Աշոտ Մինասյանի գործն ուղարկվել է դատարան. Կալանավորումը վերացնելու միջնորդությունը մերժվել է 01/05/2022   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանի՝ Աշոտ Երկաթի, գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է գործով մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկել դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ինչ վերաբերում է Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ պաշտպանի բողոքին, ինչպես նաև՝ նրա խափանման միջոցի փոփոխման վերաբերյալ միջնորդությանը, ապա դրանք մերժվել են, ըստ դատախազության, բավարար հիմքերի բացակայության հիմնավորմամբ։
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Մինասյանն ի սկզբանե մեղադրվում էր Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ սպանության նախապատրաստության ենթադրյալ գործով, որը հարուցումից ավելի քան մեկ տարի անց կարճվել է։ Քրեական գործը հարուցվել էր Փաշինյանի կողմից ստորագրված կապիտուլյացիոն ակտից հետո, երբ պարբերաբար զանգվածային ընդվզումներ էին տեղի ունենում՝ ընդդեմ իշխանության գործողությունների, որոնք ճնշելու համար տեղի ունեցան մի շարք աղմկահարույց ձերբակալություններ։ Այդ օրերին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, թե, իբր, Փաշինյանի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն է տեղի ունեցել ու 2020թ նոյեմբերի 15-ին, ԱԱԾ-ն ձերբակալեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ընդդիմադիր գործիչ Արթուր Վանեցյանին, ՀՀԿ-ական գործիչ Վահրամ Բաղդասարյանին, Սիսական ջոկատիր լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանին՝ «Աշոտ Երկաթի», դաշնակցական Աշոտ Ավագյանին։ Դատարանների որոշմամբ՝ վերջիններիս ձերբակալությունը ճանաչվել էր ոչ իրավաչափ, իսկ կալանավորման միջնորդությունները մերժվել՝ հիմնավոր կասկածի բացակայությամբ։
Ավելի քան մեկ արի անց հաստատվեց, որ քրեական գործի հարուցումը եղել է մտացածին եւ Վահրամ Բաղդասարյանի, Արթուր Վանեցյանի, Աշոտ Մինասյանի և Աշոտ Ավագյանի նկատմամբ ՝ Փաշինյանի սպանության նախապատրաստման և իշխանության յուրացման հատկանիշներով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Այլ խոսքով՝ վերջիններս այժմ ունեն արդարացվածի կարգավիճակ։ Ինչ վերաբերում է զենք-զինամթերքի դրվագին, ապա այժմ Մինասյանը մեղադրվում է միայն ՀՀ ՔՕ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ հենց նշված դրվագով է նախաքննության ավարտ հայտարարվել։
Պաշտպան Միհրան Պողոսյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ նաև այդ դրվագով դադարեցնել քրեական հետապնդումը, սակայն ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը մերժել է միջնորդությունը։ Պաշտպանը դեկտեմբերի 29-ին նշված որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ներկայացնելով, թե ինչու պետք է Մինասյանի նկատմամբ դադարեցվի քրեական հետապնդումը։ Ի լրումն սույն բողոքի և հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 275-րդ հոդվածի համաձայն, մեղադրական եզրակացությամբ ստացված գործով դատախազն իրավունք ունի վերացնել կամ փոխել խափանման միջոցը, պաշտպանը ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել է նաև Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու միջնորդություն։Սակայն դատախազությունը մերժել է թե բողոքը, թե միջնորդությունը, ու երեք պատերազմի մասնակից հրամանատարին համավարակի այս պայմաններում կալանքի տակ պահել զենք պահելու մեղադրանքով։
17:03 30/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը ստացել է Աշոտ Մինասյանի խափանման միջոցի փոփոխման վերաբերյալ միջնորդությունը
12:40 30/12/2021  |  ՄեկնաբանությունՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը մերժել է Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին միջնորդությունը
21:53 28/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյպիսով, Նոր Տարին դիմավորում ենք քաղբանտարկյալների առկայությամբ․ Հարամ լինի ձեր Նոր Տարին․ Իշխանյան
