Նոր իրականությունն այն է, որ Ռուսաստանը մեծ ազդեցություն ունի տարածաշրջանի վրա. Արմեն Սարգսյան 12/24/2021 14:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման համար գոյություն ունի միջազգայնորեն ճանաչված մի կառույց՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ պետք է կրկին վերադառնալ բանակցային սեղան։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ Մերձավոր Արևելքի առաջատար անգլալեզու օրաթերթի՝ ArabNews-ին տված հարցազրույցում։
«Ինչպես նշեցի, 26 տարի առաջ հայկական կողմը հաղթանակած էր, սակայն ինչ-որ առումով չկարողացանք հաղթողի մեր դիրքը օգտագործել վերջնական խաղաղություն հաստատելու համար: Իհարկե, պետք է հաշվի առնվեն այն մարդկանց իրավունքները, որոնք ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում, այդ մարդիկ այնտեղ ապրում են հազարավոր տարիներ:
Պատերազմի ավարտին դեռևս շատ զգացմունքներ, վերքեր, չլուծված հարցեր կան՝ կապված սահմանագծման և սահմանազատման, ինչպես նաև՝ այլ հարցերի հետ, որոնց թվում իհարկե՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց ապագայի մասով: Գոյություն ունի միջազգայնորեն ճանաչված մի կառույց՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր համանախագահող երկրներով: Կարծում եմ, որ պետք է կրկին վերադառնալ բանակցային սեղանին»,- նշել է նախագահն ու ավելացրել.
«Նոր իրականությունն այն է, որ Ռուսաստանը մեծ ազդեցություն ունի տարածաշրջանի վրա, քանի որ վերջինս բերեց հրադադար և աջակցում է թե Հայաստանին և թե Ադրբեջանին սահմանագծման, սահմանազատման և այլ խնդիրների լուծման մասով: Ռուսաստանի խաղաղապահներն այսօր Լեռնային Ղարաբաղում են: Չեմ կարող պնդել, որ այս հարցը վերջնական լուծում է ստացել: Միայն ժամանակը ցույց կտա, թե ինչպիսին կլինի վերջնական լուծումը: Կարծում եմ, որ ցանկացած որոշում, որը կլինի վերջնական, պետք է լինի տրամաբանական: Լուծում, որը ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար: Ցանկացած լուծում, որ պարտադրված է, չի կարող երկար տևել»:

Новая реальность заключается в том, что Россия имеет большое влияние на регион – президент Армении 12/24/2021   14:28  |  Лента новостей
Для урегулирования нагорно-карабахского конфликта есть одна международно признанная структура – Минская группа ОБСЕ, следует снова вернуться за стол переговоров, заявил президент Армении Армен Саркисян в интервью одной из передовых англоязычных газет Ближнего Востока "ArabNews".
“Как я отметил,  26 лет назад победу одержала армянская сторона, однако мы не смогли использовать свое положение победителя для установления окончательного мира. Конечно, нужно учитывать права людей, которые проживают в Нагорном Карабахе. Они живут там тысячелетиями. После окончания войны осталось еще много скорби, ран, нерешенных вопросов, связанных с делимитацией и демаркацией границ, а также другие вопросы, включая, конечно же, будущее людей, проживающих в Нагорном Карабахе”, - заявил президент Армении.
Он отметил, что есть международно признанная структура — Минская группа ОБСЕ со странами-сопредседателями в лице России, Франции и США; необходимо вернуться за стол переговоров.
"Новая реальность заключается в том, что Россия имеет большое влияние на регион, поскольку именно она принесла прекращению огня и поддерживает как Армению, так и Азербайджан в плане решения вопросов, касающихся делимитации, демаркации и других проблем. Сегодня в Нагорном Карабахе находятся российские миротворцы. Не могу сказать, что этот вопрос окончательно решен. Только время покажет, каким будет окончательное решение. Считаю, что любое решение, которое станет окончательным, должно быть логичным. Решение должно быть приемлемо для обеих сторон. Любое навязанное решение не сможет быть долгосрочным”, — отметил Армен Саркисян.