Սկանդալ Վանաձորում. ԼՀԿ-ն խոչընդոտում է Վանաձորի համայնքապետի ընտրությանը 12/24/2021   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լուսավոր Հայաստանը», շարունակելով ջուր լցնել իշխանությունների ջրաղացին, խոչընդոտում է Վանաձորի ավագանու կողմից համայնքապետի ընտրությանը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը առանձին միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Վանաձոր համայնքի ավագանուն ձեռնպահ մնալ Վանաձոր միավորված համայնքի ղեկավար ընտրելուն ուղղված գործողություններից, այն է՝ համայնքի ղեկավար ընտրելու օրակարգով նիստ անցկացնելուց և ղեկավար ընտրելուց։
Վարչական դատարանը` Հրաչ Այվազյանի նախագահությամբ, հենց այսօր, երբ նախատեսված էր Վանաձորի նորընտիր ավագանու նիստը, որոշել է մասնակի բավարարել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդությունը՝ պատասխանողներին արգելելով համայնքի ղեկավար ընտրելու հարցի քննարկման նպատակով ավագանու նիստերի կազմակերպմանն ու անցկացմանն ուղղված որևէ գործողություն կատարելուց՝ մինչև գործով Վերաքննիչ վարչական դատարան ներկայացված բողոքի ընդունելության հարցի լուծումը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք`Վանաձորում տեղի ունեցած ընտրություններում 6-րդ տեղը զբաղեցրած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը դիմել է դատարան՝ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու պահանջով։
Նշենք, որ այստեղ ամենաշատ ձայներն ստացել է «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքը՝ ստանալով ընտրողների 38.70 տոկոսի վստահության քվեն, ՔՊ-ն այստեղ երկրորդ տեղում է՝ 25,05 կողմ ձայնով, ՀԱՍԿ-ը՝ 14,53 կողմ ձայնով երրորդ, «Հայրենիքը»՝ 4,48 կողմ ձայնով չորրորդ տեղում, իսկ «Ապրելու երկիրը»՝ եզրափակում է հնգյակը՝ 4,29 տոկոս ձայնով։
Վերահաշվարկի արդյունքներով որեւէ էական փոփոխություն չի արձանագրվել, եթե չհաշվենք, որ ՔՊ-ի ձայները մեկով նվազել է, իսկ առաջատարինը՝ Մամիկոն Ասլանյանինը՝ 4-ով ավելացել։ 1-ական ավելացել են նաեւ ՀԱՍԿ-ի ու Հայրենիքի ձայները։ Այլ խոսքով՝ այստեղ ընդդիմությունն ունի ռեալ հնարավորություն՝ ձեւավորելու քաղաքային իշխանություն՝ Մամիկոն Ասլանյանի ղեկավարությամբ, ինչը ձեռնտու չէ ՔՊ-ին, որը փորձում է կանխել ընդդիմադիր ուժերի դաշինքի ձեւավորումը ու այս ֆոնին ԼՀԿ-ն, որը մերժվել է նաեւ վանաձորցիների կողմից ու հանգրվանել վերջին հորիզոնականներում, դիմել է դատարան՝ քվեարկության արդյունքները բողոքարկելու պահանջով, որի պայմաններում մեկ շաբաթով հետաձգվել էր քաղաքային իշխանության ձեւավորումը` ըստ էության ՔՊ-ին ժամանակ  տրամադրելով  ավագանու անդամների նկատմամբ իր բռնաճնշումները շարունակելու համար։
Մամիկոն Ասլանյանը կալանավորվել է, իսկ այսօր Վանաձորում ավագանու նիստ էր հրավիրվել նոր քաղաքապետի ընտրության համար, ինչը տապալվում է Մարուքյանի ձեռամբ:
21:59 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽնդրում եմ դեմ չգնալ ձեր խղճին և կատարել ժողովրդի կամքից բխող ընտրություն․ անազատությունից Մամիկոն Ասլանյանի կոչը՝ Վանաձորի ավագանու նորընտիր անդամներին
12:58 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎանաձոր համայնքի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 24-ին
11:10 17/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼՀԿ-ն չի միանա Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթացին
22:27 05/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎանաձորում հաշվարկվել է 2 ընտրատեղամաս, ՔՊ-ն պարտվում է
13:53 05/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔարոզարշավի ժամանակ ընկերոջս մեքենայով եմ տեղափոխվել. Արամ Խաչատրյան
11:11 05/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ի հետ գաղափարական ընդհանուր եզրեր չունենք. Վահե Դոխոյան
16:45 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ հետ շփվելու և քաղաքական հայացքների պատճառով պաշտոնից ազատել են պոլիկլինիկայի, մանկապարտեզի, մարզադպրոցի տնօրեններին. Վանաձորի քաղաքապետի թեկնածու
23:23 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ այս ճաղճուտից դուրս բերեք. վանաձորցիները` ԲՀԿ-ի թեկնածուին
19:54 04/11/2021  |  ՔաղաքականՄամիկոն Ասլանյանը Վանաձորի ընտրություններից հետո ՔՊ-ի հետ կոալիցիա կազմելու մասին չի մտածում

Скандал в Ванадзоре: “Просвещенная Армения” препятствует избранию главы общины 12/24/2021   11:31  |  Лента новостей
“Просвещенная Армения” продолжает лить воду на мельницу властей, препятствуя избранию Советом старейшин Ванадзора главы общины.
Как стало известно “ФактИнфо”,  партия “Просвещенная Армения” подала в Административный суд РА отдельное ходатайство, требуя обязать Совет старейшин общины Ванадзор воздержаться от действий, направленных на избрание главы объединенной общины, а именно: от проведения заседания по повестке избрания руководителя общины и избрания главы общины.  Административный суд под председательством Грача Айвазяна именно сегодня, когда было запланировано заседание новоизбранного Совета старейшин, постановил частично удовлетворить ходатайство о применении меры по обеспечению иска, запретив ответчикам предпринимать какие-либо действия по организации и проведению заседания Совета старейшин с целью обсуждения вопроса об избрании главы общины до разрешения вопроса о принятии жалобы по делу, поданной в Апелляционный административный суд.
Занявшее шестое место на выборах в органы местного самоуправления в Ванадзоре партия “Просвещенная Армения” обратилась для того, чтобы оспорить результаты выборов. Отметим, что наибольшее количество голосов по итогам выборов в Ванадзоре получил блок “Мамикон Асланян”, который заручился поддержкой 38.70% избирателей. “Гражданский договор” с 25,05%  голосов оказался на втором месте, за ней следует Трудовая социалистическая партия Армении с 14,53% голосов, на четвертой строчке расположилась партия “Отечество” с 4,48%. Пятерку лидеров замыкает “Страна для жизни” с 4,29%.
По итогам пересчета голосов каких-либо существенных изменений зафиксировано не было. Иными словам, здесь оппозиции представилась реальная возможность сформировать городскую власть во главе с Мамиконом Асланяном, что не устраивает ГД, которая пытается предотвратить формирование блока в составе оппозиционных сил. И на этом фоне “Просвещенная Армения”, оказавшаяся на последней строчке, обратилась в суд для обжалования результатов выборов. В этой связи формирование городской власти было отсрочено на неделю, что, по сути, позволило ГД выгадать время на продолжение репрессий в отношении членов Совета старейшин.
Мамикон Асланян был арестован. А сегодня было созвано заседание горсовета Ванадзора для избрания нового мэра, которое пытаются сорвать руками Марукяна.