19:11 28/12/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավորները ճիշտ էին, ԱԱԾ-ն՝ սխալ. Նիկոլ Փաշինյանի ենթադրյալ սպանության նախապատրաստման գործը գոյություն չունի
16:51 28/12/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի սպանության նախապատրաստման դրվագով գործի վարույթն ԱԱԾ-ն կարճել է
13:43 21/12/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԱշոտ Մինասյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը մերժվել է
18:27 17/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե Աշոտ Երկաթը չհայտնվի ազատության մեջ, ապա ակնհայտ են վերջինիս մեկուսացնելու քաղաքական դրդապատճառները. Պողոսյան
17:45 17/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մինասյանին անձնական երաշխավոր լինելու պատրաստակամություն են հայտնել մի խումբ գեներալներ
23:26 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊահանջում ենք ՀՀ իշխանություններից դադարեցնել քրեական հետապնդումները Հայրենիքի նվիրյալների հանդեպ․ ազատամարտիկների հայտարարությունը

Дело командира отряда “Сисакан” Ашота Минасяна передали в суд 01/05/2022   11:59  |  Лента новостей
Прокурор, осуществляющий надзор по делу легендарного  командира отряда “Сисакан” Ашота Минасяна(Ашот Еркат), утвердил обвинительное заключение и направил дело в суд. Об этом “ФактИнфо” сообщили в генеральной прокуратуре Армении.
Что касается жалобы защиты на решение об отказе в удовлетворении ходатайства о прекращении уголовного преследования Ашота Минасяна, а также прошения об изменении ему меры пресечения, то они были отклонены, согласно прокуратуре, за отсутствием достаточных оснований.
Напомним, Ашот Минасян изначально обвинялся по делу о предполагаемой подготовке убийства Никола Пашиняна, которое спустя год после возбуждения было прекращено. Уголовное дело было заведено после подписания Пашиняном капитулянтского заявления, когда в стране периодически возникали восстания против действий власти,  для подавления которых прошли ряд громких задержаний. В те дни Служба национальной безопасности заявила, что якобы  шла подготовка убийства Пашиняна, и 15 ноября 2020 года СНБ задержала экс-главу ведомства, оппозиционного деятеля Артура Ванцяна, представителя РПА Ваграма Багдасаряна, легендарного командира отряда “Сисакан” Ашота Минасяна и члена АРФ “Дашнакцутюн” Ашота Авагяна. Суды признали их задержание неправомерным, а ходатайства об аресте были отклонены за отсутствием обоснованного подозрения.
По прошествии более одного года было подтверждено, что возбуждение уголовного дела было надуманным. Уголовное преследование Ваграма Багдасаряна, Артура Ванецяна, Ашота Минасяна и Ашота Авагяна по признакам подготовки убийства Пашиняна и узурпации власти было прекращено за отсутствием состава преступления. Иными словами, теперь они имеют статус оправданных. Что касается эпизода, касающегося оружия и боеприпасов, то в настоящее время Минасяну инкриминируют только часть 1 статьи 235 УК РА, и именно по упомянутому эпизоду было объявлено о завершении предварительного следствия.
Адвокат Мигран Погосян подал ходатайство, потребовав прекращения уголовного преследования Ашота Минасяна и по данному эпизоду, однако следственный департамент СНБ отклонил его. 29 декабря адвокат обжаловал упомянутое решение генпрокурору РА, представив основания для прекращения уголовного преследования Минасяна. В дополнение к этой жалобе и с учетом того, что в соответствии со статьей 275 УПК РА  по полученному с обвинительным заключением делу  прокурор имеет право отменить или изменить меру пресечения, защита представила генеральному прокурору также ходатайство об отмене или изменении Ашоту Минасяну меры пресечения. Однако прокуратура отклонила как жалобу, так и ходатайство, и в условиях пандемии оставила под стражей командира-участника трех войн по обвинению в хранении оружия.