Գագիկ Բեգլարյանը և նրա հարազատները ներկայացել են դատախազություն 12/28/2021   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի շրջանակներում Երևանի նախկին քաղաքապետ, տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանն ու նրան փոխկապակցված անձինք դեկտեմբերի 27-ին ներկայացել են դատախազություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունն ուսումնասիրել է Գագիկ Բեգլարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց ձեռք բերած գույքի օրինականությունը, կազմվել է ամփոփագիր։
Որպես հայցի ապահովման միջոց Բեգլարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց գույքերի նկատմամբ արգելանք կիրառելու միջնորդութուն էր ներկայացվել գլխավոր դատախազության համապատասխան վարչության կողմից, որը բավարարվել է: Վերջիններս ծանուցվել էին՝ ուսումնասիրության նյութերին ծանոթանալու և դիրքորոշում հայտնելու վերաբերյալ։
Բեգլարյանն իրավունք ուներ սույն ծանուցագիրը ստանալու պահից մեկ ամսվա ընթացքում ներկայանալ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն՝ ծանոթանալու գործի նյութերին, ներկայացնելու դիրքորոշում, ինչպես նաև կարող էր ներկայացնել հայտարարագիր:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի գույքի բռնագանձման շրջանակներում ավելի վաղ արգելանք էր դրվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի՝ «Սերժի Վաչոյի», ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար, ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի և նրա տիկնոջ՝ Ռուզաննա Խաչատրյանի գույքի վրա։ Դատախազությունն ուսումնասիրում է նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ հետախուզման մեջ գտնվող Լևոն Սարգսյանի, նրա դստեր, որդու, պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետ, ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանի որդու՝ Արման Սահակյանի, բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի գույքերի օրինականությունը։
Բացի այդ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի և նրա ընտանիքի անդամների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով, իսկ ավելի վաղ՝ հունիսին դատախազությունը Գասպարյանի ու նրա ընտանիքի գույքերի հետ կապված ուսումնասիրություն էր իրականացրել, ապա վերջիններիս հրավիրել՝ բացատրություններ ներկայացնելու, իսկ արդեն հուլիսի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Վովա Գասպարյանի գույքի վրա արգելանք է դրվել։

Экс-мэр Еревана Гагик Бегларян и его родственники явились в прокуратуру 12/28/2021   15:05  |  Лента новостей
В рамках процесса конфискации имущества незаконного происхождения бывший мэр Еревана, экс-министра транспорта и связи Гагик Бегларян и аффилированные с ним лица 27 декабря явились в прокуратуру. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генпрокуратуре РА.
Как уже ранее сообщало агентство,  управление Генпрокуратуры РА по делам о конфискации имущества незаконного происхождения изучило законность имущества, приобретенного Гагиком Бегларяном и аффилированными с ними лицами, и составило итоговый документ.
Соответствующее управление Генпрокуратуры в качестве меры по обеспечению иска подало ходатайство о наложении ареста на имущества Бегларяна и аффилированных с ним лиц, которое было удовлетворено. Последние были оповещены для ознакомления с материалами проверки и выражения позиции по ним.
Бегларян имел право в течение месяца с момента получения повестки явиться в управление Генпрокуратуры РА по делам о конфискации имущества незаконного происхождения для ознакомления с материалами дела и выражения по ним позиции, а также мог представить декларацию.
Напомним, в рамках конфискации незаконного  имущества ранее арест был наложен иска на имущество Вачагана Казаряна(“Сержи Вачо”), экс-начальника охраны третьего президента РА Сержа Саргсяна, а также  бывшего министра обороны Армении, ныне депутата парламента РА Сейрана Оганяна, его супруги Рузанны Хачатрян.
Прокуратура также изучает законность имущества Левона Саргсяна, брата третьего президента Сержа Саргсяна, его дочери, сына, а также  сына бывшего вице-спикера НС Галуста Саакяна, экс-начальника департамента по управлению госимуществом Армана Саакяна и бывшего министра охраны природы Армении Арама Арутюняна.
Кроме того, Генеральная прокуратура Армении подала в суд иск с требованием о конфискации имеющего незаконное происхождение имущества бывшего начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна и его семьи. А до этого прокуратура провела расследование, связанное с имуществом Гаспаряна и его семьи, а затем пригласила его для дачи разъяснений. А уже 1 июля стало известно, что  на имущество Владимира Гаспаряна наложен арест.