Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանին 12/23/2021   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Տիգրան Աբրահամյանը եւ Նարեկ Բաբայանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների պատմական հարուստ անցյալը միջպետական կապերի ընդլայնման լավագույն հիմքն է: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունը եւ արդյունավետ աշխատանքը:
«Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 29 տարիների ընթացքում Հայաստանին եւ Հնդկաստանին հաջողվել է պատմական խոր արմատներ ունեցող բարեկամական կապերը վերածել միջպետական ջերմ եւ գործընկերային հարաբերությունների»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի շեշտել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց շուտափույթ վերադարձի կարեւորությանը եւ այդ պետության կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները չկատարելուն: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ մեր երկիրն այս առումով գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշիռ հայտարարությունները եւ դերակատարումը միջազգային ասպարեզում: Հակոբ Արշակյանը շեշտել է, որ Հայաստանը Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում վերահաստատում է իր աջակցությունը Հնդկաստանին եւ հույս հայտնել, որ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը փոխշահավետ համագործակցում է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում: Որպես գոհացուցիչ փաստ՝ նա նշել է, որ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե 20 անգամ աճել են արտահանման ծավալները դեպի Հնդկաստան՝ կազմելով 73,4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ առեւտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջեւ աճել է շուրջ 2,7 անգամ:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը՝ Հակոբ Արշակյանն առանձնացրել է Հայ-հնդկական տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնի գործունեությունը:
Զբոսաշրջության եւ գործարարության զարգացման ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից կարեւորվել է երկու երկրների միջեւ ուղիղ ավիացիոն չվերթների իրագործումը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման ծրագրերին, մասնավորապես նշվել է, որ Հայաստանում կրթություն է ստանում ավելի քան 3000 հնդիկ ուսանող: Ընդգծվել է Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը եւ դրա միջազգային նշանակությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանք տանել Հայաստանի եւ Հնդկաստանի խորհրդարանների միջեւ 2005 թվականի Համագործակցության հուշագրի վերանայման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Դեսպանը եւս կարեւորել է հայ-հնդկական հարաբերությունների խորացումը եւ նշել, որ առաջիկայում Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս կձեւավորվի բարեկամական խումբը: Միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում նա անհրաժեշտ է համարել բարեկամական խմբերի փոխայցերը: Կիշան Դան Դեվալը կարեւորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս նշել են, որ պատրաստ են ջանքեր ներդնել փոխշահավետ ծրագրեր իրագործելու  հարցում:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունները, ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման մի շարք այլ ծրագրերին:
14:36 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
17:41 22/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում ուղևորներով լի «Գազել»-ի դուռը պոկվել է
20:46 14/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանն ընդունել է ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցչին
12:53 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱբու-Դաբիի միջազգային ցուցահանդեսին չհասած ռազմական տեխնիկան այդպես էլ Հայաստան չի վերադարձել. ԲՏԱ նախարար
11:35 26/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխը կտրվել է մարզկենտրոնից.սահմանապահները, ինքնապաշտպանության տղերքը տեղում են. ամեն պահ ամեն ինչ կարող է լինել. Շուռնուխի գյուղապետ

Вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян встретился с послом Индии 12/23/2021   11:11  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания, руководитель группы дружбы Армения-Индия Акоп Аршакян 22 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Индия в РА Кишана Дана Девала. Подробности передает пресс-служба парламента РА.
На встрече присутствовали также члены группы дружбы Цовинар Варданян, Тагуи Казарян, Тигран Абраамян и Нарек Бабаян.
Вице-спикер НС отметил, что богатое историческое прошлое армяно-индийских отношений является лучшей основой для расширения межгосударственных связей. В этом контексте А.Аршакян особо отметил деятельное участие и эффективную работу посла.
“За 29 лет со дня установления дипломатических отношений Армения и Индия сумели превратить имеющие глубокие исторические корни дружественные отношения в теплые межгосударственные и партнерские”, - подчеркнул А.Аршакян. В рамках межпарламентского взаимодействия он выделил роль групп дружбы.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, вице-спикер НС отметил важность скорейшего возвращения удерживаемых Азербайджаном армянских пленных и невыполнение этим государством положений трехстороннего заявления от 9 ноября. Он подчеркнул, что в данном аспекте РА ценит взвешенные заявления Индии и ее роль на международной арене. А.Аршакян заявил, что Армения подтверждает свою поддержку Индии в вопросе Джамму и Кашмира, выразив надежду на мирную развязку проблемы.
По словам Аршакяна, Армения взаимовыгодно сотрудничает с дружественной Индией в различных сферах. В качестве отрадного факта он отметил, что в 2019 г. экспорт в Индию увеличился почти в 20 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 73,4 млн долларов США, а товарооборот между двумя странами возрос почти в 2,7 раза.
Обратившись к отраслевому сотрудничеству, вице-спикер НС затронул деятельность Армяно-индийского центра информационных и телекоммуникационных технологий.
С точки зрения расширения сотрудничества в сферах туризма и развития бизнеса особое внимание уделено налаживанию прямых рейсов между двумя странами. В области образования упомянута программа обмена студентами, в частности, отмечено, что более 3000 индийских студентов обучаются в Армении. Подчеркнута важность и международное значение транспортного коридора Север-Юг. Между парламентами Армении и Индии достигнута договоренность о пересмотре и расширении Меморандума о сотрудничестве 2005 года.
Посол также отметил углубление армяно-индийских отношений, проинформировав, что в ближайшее время в парламенте Индии будет сформирована группа дружбы. Он счел взаимные визиты групп дружбы необходимыми для углубления межпарламентских связей. Кишан Дан Деваль подчеркнул важность урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта путем мирных переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Члены группы дружбы также отметили, что готовы приложить все усилия для реализации взаимовыгодных программ.
Обсуждены новые перспективные направления двустороннего сотрудничества, подчеркнута необходимость углубления взаимодействия в различных сферах. В области образования рассмотрен также ряд других программ обмена студентами.