Այցելեցի Հայաստան՝ Ֆրանսիայի եղբայրական երկիր. Վալերի Պեկրեսը գրառում է կատարել 12/24/2021 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիական Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավար, Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսը Հայաստան կատարած այցելության վերաբերյալ գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր պաշտոնական էջում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վալերի Պեկրեսը գրառմամբ տեղեկացրել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռետայոյի և Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Միշել Բարնյեի հետ միասին ինքն այցելել է Ֆրանսիայի եղբայրական երկիր՝ հանդես գալով Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության վերականգնման և Հայաստանի տնտեսական ու մշակութային զարգացման և հայկական հոգևոր ժառանգության պահպանման հարցերում Ֆրանսիայի աջակցությունը մեծացնելու օգտին:
Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը գրառմանը կից նաև լուսանկարներ է հրապարակել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպումներից և Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցելությունից:
Վալերի Պեկրեսը Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի խորհրդի նախագահն է: 2021 թ. դեկտեմբերի 4-ին Վալերի Պեկրեսը «Հանրապետականներ» կուսակցության կողմից առաջադրվել է Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու՝ 2022 թ. ապրիլին կայանալիք ընտրություններում:
Դեկտեմբերի 21-ին Վալերի Պեկրեսը Երևանում հանդիպել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Ֆրանսիացի գործիչը նաև այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և Եռաբլուր զինվորական պանթեոն:
Լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ «Արմենպրես»-ի հետ ճեպազրույցի ընթացքում Վալերի Պեկրեսը կոչ է արել Ադրբեջանին անվերապահորեն վերադարձնել Բաքվում պահվող հայ գերիներին և նաև շեշտել, որ 2020 թվականին Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախաձեռնությամբ Հայաստանի դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիան նախազգուշացում էր Եվրոպային:
Հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 22-ին, նրա գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Արցախի Հանրապետություն: Ստեփանակերտում Վալերի Պեկրեսը հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի հետ:
2020 թ. Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհուրդը ընդունել էր Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձև, ինչպես նաև 75 հազար եվրո օգնություն էր հատկացրել պատերազմի հետևանքով տեղահանված հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար:

Кандидат в президенты Франции Валери Пекресс о визите в Армению: "Я посетила братскую страну" 12/24/2021 16:15 | Лента новостей
Глава французского Центрального округа Иль-де-Франс, кандидат в президенты Франции Валери Пекресс на своей официальной странице в социальной сети Facebook оставила запись о своем визите в Армению.
Как передает «Арменпресс», Валери Пекресс сообщила, что она вместе с руководителем фракции республиканцев Сената Франции Брюно Ретайо и бывшим министром иностранных дел Франции Мишелем Барнье посетила братскую для Франции страну. Валери Пекресс выступила за восстановление мира в Нагорном Карабахе и за содействие Франции в вопросах экономического и культурного развития Армении и сохранения армянского духовного наследия.
Французский политик опубликовала и фотографии встреч с президентом Армении Арменом Саркисяном, Католикосом Всех Армян Гарегином II, президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном и их посещения Мемориала в Цицернакаберде.
Валери Пекресс - глава французского Центрального округа Иль-де-Франс.
4 декабря 2021 года она правоцентристской партией «Республиканцы» была выдвинута кандидатом для участия в президентских выборах 2022 года.
21 декабря Валери Пекресс в Ереване встретилась с президентом РА Арменом Саркисяном, спикером Национального собрания РА Аленом Симоняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном. Французский деятель также посетила Мемориал Геноцида армян и военный пантеон «Ераблур».
На брифинге с представителями СМИ, в том числе и «Арменпресс», Валери Пекресс призвала Азербайджан безоговорочно вернуть армянских пленных, содержащихся в Баку, подчеркнув, что военная агрессия против Армении, инициированная Азербайджаном и Турцией в 2020 году, является предупреждением для Европы.
На следующий день, 22 декабря, возглавляемая ею делегация выехала в Республику Арцах. В Степанакерте Валери Пекресс встретилась с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном и министром иностранных дел Давидом Бабаяном.
После 44-дневной войны 2020 года Окружной совет Иль-де-Франс принял резолюцию о признании Республики Арцах, и выделил 75 000 евро на нужды перемещенного вследствие войны армянского населения.