունել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և Արցախի հանրապետությունը որպես Ադրբեջանի անքակտելի մաս ճանաչել ու հրաժարվել Ցեղասպանության հարցից։ Առաջ է քաշվել նաև նոր՝ չորրորդ պայմանը՝ միջանցք Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, որը այլ կերպ կոչվում է «Թուրանի միջանցք»։
Երկրորդ սպառնալիքը սահմանազատման հարցն է։ Շահնազարյանը վաստահեցնում է, որ գործընթացը երկար չի տևի և արդյունքում Գորիս-Կապան ճանապարհին տեղադրված ադրբեջանական սահմանային և մաքսային կետերից կունենանք նաև Երևան-Գորիս ճանապարհի վրա, Տիգրանաշենում, Ոսկեպարի շրջանում։
«Սա ըստ էության արդեն հայտարարված է ՀՀ իշխանության կողմից։ Անհեթեթություն է, որ այդ կերպ կատարվում է սահմանազատման աշխատանքները»։
22:59 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում թուրքական զինուժ կա, բացառված չէ նաեւ` Նախիջեւանում. Դավիթ Շահնազարյան
22:00 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱպաշրջափակվող ճանապարհները կարող են լինել միայն միջանցքներ, որոնք պետք է վերահսկվեն այլ երկրի կողմից և ոչ՝ Հայաստանի. Դավիթ Շահնազարյան (տեսանյութ)
20:57 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքը Երեւանի հետ կապող զարկերակի 21 կմ-ը Ադրբեջանին է հանձնվել Վաղարշակ Հարությունյանի ստորագրությամբ. Դավիթ Շահնազարյան (տեսանյութ)
17:40 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը նոր պատերազմի է տանում. Դավիթ Շահնազարյան
17:54 14/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամուն տրվել են Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող լուրջ տեղեկություններ.Դավիթ Շահնազարյան
12:04 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամոզված եմ այսօր իր ուղերձում ԱՄՆ նախագահը կարտասանի Ցեղասպանություն բառը.Դավիթ Շահնազարյան
15:15 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Շահնազարյան. Կա՛մ Օնիկ Գասպարյանն է ձերբակալվում, կա՛մ Նիկոլ Փաշինյանը
20:33 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Որքան ուզում է, թող Նագիևը փնտրի, նա չի կարող գտնել Ադրբեջանում իմ աղբյուրները». Դավիթ Շահնազարյան. 168.am
12:46 19/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շարունակում է հանձնել Հայաստանը, հայ ժողովրդի շահերը․ Շահնազարյան

Давид Шахназарян рассказал, чем может обернуться для Армении демаркация границы с Азербайджаном 01/11/2022 13:35 | Лента новостей
Премьер-министр Армении, по сути, раскрыл все свои планы, так называемую “программу мира”, заявил бывший глава СНБ РА Давид Шахназарян.
Оппозиционный политик заявил, что одно из основных направлений программы Пашиняна – начать нормализацию отношений между Арменией и Турцией. Встреча спецпредставителей намечена на ближайшее время.
Шахназарян, который в свое время был участником первых официальных переговоров по нормализации, вновь заявил, что в сложившейся ситуации идти на установление дипотношений и открытие границ с Турцией – огромная угроза для Армении.
“Ситуация резко изменилась после войны. Война не окончена. Турция выдвигает предусловия, которые были фактически приняты власти действующими властями Армении”, - сказал он.
Турция требует признать Карсский договор, признать территориальную целостность Азербайджана, а Республику Арцах в качестве неотъемлемой части Азербайджана и отказаться от процесса международного признания Геноцида армян в Османской империи. Также выдвинуто новое требование о “коридоре” между Азербайджаном и Нахиджеваном, который иначе называется “Туранским коридором”.
Второй угрозой Шахназарян считает делимитацию и демаркацию границы с Азербайджаном. Шахназарян отметил, что процесс продлится недолго и в результате, по его словам, по аналогии с трассой Горис-Капан, азербайджанские пограничные и таможенные пункты появятся и на участках у сел Тигранашен и Воскепар.