Ասկերանի 50-ամյա բնակիչը մոլորվել ու հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում. Նրան գերեվարել են․ ԱՀ ԱԱԾ 12/29/2021 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ
Այսօր՝ առավոտյան ժամը 07։30-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքի 1971թ. ծնված բնակիչ Արմեն Աբրիկի Վերդյանի անհայտ կորելու մասին: Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին առավոտյան Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ և Ուղտասար համայնքների հատվածում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին, ովքեր պարզել ու հավաստիացել են մեր քաղաքացու անվտանգության մեջ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում ԱՀ քաղաքացուն հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:

50-летний житель Арцаха заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории - СНБ 12/29/2021   14:16  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности Республики Арцах предпринимает меры по возвращению жителя Арцаха, который заблудился и оказался на территории, подконтрольной азербайджанским ВС.
Как сообщает пресс-служба СНБ Арцаха, сегодня утром, около 07:30, в СНБ Республики Арцах поступила информация о пропаже жителя села Айгестан Аскеранского района Армена Абриковича Вердяна(1971 г.р.). В результате предпринятых на основании поступившего сигнала мер выяснилось, что гражданин, заблудившись на участке общин Нахиджеваник и Ухтасар Аскеранского района, оказался на территории, находящейся под контролем ВС Азербайджана, и был задержан.
Об инциденте сразу же были проинформированы российские миротворцы, которые выяснили и заверили в безопасности нашего гражданина. В настоящее время ведутся переговоры о возвращении жителя Арцаха армянской стороне.