ՔՊ-ն բոյկոտեց Երևանի ավագանու նիստը. Հայկ Մարությանը դատարկ դահլիճում տեղեկացրեց՝ 280 նոր վերելակ կտեղադրվի 12/21/2021 11:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու հերթական նիստը չկայացավ. «Իմ քայլը» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները չէին ներկայացել՝ բոյկոտելով նիստը։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց՝ քանի որ քվորում չկա, նիստը կես ժամով ընդմիջվում է։
«Եթե քվորում եղավ, նիստը կսկսենք, եթե չէ՝ նիստը կհայտարարենք չկայացած»,-ասաց նա։
Մինչ ընդմիջումը Մարությանը երևանցիներին տեղեկացրեց, որ այսօր հայտարարվել է ևս 280 վերելակների մրցույթ։ Ստացվում է, որ 2021 թվականին տեղադրել են 54 վերելակ՝ նախատեսված հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների համար, իսկ 46 վերելակի մրցույթը ընթացքում է։ 520 վերելակ արդեն տեղադրված են։
«Փաստացի 2022 թվականին կունենանք Երևանում 1000 փոփոխված վերելակ»,- ասաց Մարությանը ու հայտարարեց ընդմիջում։
Նախօրեին Երևանի ավագանու «Իմ Քայլը» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել, նշելով, որ բոյկոտելու են նիստը։ Հայտարարությունում ասված էր՝ հաշվի առնելով Երևանի ավագանու և քաղաքապետի միջև առկա քաղաքական ճգնաժամը՝ ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը չի մասնակցի դեկտեմբերի 21-ի ավագանու հերթական նիստին։
«Միևնույն ժամանակ հաշվի առնելով, որ նիստի օրակարգում ընդգրկված են այնպիսի կարևոր հարցեր ինչպիսիք են՝ Երևան քաղաքի 2022 թվականի բյուջեի, զարգացման ծրագրի և մի շարք այլ կարևոր նախագծեր, այդ կապակցությամբ ցանկանում ենք տեղեկացնել, որ դեկտեմբերի 22-ին նոր քաղաքապետի ընտրությունից հետո, մինչև տարեվերջ, կհրավիրվի ավագանու արտահերթ նիստ, որտեղ կքննարկվեն և կընդունվեն վերոնշյալ նախագծերը»,-ասված է հայտարարությունում։

Правящая фракция бойкотировала заседание горсовета Еревана 12/21/2021   11:37  |  Лента новостей
Очередное заседание Совета старейшин Еревана не состоялось. Фракции “Мой шаг” и “Процветающая Армения’ бойкотировали заседание. Мэр Еревана Айк Марутян заявил, что из-за отсутствия кворума заседание откладывается на полчаса.
“Если удастся обеспечить кворум, то начнем. Если же нет, то заседание будет объявлено несостоявшимся”, - сказал мэр Еревана.
До ухода не перерыв Марутян сообщил ереванцам, что сегодня был объявлен тендер на замену еще 280 лифтов. Получается, что в 2021 году было установлено 54 лифта для военнослужащих с инвалидностью. Тендер на 46 лифтов в процессе. 520 лифтов уже установлены.
“Фактически, в 2022 году в Ереване заменено 1000 лифтов”, - проинформировал Марутян и объявил перерыв.
Накануне фракция “Мой шаг” заявила о намерении бойкотировать заседание. В заявлении указывалось, что с учетом возникшего между горсоветом и мэром политического кризиса фракция “Мой шаг” не примет участия в заседании Совета старейшин.
При этом в заявлении отмечалось, что в повестку заседания включены такие важные вопросы как городской бюджет на 2022 год, программа развития и др.
“После избрания 22 декабря нового мэра до конца года будет созвано внеочередное заседание Совета старейшин для обсуждения и принятия вышеуказанных проектов”, — говорилось в заявлении.