Մարությանն ընդամենը դարձել է անկուսակցական, նա չի լքել քաղաքը դժվար պահին. ՔՊ-ն է շեղվել ուղուց՝ հետևողականորեն ազատվելով այն մարդկանցից, որոնք եղել են «Իմ քայլի» հեղափոխական շարժիչ ուժը. Աբգարյան 12/22/2021 11:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու ձեր նախագծով դուք ասում եք երևանցիներին՝ որոշողը դու՛ք չեք, որոշողը՝ ՔՊ-ն է: Այս մասին Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Երևանի ավագանու անդամ Իզաբելլա Աբգարյանը՝ դիմելով ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությանը.
«Դուք սրանով ոչ թե քաղաքապետին եք վատություն անում և հեռացնում նրան, այլ հեռացնում եք երևանցիներին՝ որոշում կայացնելու հնարավորությունից»,-ասաց նա և շեշտեց՝ բոլոր հարցումները ցույց են տալիս, որ երևանցին Հայկ Մարությանին պաշտոնից հեռացնելու հանրային պահանջ չի ձևակերպել.
«Երբ «Իմ քայլը» ներկայացրեց այն կետերը, որոնք հիմք են քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու համար, երևանցին այդ կետերից որևէ մեկի հետ համաձայնություն չհայտնեց, այլապես ժողովուրդը դուրս կգար փողոց և կասեր՝ Հայկ Մարության, հեռացի՛ր, եթե այլևս մեր սրտի վարչապետի հետ չես, երևանցին շատ հանգիստ տարավ այն լուրը, որ Մարությանը դուրս է եկել ՔՊ-ից, դա բնական էր: Կարդալով ձեր հայտարարությունը՝ անընդհատ մտքումս պտտվում էր «Խելքից պատուհաս» ստեղծագործությունը՝ իր հայտնի հերոսի բառերով՝ իսկ ովքե՞ր են դատավորները, այսօր դուք դատավոր եք, և, չներկայացնելով հանրությանը որևէ փաստացի ապացույց, փորձում եք մահապատժի ենթարկել մեկին, այսօր սա եք դուք անում»,-ասաց Աբգարյանը և հավելեց, որ ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը փորձում է թիմի բոլոր սխալները բարդել Հայկ Մարությանի վրա.
«Հայկ Մարությանը որևէ քաղաքական ուղուց չի շեղվել, «Իմ քայլ»-ի ուղուց շեղվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ հետևողականորեն ազատվելով այն մարդկանցից, որոնք եղել են «Իմ քայլի» հեղափոխական շարժիչ ուժը, փողոցներում իրենց կյանքը վտանգողները և մեքենայի տակ պառկողները։ Այդ մարդկանց փոխարինել են այսօր Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի սեղանների «խինկալիների պոչերով», որոնք հայտարարել են, որ հիմա էլ իրենք ՔՊ-ական են։ Հայկ Մարությանն ընդամենը դարձել է անկուսակցական, չի լքել քաղաքը դժվար պահին»,-ասաց Աբգարյանը:

Абгарян – мойшаговцам: вы не Марутяна отстраняете, а ереванцев - от возможности принимать решения 12/22/2021   12:08  |  Лента новостей
Своим проектом об объявлении вотума недоверия мэру вы заявляете ереванцам, что решение не за ними, а за “Гражданским договором”. Об этом в ходе обсуждения проекта о вынесении импичмента мэру Еревана Айку Марутяну заявила член Совета старейшин Изабелла Абгарян, обращаясь к фракции “Мой шаг”.
“Тем самым вы отстраняете не мэра, а ереванцев лишаете возможности принимать решения”, - отметила она, подчеркнув, что все опросы указывают на отсутствие у жителей столицы сформировавшегося общественного требования о снятии Марутяна с поста мэра Еревана.
“Когда фракция “Мой шаг” представила пункты, которые послужили основанием для вынесения вотума недоверия мэру, ереванец не выразил согласия ни с одним из этих пунктов. Иначе народ вышел бы на улицы и потребовал бы ухода Айка Марутяна, сославшись на то, что он больше не в ладах с  "любимым премьером". Ереванец с легкостью воспринял весть о выходе Марутяна из состава ГД. То, что Марутян покинул ряды ГД, - это нормально. Прочитав ваше заявление, в голове все время крутилась фраза “А судьи кто?” знаменитого героя комедии “Горе от ума”. Сегодня вы судьи,  которые пытаются казнить человека, не предъявив общественности ни одного доказательства. Именно это сегодня вы совершаете”, - сказал Абгарян. Она добавила, что фракция “Мой шаг” в горсовете Еревана пытается взвалить все ошибки команды на Айка Марутяна.
“Айк Марутян не отклонялся от политического пути. Это “Гражданский договор” отклонился от пути “Моего шага”, последовательно избавляясь от людей, которые были движущей революционной силой “Моего шага”, которые рисковали своей жизнью на улице и ложились под машины", - сказала она.