Երբ Հայաստանում հաստատվի ազգային իշխանություն, ապա Հյուսիս-Հարավ ուղղությամբ աշխատանքը պետք է ունենա գերակա առաջնահերթություն. Գեղամյան 01/06/2022 14:38 | Մեկնաբանություն
Կապիտուլիանտները նախընտրում են բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար կարևորություն ունեցող ճանապարհները, որոնք իրականում լիարժեք շրջափակելու են Հայաստանը՝ ստեղծելով «ապաշրջափակման» պատրանք։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Թուրքագետ, «Հայկական նախագիծ» ՀԿ համահիմնադիր Վարուժան Գեղամյանը .
«Անկախ այն ամենից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները Ղազախստանում, մի կարևոր արդյունք արդեն իսկ գրանցվել է. Միջին Ասիայի խոշորագույն երկիրը, որը նաև կարևոր տարանցիկ ուղի է Արևելք-Արևմուտք գծում, այսուհետ դադարելու է համարվել կայուն գոտի՝ դրանից բխող բոլոր հետևաքներով։
Իսկ հետևանքներից մեկն այն է, որ շարունակվելու է Ասիա-Եվրոպա կոմունիկացիոն ուղիների փնտրտուքը, որոնցից մեկը Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ ուղին է։ Հայաստանի ողջ տարածքով անցնող այս ճանապարհը ոչ միայն իրական տնտեսական հնարավորություններ կբացի Հայաստանի համար, այլ, որ ավելի կարևոր է, թույլ կտա մասամբ վերականգնել մեր պետության աշխարհաքաղաքական կշիռը՝ այդպիսով ընդլայնելով մանևրելու մեր դաշտը թե՛ Արցախի, թե՛ այլ հայկական հարցերում։
Եթե այս ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքները տարվեին ժամանակին, ապա արդեն հիմա Հյուսիս-Հարավ ուղին, ըստ էության, կլիներ այլընտրանք չունեցող նախագիծ։
Մինչդեռ ՀՀ դե ֆակտո կապիտուլիացիոն իշխանությունը արդեն իսկ զիջել է Հյուսիս-Հարավի կարևորագույն մի հատվածը (Գորիս-Կապան ճանապարհը) Ադրբեջանին, այդպիսով ստեղծելով արհեստական խոչընդոտ այս նախագծի իրականացման համար։ Ավելին՝ կապիտուլիանտները նախընտրում են բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար կարևորություն ունեցող ճանապարհները, որոնք իրականում լիարժեք շրջափակելու են Հայաստանը՝ ստեղծելով «ապաշրջափակման» պատրանք։
Երբ Հայաստանում հաստատվի ազգային իշխանություն, ապա Հյուսիս-Հարավ ուղղությամբ աշխատանքը պետք է ունենա գերակա առաջնահերթություն»։

Казахстан отныне перестанет считаться стабильной зоной со всеми вытекающими отсюда последствиями - эксперт 01/06/2022   15:39  |  Комментарий
Вне зависимости от того, как будут развиваться события в Казахстане, один важный результат уже зафиксирован: крупнейшая страна Центральной Азии, которая также является важным транзитным маршрутом на линии Восток-Запад, отныне перестанет считаться стабильной зоной со всеми вытекающими отсюда последствиями, пишет  тюрколог, соучредитель общественной организации “Армянский проект” Варужан Гегамян на своей странице в Facebook
А одно из последствий, по его словам, заключается в том, что продолжатся поиски коммуникационных путей Азия-Европа, одним из которых является транзитный маршрут Север-Юг.
“Эта дорога, пролегающая через всю территорию Армении, не только откроет реальные экономические возможности для Армении, но, что еще важнее, позволит частично восстановить геополитический вес нашего государства, тем самым расширив наше поле для маневрирования как в вопросе Арцаха, так и в других армянских вопросах”, - отметил он.
По его словам, если бы соответствующие работы в этом направлении были проведены своевременно, маршрут Север-Юг, по сути, был бы безальтернативным проектом.
“Между тем де-факто капитулянтские власти Республики Армения уже уступили важнейший участок маршрута Север-Юг (дорогу Горис-Капан) Азербайджану, создав таким образом искусственное препятствие для реализации этого проекта.
“Более того, капитулянты предпочитают открыть важные для Турции и Азербайджана дороги, которые в действительности полностью заблокируют Армению, создавая иллюзию “разблокировки”.Когда в Армении утвердится национальная власть, то работа в направлении Север-Юг должна стать приоритетом”, - написал эксперт.