Պապիկյանի հրամանով՝ ԶՈւ ողջ անձնակազմը պարգևավճար է ստացել 12/29/2021   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ԶՈւ ողջ անձնակազմը պարգևավճար է ստացել. տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հաստատեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Նշենք, որ մանրամասներին տեղեկանալու համար «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցմամբ է դիմել նախարարություն՝ մասնավորապես պարզելու, թե որքա՞ն գումար է կազմել պարգևավճարները, արդյոք պաշտպանության նախարարը, փոխնախարարները, ԶՈՒ ԳՇ պետը եւս ստացել են պարգևավճար և որքա՞ն։ Գրավոր հարցմանը նախարարությունը կպատասխանի ավելի ուշ։
«Փաստինֆո»-ին հաջողվել է նախարարությունից տեղեկանալ ծառայության համար սահմանված հավելավճարների մասին։
«Ինչ վերաբերում է ծառայության համար սահմանված հավելավճարներին, ապա դրանք, ըստ գործող կարգի, կվճարվեն մինչև հաջորդ ամսվա 7-րդ աշխատանքային օրը»,- հայտնեցին ՀՀ ՊՆ-ից։
Նշենք, որ ահազանգեր էինք ստանում, որ ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը փոխանցվել է միայն մասամբ։ Ըստ մի շարք լրատվականների դա պայմանավորված է թերի ֆինանսավորմամբ։ ՀՀ ՊՆ-ն անդրադարձել էր տեղեկություններին և հայտնել, որ աշխատավարձերի ֆինանսավորման հետ կապված որևէ խնդիր չկա, իսկ պայմանագրայինների դեկտեմբեր ամսվա վարձատրության հետ կապված առկա է թյուրըմբռնում, քանի որ տվյալ վարձատրությունը ձևավորվում է երկու հիմնական գումարից՝ բուն աշխատավարձից և հավելավճարից, որը կախված է ծառայության պայմաններից և տեղանքից։
«Ըստ այդմ՝ զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա բուն աշխատավարձը լիարժեք փոխանցվել է, իսկ հավելավճարները, ըստ գործող կարգի, վճարվելու են հաջորդ ամսվա (տվյալ դեպքում՝ հունվարի) սկզբին, երբ կհաշվարկվի զինծառայողների ծառայության փաստացի օրերի քանակը։ Այսինքն՝ դեկտեմբեր ամսվա հավելավճարները, տվյալ դեպքում, կվճարվեն մինչև 2022 թվականի հունվար ամսվա 7-րդ աշխատանքային օրը։
Միևնույն ժամանակ, իրականությանը չի համապատասխանում նաև պնդումը, թե ՊՆ առանձին ստորաբաժանում, այս դեպքում՝ ռազմական ոստիկանությունը, պարգևավճար է ստացել»,- հայտնել էին ՊՆ-ից։
17:29 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին
09:35 22/12/2021  |  ՄամուլԱԺ-ում հերթական պարգեւավճարն են բաժանել. «Հրապարակ»
17:46 08/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր դեպքում Սյունիքն ավելի պաշտպանված կլիներ. հստակ պատասխան եմ ակնկալում պաշտպանության պարկեշտ նախարարից.Աղվան Վարդանյանը՝ Պապիկյանին

Министр обороны премировал весь личный состав ВС Армении 12/29/2021   14:08
По приказу министра обороны Армении Сурена Папикяна весь личный состав Вооруженных сил получил премии. Информацию “ФактИнфо” подтвердили в оборонном ведомстве РА.
“Что касается установленных за службу доплат, то они, согласно действующему порядку, будут выплачены на 7 рабочий день января 2022 года”, - сообщили в МО.
Отметим, что ранее поступали сообщения о том, что декабрьские зарплаты военнослужащих по контракту ВС РА были переведены только частично, что свидетельствует о недостаточном финансировании. Минобороны Армении отреагировало на эту информацию, сообщив, что  проблем с финансированием заработной платы военнослужащих контрактной службы нет.
В ведомстве заявили, что возникшее недоразумение обусловлено тем, что данный вид оплаты труда складывается из двух основных величин: реальной заработной платы и премиальных, которые зависят от сроков и места службы.
“Причем сама заработная плата военнослужащих в декабре полностью была перечислена, а премии, согласно действующему порядку, будут выплачиваться в начале следующего месяца (в данном случае – января), когда будет рассчитано фактическое количество дней службы военнослужащих. То есть доплаты за декабрь будут уплачены до 7 рабочего дня января 2022 года. В то же время действительности также не соответствует и утверждение о том, что отдельное подразделение Минобороны, в данном случае Военная полиция, получила премию”, - заявили в Минобороны.