Ոստիկանները թույլ չեն տալիս Վարդենիսի ավագանու անդամներին և նորընտիր համայնքապետին մուտք գործել համայնքապետարան՝ երդմնակալության 01/04/2022 11:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարդենիսում նորընտիր համայնքապետի արարողությունը պետք է տեղի ունենա այսօր, սակայն ընտրված ավագանու անդամներին թույլ չեն տալիս մուտք գործել համայնքապետարան: Համայնքապետարանի շենքի մոտ ոստիկանական մեծ ուժեր են կուտակվել, որոնք էլ թույլ չեն տալիս ավագանու անդամներին, այդ թվում՝ ընդդիմադիր Ահարոն Խաչատրյանին, որն ընտրվել է որպես համայնքապետ, մուտք գործել աշխատանքի վայր:
Ոստիկանության ծառայողները պարզաբանել են, թե հայցադիմում կա ներկայացված Վարչական դատարան, որով վիճարկվում են ընտրությունների արդյունքները: Փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանեց, որ 2021թ դեկտեմբերի 30-ին Վարդենիսի ավագանին անցկացրել է անդրանիկ նիստ, որի ընթացքում կայացվել է թվով երեք որոշում, որոնցից մեկով ընտրվել է համայնքապետ և նշանակվել է երդմնակալության արարողություն:
Փաստաբանը նշեց, որ հայցադիմում է ներկայացվել, բայց հայտնի չէ՝ այն վարույթ ընդունվել է, թե ոչ և, եթե առկա չէ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու որոշում և օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ, ապա գործում է այն կանխավարկածը, որ առաջնային մանդատով օժտված մարմնի որոշումն իրավազոր է և ավագանու անդամները պետք է մուտք գործեն համայնքապետարան և իրականացնեն իրենց գործունեությունը: Ընդ որում՝ փաստաբանն ընդգծեց, որ ոստիկանները ոչ թե պետք է խոչընդոտեն, այլ՝ օժանդակեն ՏԻՄ պաշտոնատար անձանց՝ իրենց պաշտոնեական գործունեությունն իրականացնելու գործում:
«Երդմնակալության նիստը ոչ թե ինչ-որ մեկի քմահաճույքն է, այլ՝ ավագանու աշխատանքային պարտականություններն են»,- նշեց նա՝ խնդրելով ոստիկաններին՝ թույլ տալ մուտք գործել համայնքապետարան:
Ոստիկանության ներկայացուցիչն էլ արձագանքեց՝ թույլ չեն տալու մուտք գործել շենք, կարող են երդմնակալության արարողությունը կատարել այլ վայրում:

Полицейские перекрыли вход в здание администрации Вардениса, где намечена инаугурация главы общины 01/04/2022   12:05  |  Лента новостей
Сотрудники полиции перекрыла вход в администрацию Вардениса,  где должна пройти церемония инаугурации избранного в четверг главы общины Агарона Хачатряна. К зданию администрации стянуты крупные силы полиции, которые не позволяют членам Совета старейшин, в том числе оппозиционеру Агарону Хачатряну, избранному главой общины, войти в помещение.
Сотрудники полиции пояснили, что в Административный суд подан иск, которым оспариваются результаты выборов. Адвокат Вараздат Арутюнян в беседе с журналистами заявил, что 30 декабря 2021 года Совет старейшин Вардениса провел первое заседание, в ходе которого были принято три решения, по одному из которых был избран глава общины и назначена дата принесения присяги.
Адвокат отметил, что иск подан, но неизвестно, принят ли он к производству или нет. В условиях отсутствия решения о применении меры по обеспечению иска и вступившего в силу судебного акта действует презумпция, согласно которой правомерно решение органа, наделенного первичным мандатом, и члены горсовета  должны войти в здание администрации и вести свою деятельность. Адвокат при этом подчеркнул, что полицейские должны не препятствовать, а  содействовать чиновникам в деле осуществления ими своих должностных полномочий.
“Заседание по инаугурации – это не чья-то прихоть, а  обязанности Совета старейшин”, - указал он, попросив полицейских дать им возможность пройти в здание администрации.
В свою очередь представитель полиции заявил, что они не позволят им войти в здание, а провести инаугурацию они могут в другом месте.