Դատարանի նոր ապտակը․ Վճռով հաստատվել է՝ Փաշինյանի խոսնակն իր ֆեյսբուքյան էջով Արթուր Վանեցյանի հասցեին տարածել է զրպարտիչ տեղեկություններ 12/29/2021 22:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Ձախողվեց տարատեսակ «օդում կախված լուրերով» քաղաքական հակառակորդներին անվանարկելու՝ իշխանության ներկայացուցիչների հերթական փորձը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակ Մանե Գևորգյանի՝ 2020 թվականի ապրիլին կատարած գրառումը ՀՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը ճանաչել էր որպես զրպարտություն։ Այսօր արդեն մերժվել է նաև Գևորգյանի ներկայացված վերաքննիչ բողոքը, այսինքն դատարանը հերթական անգամ ճանաչել է զրպարտության փաստն ու պարտավորեցրել նրան հրապարակային հերքմամբ հանդես գալ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է փաստաբան Լուսինե Սահակյանը։
«Մասնավորապես, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, «Պատիվ ունեմ» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի կողմից ներկայացված հայցի գործով ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մարգարիտա Հարթենյանի, մերժել է Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակ Մանե Գևորգյանի վերաքննիչ բողոքը և անփոփոխ է թողել ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լիլիթ Սարգսյանի կողմից կայացված վճիռը, որով հաստատվել էր Մանե Գևորգյանի կողմից իր ֆեյսբուքյան էջով Արթուր Վանեցյանի հասցեին զրպարտիչ տեղեկություններ տարածելու փաստը, դատարանը Մանե Գևորգյանին պարտավորեցրել էր հերքել այդ տեղեկությունները։
Մասնավորապես, դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակը պարտավորեցվել է իր «Mane Gevorgyan» էջում, իր օգտահաշվի միջոցով հրապարակայնորեն հերքել նույն էջում 29.04.2020թ., ժամը՝ 00։00-ին հրապարակված «Թեման ամբողջացնելու համար արձանագրեմ» նախաբանով սկսվող հայտարարությունը՝ հրապարակելով դատարանի կողմից սահմանված հերքման տեքստը հետևյալ բովանդակությամբ. «29.04.2020թ. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գագիկի Գևորգյանի կողմից սոցիալական կայքի իր էջում հրապարակվել է «Թեման ամբողջացնելու համար արձանագրեմ» նախաբանով հայտարարություն, որում տեղ են գտել Արթուր Վանեցյանի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող, զրպարտություն հանդիսացող տեղեկություններ:
Սույնով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գագիկի Գևորգյանս հերքում եմ Արթուր Վանեցյանի վերաբերյալ ներկայացրած տեղեկությունները և փաստում, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այդ օրը հրապարակված այն տեղեկությունները, որ ԶՊՄԿ-ում Մ.Մինասյանի փայաբաժինն, օրինակ, առերևույթ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահմամբ և կրկին կեղծ փայատերերի օգնությամբ ձեռք է բերել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Վերջինիս հորը պատկանող ընկերությունը դարձել է նաև ԶՊՄԿ-ի բեռների խոշոր փոխադրող»»,- գրել է Սահակյանը:

Новая пощечина от суда: пресс-секретарь Пашиняна в Facebook тиражировала клевету в адрес Ванецяна 12/30/2021   10:16
Очередная попытка представителей власти Армении скомпрометировать политических оппонентов при помощи "муссируемых слухов" потерпела фиаско, говорится в заявлении адвокатов Лусине Саакян и Арамазд Кивирян, которые представляют интересы лидера партии "Отечество", главы парламентской фракции "Честь имею" Артура Ванецяна
"Суд общей юрисдикции в Армении признал клеветой опубликованную в апреле 2020 года запись Мане Геворкян, бывшего пресс-секретаря Никола Пашиняна. Сегодня уже была отклонена апелляционная жалоба Геворкян. Иными словами, суд в очередной раз признал факт клеветы и обязал ее выступить с официальным опровержением", - говорится в заявлении, размещенном на странице Лусине Саакян в Facebook.
В частности,  как отмечается в заявлении, по иску, поданному Артуром Ванецяном, Апелляционный гражданский суд под председательством Маргариты Артенян отклонил жалобу бывшего пресс-секретаря Пашиняна  и оставил без изменений решение суда общей юрисдикции, по которому был подтвержден факт распространения со стороны Мане Геворкян через свою страницу в Facebook клеветнических сведений в адрес Артура Ванецяна. Суд обязал Геворкян опровергнуть эти сведения.
Адвокат сообщила, что после вступления решения суд в законную силу Геворкян обязана на своем аккаунте "Mane Gevorgyan" опубликовать текст опровержения следующего содержания:
"29 апреля 2020 года пресс-секретарь премьера РА Мане Геворкян на своей странице в соцсети опубликовала  заявление с предисловием "Обобщая тему, зафиксирую", в котором нашли отражение не соответствующие действительности, клеветнические сведения касательно Артура Ванецяна. Настоящим я, Мане Гагиковна Геворкян, опровергаю представленную информацию касательно Артура Ванецяна и констатирую, что действительности не соответствуют опубликованные в упомянутый день сведения, согласно которым "доля М. Минасяна в ЗММК, например, посредством предполагаемого злоупотребления полномочиями и при содействии фиктивных дольщиков приобрел экс-директор СНБ Артур Ванецян. Принадлежащая его отцу компания стала также крупным грузоперевозчиком".