Կադիրովը Էրդողանից պահանջել է կողմնորոշվել «ավազակների եւ սրիկաների» հարցում 12/21/2021 23:01 | Միջազգային լրահոս
Դեկտեմբերին թուրքական քաղաքներից մեկում բացվել է Ջոհար Դուդաեւի անվան զբոսայգի։ Չեչնիայի ղեկավարն այդ գործողության մեջ սպառնալիք է տեսել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համար եւ առաջարկել է ի պատասխան Գրոզնիում հավերժացնել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հիմնադրի անունը, գրում է РБК-ն։
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը իր Telegram ալիքում թուրքական իշխանություններին մեղադրել է Ռուսաստանում հանցագործություններ կատարած և Թուրքիա փախած ահաբեկիչներին թաքցնելու մեջ։ Կադիրովը բացատրել է, որ այդ կապակցությամբ վրդովված կոչեր է ստացել Չեչնիայի խորհրդարանից, ուժային կառույցներից և հոգևորականներից։
«Բացեիբաց դիմում եմ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ կողմնորոշվե՛ք՝ կա՛մ դուք ստանում եք հրապարակայնորեն ահաբեկիչներին աջակցող պետության կարգավիճակ, կա՛մ թափանցիկ և ազնիվ հարաբերություններ եք պաշտպանում Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ չփոխելով ձեր համոզմունքները նրա թիկունքում»,- գրել է Կադիրովը։
Կադիրովի խոսքերով՝ «հետախուզման մեջ գտնվող հանցագործները և ավազակները բացահայտ հավաքներ և միջոցառումներ են կազմակերպում՝ այգիները վերանվանելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների մահվան մեջ ներգրավված ահաբեկիչների անուններով»։
Կադիրովը կարծիքով՝ որպես Թուրքիայի գործողությունների տրամաբանական հայելային պատասխան՝ Չեչնիայի իշխանությունները կարող են Գրոզնիում հավերժացնել Աբդուլլահ Օջալանի անունը, որը հիմնադրել է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը (PKK, Անկարան այն համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն):
Չեչնիայի ղեկավարը Թուրքիայի գործողություններն անվանել է սպառնալիք ռուս-թուրքական հարաբերությունների համար և կոչ արել ՌԴ ՆԳՆ-ին և ՌԴ ԱԳՆ-ին «նման դրսևորումների դեմ կանխարգելիչ դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկել»։

Кадыров обвинил турецкие власти в поддержке террористов и поставил Эрдогану ультиматум 12/22/2021   09:52  |  Международные новости
В декабре в одном из турецких городов открыли парк имени Джохара Дудаева. Глава Чечни увидел в этом действии угрозу для отношений с Россией и предложил в ответ увековечить в Грозном имя основателя рабочей партии Курдистана, передает РБК.
Глава Чечни Рамзан Кадыров в Telegram обвинил турецкие власти, что те покрывают террористов, которые совершили преступления в России и бежали в республику, где «обливают грязью в интернете» российское руководство. Кадыров пояснил, что получил в связи с этим возмущенные обращения от чеченского парламента, силовых структур и духовенства.
«Открыто обращаюсь к президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану: определитесь! Либо вы получаете статус государства, публично поддерживающего террористов, либо выступаете за прозрачные и честные отношения с Российской Федерацией, не меняя своих убеждений за ее спиной», — написал Кадыров.
И пригрозил, что Чечня оставляет за собой право на ответные действия, пока в Турции получают убежище «разыскиваемые бандиты и отморозки», которые «открыто устраивают сборища и мероприятия по переименованию парков именами террористов, причастных к гибели тысяч мирных граждан».
Кадыров считает, что в качестве логичного зеркального ответа на действия Турции чеченские власти могли бы увековечить в Грозном имя Абдуллы Оджалана, основавшего «Рабочую партию Курдистана» (PПK, Анкара считает ее террористической организацией). Оджалан был приговорен к пожизненному заключению в турецкой тюрьме на острове Имралы в Мраморном море.
Глава Чечни назвал действия Турции угрозой для российско-турецких отношений и призвал МВД и МИД России «принять против подобных проявлений упреждающие дипломатические меры».