Տարածաշրջանային փոփոխություններով Հայաստանը նոր պոտենցիալ ձեռք կբերի, այս առումով էական է Մաքսային ծառայության բարելավումը․ Փաշինյանը՝ մաքսային ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը 01/04/2022 14:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում մասնակցել է Հայաստանի մաքսային ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Մաքսային ծառայության հարգելի աշխատողներ, շնորհավորում եմ ձեզ և բոլորիս Մաքսային ծառայության 30-ամյակի կապակցությամբ: Սա շատ լավ առիթ է, որպեսզի ամփոփենք 30-ամյա գործունեությունը և Մաքսային ծառայության վերափոխման ռազմավարական նոր էջ բացենք: Իհարկե, մեր պետության կայացման ճանապարհին պետական ինստիտուտները, նաև հարկային ֆիսկալ մարմիների դերը շատ էական է, որովհետև Մաքսային ծառայությունը պետության կարևորագույն ատրիբուտներից մեկն է: Եվ այս ընթացքում, իհարկե, զարգացման բավականին երկար և բարդ ճանապարհ է անցել:
Ես, սակայն, կուզեի, որ շարունակենք վերջին տարիներին սկսած՝ պետական ծառայողի ընդհանրապես, և մասնավորապես, մաքսային ծառայողի, հարկային ծառայողի և մարմինների կերպարի փոփոխության գործընթացը: Եվ հանրային առումով էլ այս կոմունիկացիան պետք է ճիշտ մատուցվի, որովհետև մաքսային ծառայողն այն մարդը չէ, ով, ենթադրենք, մի քանի տոպրակ ապրանք բերող խեղճ քաղաքացուց փորձում է դրամ վերցնել, այլ մաքսային ծառայողն այն մարդն է, ով պետական գործառույթ է իրականացնում: Մաքսային ծառայության իմիջի փոփոխության և ընդհանրապես, ընկալման փոփոխության մասին խոսելիս՝ մենք պետք է խոսենք նաև քաղաքացիների ընկալման փոփոխության մասին, որովհետև շատ դեպքերում այդ ընկալումը չկա, որ այն ամենն, ինչ մեզ շրջապատում է և այն իրականությունը, որ մենք այսօր ունենք, ի վերջո սկսվում է քաղաքացու՝ պետության նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների կատարումից: Այսինքն՝ ինչո՞ւ են քաղաքացիները հարկեր, մաքսավճարներ, տուրքեր վճարում, որովհետև մենք բոլորս պայմանավորվել ենք, որ պետք է ունենանք պետություն, այդ պետությունը պետք է գործի հետևյալ կանոններով և այդ կանոնների շրջանակներում մենք պետք է կատարենք վճարումներ, որով պետք է լուծենք և բավարարենք այն կարիքները, որ ունենք:
Ընդհանուր առմամբ, հույս ունեմ, որ նաև տարածաշրջանային փոփոխությունների և զարգացումների բերումով Հայաստանի Հանրապետությունը տարանցիկ շատ ավելի մեծ նոր պոտենցիալ ձեռք կբերի, և այս առումով էլ Մաքսային ծառայության ընթացակարգերի գործառույթների բարելավումը շատ էական է, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը տարանցիկ գրավիչ երկիր լինի: Եվ սրա համար ոչ միայն ճանապարհները, կոմունիկացիաներն են կարևոր, այլև այն ծառայությունները, որ մատուցվում են, մասնավորապես՝ Մաքսային ծառայության կողմից:
Հարգելի ներկաներ, կրկին անգամ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս Մաքսային ծառայության այս նշանակալի հոբելյանի առիթով: Ցանկանում եմ բոլոր ծառայողներին շնորհակալություն հայտնել Մաքսային ծառայության կայացման գործում ներդրման համար և հաջողություններ մաղթել բոլորիս՝ պետական ինստիտուտների հետագա կայացման գործում հաջողակ լինելու իմաստով, այդ թվում՝ Մաքսային ծառաության վերափոխման իմաստով, որ Մաքսային ծառայության իմիջը գնալով ավելի ու ավելի լավը դառնա: Ի վերջո, թեկուզ և չհասնենք, այնուամենայնիվ, մենք պետք է ձգտենք կատարելության»:
Այնուհետև տեղի է ունեցել Մաքսային ծառայության աշխատակիցների պարգևատրման արարողությունը: ՀՀ մաքսային համակարգի ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ մաքսային համակարգի զարգացման գործում ներդրված ավանդի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության, մաքսային վարչարարության և մաքսային գործի զարգացման բաժնի պետ Լիլիթ Ավետիսյանը, ՊԵԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետի տեղակալ Ռաֆայել Գրիգորյանը, «Մասշտաբ» ՍՊԸ-ի գլխավոր փորձագետ Միքայել Փաշայանը: ՀՀ մաքսային համակարգի ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ, երկարամյա բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով են խրախուսվել ՊԵԿ հետբացթողումային հսկողության վարչության պետ Գոհար Սահակյանը, ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության պետի տեղակալ Գուրգեն Դավթյանը, ՊԵԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության տեղեկատվության փոխանակման և կառավարման բաժնի պետ Արսեն Ղարիբյանը:
Միջոցառման ընթացքում վարչապետին ներկայացվել է Հայաստանի մաքսային համակարգի ստեղծման, կայացման և զարգացման գործընթացը: Նշվել է, որ արդիականացվել են Բագրատաշեն, Գոգավան և Բավրա անցման կետերը: Գյումրի քաղաքում կառուցվել է Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոն: Կենտրոնում իրականացվում է մարդատար ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումների գործընթացը՝ ամբողջովին արդիականացված
