Արցախի ՄԻՊ-ը նամակ է հղել «Գուգլ»-ին՝ հորդորելով զերծ մնալ թվային քարտեզներից Արցախի հայկական տեղանունները հեռացնելուց 01/10/2022   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը նամակ է հղել «Գուգլ» ընկերությանը՝ հորդորելով չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին, անտեսել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հիմնազուրկ պահանջները և զերծ մնալ թվային քարտեզներից Արցախի հայկական տեղանունները հեռացնելուց։
Պաշտպանը մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանի այդ ջանքերը հանդիսանում են Արցախի ժողովրդին հայրենիքից զրկելու, Արցախի հայկական ինքնությունը մերժելու ադրբեջանական երկարամյա քաղաքականության հերթական դրսևորումը։
Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, որն ուղղված էր Արցախի ողջ տարածքի բռնազավթմանն ու նրա ժողովրդի ոչնչացմանը, դարձել է ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության գագաթնակետը։
Արցախի նկատմամբ իր հավակնությունների կեղծ իրավաչափությունն ապահովելու համար Ադրբեջանը միտումնավոր ջնջում, ոչնչացնում և վերացնում է իր վերահսկողության տակ հայտված տարածքի յուրաքանչյուր սանտիմետրից հայերի և հայկական մշակույթի ու պատմության ցանկացած հետք։
Քարտեզներից հայկական տեղանունները հանելու Ադրբեջանի պահանջների իրական դրդապատճառները հեշտությամբ կարելի է սահմանել. Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) պարզապես տեղանուն չէ, այլ հայկական մշակույթի և պատմության ամբողջություն։ Արցախի հայկական տեղանունները տեղանքի հիշողություններ են, ինչպես նաև կենդանի հիշողություններ այն մարդկանց մասին, ովքեր այդ անունները տվել են այդ վայրերին։ Տեղանունները ծառայում են որպես տարածաշրջանային մշակույթի խորհրդանիշներ և այդպիսով արտացոլում են տվյալ վայրի պատմությունն ու միջավայրը: Քարտեզներից հայկական տեղանունները հանելու Ադրբեջանի պահանջը ոչ այլ ինչ է, քան քարտեզների վրա իր համար ցանկալի իրականություն ստեղծելու փորձ՝ նպատակ ունենալով նպաստելու իր հանցավոր քաղաքականությանը։
Պաշտպանը նամակում ներկայացրել է միջազգային իրավունքի կարգավորումները, որոնցով ամրագրված է ժողովուրդների՝ իրենց տեղանունները ազատորեն կիրառելու, պահպանելու և սերունդների ժառանգելու իրավունքը։ Նա ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքը տեղանուններն ու աշխարհագրական անվանումները չի համարում պետությունների սեփականություն, այլ համարում է ժողովուրդների ոչ նյութական ժառանգություն։
Գեղամ Ստեփանյանը նշել է, որ հայկական տեղանունների հեռացումը միայն կխրախուսի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների կոպիտ խախտումները և կաջակցի ուժի անօրինական կիրառման արդյունքների օրինականացմանը։
Բարձր գնահատելով ընկերության մարդակենտրոն մոտեցումը, որն արտահայտվում է քարտեզներում հայկական տեղանունների կիրառմամբ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը վստահություն է հայտնել, որ ընկերությունը կմերժի քարտեզները փոփոխելու և Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելու Ադրբեջանի շարունակական փորձերը»։
14:36 15/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹաղավարդի գերեզմանատունը գտնվում է օկուպացված հատվածում, որն ընդամենը մի քանի կիլոմետր է հեռու համայնքի այն հատվածից, որում այսօր ապրում են Թաղավարդի բնակիչները.ԱՀ ՄԻՊ
17:53 08/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄիհրան Մուսայելյանն Ադրբեջանում խոշտանգվել է, արձանագրվել է 40-ից ավելի վնասվածք. ԱՀ ՄԻՊ
16:04 01/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում հաղորդակցության միջոցները գործում են լուրջ խափանումներով. Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով.ԱՀ ՄԻՊ
17:49 29/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից հայերի հիմնարար իրավունքների խախտումները կրում են համակարգային բնույթ. Արցախի ՄԻՊ

Омбудсмен Арцаха направил Google письмо с призывом воздержаться от изъятия армянских топонимов Арцаха с цифровых карт 01/10/2022   17:07  |  Лента новостей
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян направил Google письмо, в котором призвал не поддаваться на азербайджанские провокации, игнорировать необоснованные требования Азербайджана и воздержаться от изъятия армянских топонимов Арцаха с цифровых карт. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха на своей странице в facebook.
Омбудсмен указал, что эти усилия Азербайджана являются еще одним проявлением многолетней политики Азербайджана по лишению народа Арцаха его Родины и отрицанию армянской идентичности Арцаха.
Он напомнил, что кульминацией преступной политики Азербайджана стала развязанная осенью 2020 года против народа Арцаха война, направленная на оккупацию всей территории Арцаха и на уничтожение его народа.
“Для обеспечения фиктивной легитимности своих претензий на Арцах Азербайджан намеренно стирает и уничтожает все следы армянства, армянской культуры и истории с каждой пяди оказавшейся под его контролем территории. Истинные мотивы требований Азербайджана убрать в приложении Google Maps армянские названия территорий  легко определить. Арцах (Нагорный Карабах) – это не просто топоним, это целостность армянской культуры и истории. Армянские топонимы Арцаха – это память о местности, живая память о людях, которые дали этим местам эти названия. Топонимы служат символами региональной культуры, отражая, таким образом, историю и окружающую ее среду. Требование Азербайджана убрать армянские топонимы с карт – это не что иное, как попытка создать на картах угодную для него действительность с целью продвижения своей преступной политики”, - отметил Степанян.
В письме омбудсмен представил положения международного права, закрепляющие право народов на свободное использование и сохранение своих топонимов, наследование от поколений. Он подчеркнул, что международное право не считает топонимы и географические названия собственностью государств, а считает их нематериальным наследием народов.
Гегам Степанян отметил, что изъятие армянских топонимов только поощрит грубые нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха и будет способствовать легализации результатов незаконного применения силы.
Высоко оценив антропоцентрический подход компании, что нашло отражение в использовании на картах армянских топонимов, омбудсмен выразил уверенность, что компания отвергнет последовательные попытки Азербайджана изменить карты и осуществить этническую чистку в отношении народа Арцаха.