ԶՊՄԿ-ի 15 % բաժնեմասի կառավարումը հանձնվեց Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդին 01/05/2022   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության կառավարության սեփականություն հանդիսացող 15 % բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնվեցին «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» հավատարմագրային կառավարմանը: Համապատասխան որոշման նախագծին գործադիրը հավանություն տվեց կառավարության այսօրվա նիստում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ 2000-ականներից ի վեր առաջին անգամ պետությունը բաժնեմաս ունի «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում: Նրա խոսքով հետաքրքիր է, որ այս գործարքը շատերին կասկածելի է թվացել:
«Այն, որ պետությունն իր հիմնական ռազմավարական ակտիվից երկար տարիներ զրկվում էր ու զրկված է եղել, դա կասկածելի չէ, իսկ այն, որ պետությունը ձեռք է բերել, ոմանք փորձում են դրա մեջ կոռուպցիոն հետքեր ու գործարքներ գտնել: Կոռուպցիայի արդյունքում պետությունը ոչ թե ստանում է, այլ՝ պետությունը կորցնում : Դա մենք տեսել ենք երկար տարիներ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով ՀՀ կառավարությունը ԶՊՄԿ-ի տնօրենների խորհրդում կունենա ներկայացուցիչ, և դրանից բխող որոշակի գործառույթներ կիրականացվեն: Ինչպես նաև շահույթի բաշխման պարագայում տվյալ չափով շահաբաժինն արդեն պետբյուջեի եկամուտ կդառնա:
«Մենք ոչ թե բաժնեմասն ենք հանձնում, այլ բաժնեմասի կառավարումը»,-հավելեց վարչապետը:
11:22 05/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎաճառքի կետերում, խանութներում ծխախոտ, ծխախոտի տուփ չպետք է տեսնենք. Փաշինյան
11:10 05/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկա տարիներին ավելի շատ պետք է կենտրոնանանք աշխատանքի և կոնկրետ արդյունքների վրա. Փաշինյան

Правительство Армении передало 15% акций Зангезурского медно-молибденового комбината в доверительное управление Фонду ANIF 01/05/2022   13:17  |  Лента новостей
Правительство передало в доверительное управление “Фонду государственных интересов Армении” (ANIF) права, удостоверенные 15 % акций ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, которые являются собственностью государства. Соответствующий проект решение кабмин одобрил на сегодняшнем заседании правительства.
Как заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, впервые с начала 2000-х государство имеет долю акций в Зангезурском медно-молибденовом комбинате. По его словам, интересно, что эта сделка многим показалась сомнительной.
“То, что государство долгие годы было лишено своих основных активов, - это не вызывает сомнений, а в том, что  государство приобрело, некоторые пытаются отыскать коррупционные следы и сделки. В результате коррупции государство не получает, а теряет. Мы это видели на протяжении многих лет”, - сказал Никол Пашинян.
По его словам, у правительства Армении  будет представитель в совете директором ЗММК, и, исходя из этого, будут осуществляться определенные функции. Также при распределении прибыли дивиденды в указанном размере поступят уже в качестве дохода в госбюджет.