հնարավորություններով ու նոր աշխատաոճով: Գործընթացն իրականացվել է ՀՀ վարչապետի՝ ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպման գործառույթը Գյումրի տեղափոխելու վերաբերյալ հանձնարարության հիման վրա։ Արդիականացման իր հերթին է սպասում նաև երկրի հարավային սահմանը՝ Մեղրիի սահմանային անցակետը։
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել նաև Մաքսային ծառայության տեսլականին, որի հիմքում տնտեսվարողներին նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր որակի ծառայությունների մատուցումն է:

Нужно открыть новую страницу стратегической трансформации Таможенной службы Армении - Пашинян 01/04/2022   15:41  |  Лента новостей
Премьер-министр  Армении Никол Пашинян в Гюмри принял участие в мероприятии, посвященном 30-летию Таможенной службы Армении. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
“Уважаемый господин Бадасян,
Уважаемая госпожа губернатор,
Уважаемые сотрудники Таможенной службы,
Поздравляю всех вас с 30-летием Таможенной службы. Это очень хороший повод подвести итоги 30-летней деятельности и открыть новую страницу стратегической трансформации Таможенной службы. Конечно, роль государственных институтов и налоговых фискальных органов очень важны на пути становления нашего государства, потому что Таможенная служба является одним из важнейших атрибутов государства. И за это время, конечно, она прошла довольно долгий и трудный путь развития.
Однако я хотел бы, чтобы мы продолжили начатый в последние годы процесс изменения имиджа государственного служащего в целом, и таможенника и налогового инспектора, в частности. И с общественной точки зрения эта коммуникация должна быть правильно представлена, потому что таможенник - это не тот человек, который, предположим, пытается взять деньги с бедного гражданина, который провозит несколько пакетов с товарами, а таможенник - это человек, который выполняет государственную функцию.
Когда мы говорим об изменении имиджа сотрудника Таможенной службы и об изменении восприятия в целом, мы должны также говорить об изменении восприятия граждан, потому что во многих случаях отсутствует восприятие того, что все, что существует вокруг нас, и те реалии, которые у нас сегодня есть, в конце концов, начинается с выполнения гражданином своих обязательств перед государством.
То есть, почему граждане платят налоги, таможенные пошлины? Потому что мы все договорились, что у нас должно быть государство, и это государство должно действовать по определенным правилам, и в рамках этих правил мы должны уплачивать налоги, а на эти средства мы должны решать, удовлетворять потребности, которые у нас есть.
В целом, надеюсь, что также в связис региональными изменениями и развитиями Республика Армения обретет гораздо больший транзитный потенциал, и в этом плане улучшение процедур Таможенной службы очень важно, чтобы Республика Армения была привлекательной транзитной страной. И в этом плане важны не только дороги и коммуникации, но и услуги, которые предоставляет, в частности, Таможенная служба.
Уважаемые присутствующие, хочу еще раз поздравить всех нас со знаменательной годовщиной Таможенной службы. Хочу поблагодарить всех сотрудников за их вклад в становление Таможенной службы, пожелать всем нам успехов в процессе дальнейшего становления государственных институтов, в том числе преобразования Таможенной службы, чтобы имидж Таможенной службы становился все лучше и лучше. В конце концов, даже если мы не добьемся совершенства, все равно должны стремиться к нему”.
Затем по случаю 30-летия Таможенной службы и за вклад в развитие таможенной системы, а также за добросовестную работу памятными медалями и благодарственными грамотами премьер-министра Республики Армения был награжден ряд сотрудников Таможенной службы.
В ходе мероприятия премьер-министру был представлен процесс создания, становления и развития таможенной системы Армении. Было отмечено, что модернизированы пункты пропуска Баграташен, Гогаван и Бавра. В Гюмри построен Северный центр обслуживания внешнеэкономической деятельности (ВЭД). Процесс таможенного оформления легковых автомобилей Центр осуществляет с полностью модернизированными возможностями и новым стилем работы. Проект был реализован на основании поручения премьер-министра Армении о передаче функции таможенного оформления автомобилей в Гюмри. В очереди находится процесс модернизации пограничный пункт пропуска Мегри на южной границе страны.
Также подробно было обсуждено видение Таможенной службы, которое основано на предоставлении бизнесу новых качественных услуг с использованием инновационных технологий.
16:50 23/04/2020  |  Лента новостейКГД Армении воздерживается от дальнейшего процесса рассмотрения спорного пакета о банковской тайне