Անվստահություն հայտնողները գոնե փաստարկներ ունենային իմ դեմ, օրինակ՝ բյուջեի խոշոր գումարների հափշտակում կամ աշխատանքային զարհուրելի հանցանք, բայց ինչպես տեսանք՝ այդպիսիք չկան.քաղաքապետ 12/22/2021   13:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր տեղի է ունենում մի պրոցես, որը երբեք տեղի չի ունեցել Երևանի պատմության մեջ։ Սա առաջին դեպքն է, երբ Երևանի քաղաքապետին անվստահություն են հայտնում։ Այս մասին ավագանու նիստի ընթացքում ասաց Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Կարծես թե այսպիսի բան անելու համար նախաձեռնողները պետք է շատ ծանրակշիռ փաստարկներ ունենային՝ ընդդեմ քաղաքապետի, օրինակ՝ բյուջեի խոշոր չափերի գումարների հափշտակում կամ աշխատանքային, կենցաղային զարհուրելի հանցանք, բայց ինչպես հասկացանք ելույթներից՝ այդպիսիք չկան։ Ներկայացվող հիմնական պատճառը լրիվ այլ է։ Ինչպես նախաձեռնող խումբն է ասում՝ քանի որ ես դուրս եմ եկել «ՔՊ» կուսակցությունից, պետք է լքեմ նաև այս պաշտոնը»,- նշեց Մարությանը։
Քաղաքապետը հիշեցրեց, որ 2018թ Հայաստանի ժողովուրդը հեղափոխություն իրականացրեց, որին բոլորը մասնակից են եղել և յուրաքանչյուրն իր լուման է ներդրել այդ կարևոր գործում։ Հեղափոխությունից հետո առաջին ընտրությունները Երևանի ավագանու ընտրություններին էին, որտեղ իրենք՝ որպես քաղաքական թիմ խնդիր ունեին ջախջախիչ հաղթանակ տանելու և թղթի վրա հստակ ամրագրելու ժողովրդի կամքը, ինչն էլ թույլ կտար գնալ ԱԺ ընտրություններին և ամրագրել այդ հաղթանակը, ինչի նպատակով էլ ստեղծվեց հեղափոխական «Իմ քայլը» դաշինքը։
Մարությանի դիտարկմամբ՝ ավագանու կազմում «Իմ քայլը» դաշինքով ընտրված առաջին 57 անդամներից միայն 27-ն էին այդ պահին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, այսինքն, խմբակցության մեծ մասը՝ 30 ավագանու անդամն անկուսակցականներ էին կամ այլ կուսակցության անդամներ, ինչը, ըստ Մարությանի, հատկանշական տվյալ է, որն արտացոլում է հեղափոխական թիմի իրական պալիտրը։
«Ընտրությունների արդյունքում մենք ունեցանք համոզիչ հաղթանակ՝ հավաքելով ձայների մոտ 80 տոկոսը։ Ժողովուրդն իր ձայնը չտվեց որևէ կուսակցության, ժողովուրդն իր ձայնը տվեց «Իմ քայլը» դաշինքին, իր ձայնը տվեց հեղափոխությանը, հեղափոխական թիմին, հեղափոխության լիդեր Նիկոլ Փաշինյանին, քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանին, թիմում ընդգրկված հայտնի և հարգված մարդկանց՝ Արթուր Իսպիրյանին, հայտնի ճարտարապետ Արսեն Կարապետյանին, հայտնի բլոգեր Իզաբելլա Աբգարյանին»,-նշեց Մարությանն՝ ընդգծելով, որ հեղափոխական թիմը ընտրությունների չգնաց «ՔՊ» կուսակցության դրոշի ներքո՝ ոչ միայն նրա համար, որ հեղափոխությունը արեց ամբողջ ժողովուրդը, այլ նրա համար, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն անունը լայն զանգվածներին այն ժամանակ ուղղակի ծանոթ չէր։
Մարությանն արձանագրեց, որ 2018թ Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ ժողովուրդն ընտրեց «Ւմ քայլը» հեղափոխական դաշինքը։
11:12 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդունու՞մ եք, որ շանտաժի և սպառնալիքների միջոցով փորձել եք ազդել ավագանու անդամների վրա.ավագանու անդամը՝ Արմեն Գալջյանին
10:45 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարությանի՝ կուսակցությունից դուրս գալուց հետո ավագանու և քաղաքապետի ինստիտուտների միջև առաջացել էր ճգնաժամ. Ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար
09:54 22/12/2021  |  ՄամուլՀայկ Մարությանի երեք տարվա կոռուպցիոն գործերը բացահայտվում են. «Ժողովուրդ»
16:55 21/12/2021  |  ՀարցազրույցՀայկ Մարությանի հրաժարականի հարցը մեր օրակարգում 2019-ից է եղել. Մանրիկյան

Айк Марутян заявил об отсутствии у инициаторов его импичмента веских доводов против него 12/22/2021 13:43 | Лента новостей
Мэру Еревана выносят импичмент, ничего подобно в истории столицы не было. Об это на внеочередном заседании Совета старейшин заявил мэр Еревана Айк Марутян.
"Казалось бы, для этого инициаторы должны иметь довольно веские доводы против мэра. Например, хищение крупных бюджетных средств или вопиющее должностное преступление, но, как нам стало ясно из выступлений, таковых нет. Основная причина, которую приводят, - совершенно иная. Как утверждает инициативная группа, поскольку я вышел из партии "Гражданский договор", то должен покинуть и этот пост", - отметил Марутян.
Мэр Еревана напомнил, что народ Армении в 2018 году совершил революцию, участниками которой стали все, и каждый внес свою лепту в это важное дело. Первыми после революции были выборы в Совет старейшин Еревана, где они как политическая команда задались целью одержать разгромную победу и четко зафиксировать на бумаге волю народа, что позволило бы пойти на выборы в НС и закрепить эту победу. С этой целью и был создан революционный блок "Мой шаг".
По словам Марутяна, только 27 из первых 57 членов, избранных по списку блока "Мой шаг", являлись на тот момент членами партии "Гражданский договор", то есть большая часть, порядка 30 членов, - беспартийные или члены другой партии, что, как указал Марутян, примечательный показатель, отражающий истинную палитру революционной команды.
"По итогам выборов мы одержали убедительную победу, набрав около 80% голосов. Народ отдал свой голос не какой-то партии. Народ отдал свой голос блоку "Мой шаг", революции, революционной команде, лидеру революции Николу Пашиняну, кандидату в мэры Айку Марутяну, вошедшим в состав команды уважаемым людям – Артуру Испиряну, известному архитектору Арсену Карапетяну, известному блогеру Изабелле Абгарян", - указал Марутян.
Он подчеркнул, что революционная команда не пошла на выборы под флагом ГД не только из-за того, что революцию совершил весь народ, а по той причине, что название партии "Гражданский договор" было незнакомо широким массам.
Марутян констатировал, что во время выборов мэра Еревана в 2018 году народ выбрал революционный блок "Мой шаг".