Կարևոր է, որ դրսից ոչ ոք չխանգարի. Պեսկովը՝ Ղազախստանում անկարգությունների վերաբերյալ 01/05/2022 16:02 | Միջազգային լրահոս
Ղազախստանն իր մի շարք խոշոր քաղաքներում անկարգությունների հարցով չի դիմել Ռուսաստանի միջամտությանը: Կրեմլը դեմ է արտաքին միջամտությանը և կարծում է, որ երկրի իշխանություններն ինքնուրույն կհաղթահարեն ներքին խնդիրները: Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է Ռիա Նովոստին:
«Համոզված ենք, որ մեր ղազախ ընկերները կարող են ինքնուրույն լուծել իրենց ներքին խնդիրները: Կարևոր է, որ դրսից ոչ ոք չխանգարի»,-նշել է Պեսկովը:

“Важно, чтобы никто не вмешивался извне”: в Кремле прокомментировали ситуацию в Казахстане 01/05/2022   16:13  |  Международные новости
Казахстан не обращался к России за помощью из-за беспорядков в ряде крупных городов, в Кремле выступают против вмешательства кого-либо извне и считают, что власти страны сами справятся с внутренними проблемами, заявил РИА Новости пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Он отрицательно ответил на вопрос, запрашивал ли Казахстан помощь у России.
"Нет. Мы убеждены, что наши казахстанские друзья могут самостоятельно решить свои внутренние проблемы", - сказал собеседник агентства.