Հայաստանում հաստատվել է գրիպ Ա տեսակի H3 ենթատեսակի վիրուսի 76 դեպք, որից 30-ը՝ հղիների շրջանում. ԱՆ 12/24/2021 12:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում է արձանագրվել սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բարձր ակտիվություն` ինչպես ամբուլատոր պոլիկլինիկական, հիվանդանոցային կազմակերպություններ դիմելիության, այնպես էլ շտապ օգնության կանչերում։ Առավել բարձր ակտիվություն է արձանագրվել Երևանում, Արարատի, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Կոտայքի մարզերում։
ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետների կողմից իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն՝ հիվանդացությունը համաճարակային շեմից բարձր է՝ 2․2 անգամ, իսկ նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 2 անգամ։ Ըստ տարիքային խմբերի վերլուծությունը փաստում է, որ հիվանդացությունն առավել բարձր է՝ մինչև 4 և 5-14 տարեկանների շրջանում։
Դետքային համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում վերջին 4 շաբաթվա ընթացքում լաբորատոր հաստատվել է գրիպ Ա տեսակի H3 ենթատեսակի վիրուսի 76 դեպք, որից 30-ը՝ հղիների շրջանում։
Սուր շնչառական վարակներով, չհիվանդանալու, ինչպես նաև հիվանդության բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում և հորդորում է.
պատվաստվե´ք սեզոնային գրիպի դեմ՝ դիմելով Ձեր հաշվառման առաջնային առողջության պահպանման կազմակերպություն,
խուսափե´ք գրիպանման երևույթներով հիվանդների հետ շփումից, եթե հիվանդ եք՝ մնացե´ք տանը, հատկապես՝ գրիպանման երևույթներ ունեցող երեխաներին մի´ թույլատրեք հաճախել դպրոց և մանկապարտեզ՝ ապահովելով բժշկի կողմից խորհրդատվությունը և բուժումը,
եթե հիվանդ եք, հրավիրեք տեղամասային մանկաբույժին, թերապևտին կամ ընտանեկան բժշկին և մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ,
մի´ օգտագործեք հակաբիոտիկներ, քանի որ դրանք ցուցված չեն գրիպի և սուր շնչառական վարակների բուժման համար,
հագնվե´ք եղանակին համահունչ,
պահպանե´ք հազի և փռշտալու վարվելակարգը,
օգտագործե´ք հնարավորինս շատ հեղուկներ,
հաճախակի օդափոխե´ք փակ տարածքները,
հետևե´ք անձնական հիգիենային։
Հիշեցում. Սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստումները անվճար են, կարող են կատարվել այլ պատվաստումների, այդ թվում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումների հետ միաժամանակ կամ ցանկացած ընդմիջումով:

В Армении подтверждены 76 случаев заражения вирусом гриппа А типа H3, 30 из которых - среди беременных 12/24/2021   13:17  |  Здоровье
В Армении в связи с острыми респираторными инфекциями продолжает регистрироваться высокая активность как по линии обращений в поликлиники и медучреждения, так и по вызовам скорой помощи. Об этом сообщат пресс-служба Министерства здравоохранения республики.
Наибольшая активность зафиксирована в Ереване, а также в Араратской, Гегаркуникской, Тавушской и Котайкской областях.
По результатам мониторинга, постоянно проводимого специалистами Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава, заболеваемость в 2,2 раза превышает эпидемический порог и в 2 раза - показатели аналогичного периода прошлого года. Анализ по возрастным группам свидетельствует о том, что заболеваемость выше среди детей до 4-х лет и подростков 5-14 лет.
За последние 4 недели лабораторно подтверждены 76 случаев заражения вирусом гриппа А типа H3, 30 из которых - среди беременных.
Чтобы не заболеть ОРЗ, а также во избежание осложнений, министерство здравоохранения поделилось рекомендациями. В частности, ведомство призвало сделать прививку от сезонного гриппа, обратившись в поликлинику по месту регистрации и избегать контакта с людьми с симптомами, похожими на грипп, а заболевшим – оставаться дома.
В ведомстве также порекомендовали не отправлять детей с симптомами гриппа в школу и детский сад и следовать советам врача.
16:04 10/01/2019  |  Информационная платформаМэрия призывает родителей не отправлять детей с ОРЗ в школу и детский сад
17:15 15/01/2018  |  ЗдоровьеРост заболеваемости гриппом и ОРЗ зафиксирован в Армении
14:05 10/01/2018  |  ЗдоровьеВ Армении с диагнозом ОРВИ госпитализированы около 600 человек - Минздрав
15:17 16/03/2016  |  Здоровье Минздрав Армении предупреждает об опасности активизации ОРВИ из-за резкого похолодания