Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Աղվան Հովսեփյանի գործով արհամարհել է դատախազության ցուցումը ու հայտարարել նախաքննության ավարտ 12/17/2021   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գործով վարույթ իրականացնող մարմինը հրաժարվել է կատարել՝ բազմակողմանի քննության կատարումն ապահովելուն ուղղված դատախազության ցուցումն ու շտապել նախաքննության ավարտ հայտարարել։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է, որ պաշտպանության կողմին տրամադրվել են քրեական գործի նյութերը՝ բաղկացած է 8 հատորից, որոնց ծանոթանալու համար տրամադրվել է ոչ բավարար ժամանակ։ Մասնավորապես, պաշտպանության կողմը նյութերին ծանոթանալու համար 10-օրյա ժամկետ էր պահանջել՝ նկատի ունենալով, որ յուրաքանչյուր հատոր բաղկացած էր մոտ 300-370 էջից, սակայն պաշտպանության կողմին տրամադրվել է չորս օր՝ ութ հատորին ծանոթանալու համար։ Որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատախազություն, ինչը մերժվել է։
Ինչ վերաբերում է գործի քննությանը, ապա Ալեքսանյանը նշեց, որ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ հարուցված հետապնդումն իրավաչափ չէ, շինծու է, ինչը հիմնավորվել է նաև քննության ընթացքում վարույթ իրականացնող մարմնի կողմից գործով ձեռք բերված ապացույցներով։ Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ բոլոր ցուցմունքներն ուսումնասիրելու դեպքում, ակնհայտ է, որ դրանցում այնքան ներքին դեֆեկտներ և հակասություններ կան, դրանք որևէ կերպ հավատ չեն ներշնչում և ակնհայտ է, որ բոլոր ցուցմունքներն ուղղորդված են և մտացածին։
Պաշտպանության կողմը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով, որ Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ քրեական գործով հարցաքննվեն Վարշամ Ղարիբյանի՝ «Շանթի Յուրայի» գործը նախկինում քննած քննիչները և դատախազները՝ պարզելու իսկապես այդ գործերով Հովսեփյանը ցուցումներ է տվել՝ հօգուտ Ղարիբյանի որոշումներ կայացնելու։ Սա թույլ կտար ստուգել նրա ցուցմունքների հավաստիությունը, ինչը թվում է, որ պետք է բխեր հենց նախաքննական մարմնի շահերից, եթե այդքան վստահ էին, որ Յուրա Ղարիբյանը ճշմարտացի ցուցմունքներ է տվել ու մեղադրանքը կդառնար հիմնավոր։ Սակայն քննիչը մերժել է միջնորդությունը։ Պաշտպանության կողմը դատախազություն բողոք է ներկայացրել, որը բավարարվել է, ինչի դեմ բողոք էր ներկայացվել դատախազին, որն էլ բավարարվել էր ու ցուցում տրվել քննիչին՝ միջնորդությամբ բարձրացված բոլոր հարցերի շուրջ քննություն կատարելու համար։ Մինչդեռ, քրեական գործի նյութերն ուսումնասիրելով պաշտպանն արձանագրեց, որ «Շանթի Յուրայի» գործը քննող որևէ քննիչ, որևէ դատախազ ընդհանրապես չի հարցաքննվել։ Այսինքն՝ քննիչը ոչ միայն այդ ուղղությամբ քննություն չի կատարել, այլև՝ դատախազի ուղղակի ցուցումից հետո չի կատարել այն, միևնույն ժամանակ՝ չվիճարկելով ցուցումը, ինչը պաշտպանության կողմի մոտ տարակուսանք է առաջացրել։ Փաստաբանի գնահատմամբ՝ քննիչներից կամ դատախազներից գոնե մեկը հարցաքննվելու դեպքում կաշառքի դրվագով մեղադրանքը փլուզվելու էր։
«Եթե վարույթ իրականացնող մարմինը դա հասկանում է և հասկանալով չի արել, ուրեմն հետևում է, որ օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննության մասին խոսել չենք կարող»,- նշեց Ալեքսանյանը։
Հարցին՝ այս պայմաններում դատախազը կհաստատի՞ եզրակացությունը, փաստաբանը պատասխանեց, որ դատախազը ոչ միայն չպետք է հաստատի մեղադրական եզրակացությունը, այլև՝ կարճի գործի վարույթը՝ Աղվան Հովսեփյանի մասով, որովհետև ապացուցողական բազան, որոնք կհաղթահարեին հիմնավոր կասկածը, ուղղակի չկա գործով։
«Նման պայմաններում ոչ միայն մեղադրական եզրակացությունը չպետք է հաստատվի, այլ՝ առհասարակ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվի և գործի վարույթը կարճվի։ Չգիտեմ, թե ինչ որոշում կկայացնի դատախազը, բայց մեծ է հավանականությունն այս խայտառակ հետապնդումների և իրավական նիհիլիզմի պայմաններում, որ մեղադրական եզրակացությունը կհաստատվի և գործը կուղարկվի դատարան»,- նկատեց Ալեքսանյանը։
Դիտարկմանը, որ փաստացի մեղադրանքի հիմքում դրված է երկու ցուցմունք, որոնք, փաստորեն չեն հաղթահարում հիմնավոր կասկածի շեմը, պաշտպանն արձագանքեց՝ նշելով, որ ապօրինի ձեռնարկատիրության մեղադրանքով ընդամենն Արշավիր Սարգսյանի ցուցմունքն է, որը չի հաստատվում գործում առկա այլ օբյեկտիվ ապացույցով, հետևաբար, նման պայմաններում բավարարության մասին խոսել չենք կարող։
«Տեսությունը հուշում է, որ ապացույցների բավարարությունը չի որոշվում քանակությամբ, որոշվում է դրա բովանդակությամբ։ Այս պարագայում, թեև գործ ունենք ձևական առումով մեկ ցուցմունքի հետ, բայց դա բովանդակային առումով ո՛չ անմեղության կանխավարկածն է հաղթահարում, ո՛չ ապացույցների բավարարության՝ տեսությունում առկա շեմը»,- նշեց Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ նույն իրավիճակը նաև խարդախության և կաշառքի դրվագներով, առկա է միայն Վարշամ Ղարիբյանի ցուցմունքը, որը գործում առկա որևէ այլ փաստական տվյալով չի հիմնավորվում։ Ընդ որում՝ այդ ցուցմունքներն ուսումնասիրելու դեպքում ակնհայտ է, որ վերջիններս հակասական դիրքորոշումներ են հայտնել և ըստ, փաստաբանի, ակնհայտ երևում է, որ ուղղորդված ձևակերպումներով տրված ցուցմունքներ են։
«Այդ ցուցմունքներն ունեն այնքան ներքին դեֆեկտներ, որ պարզ է, որ բավարարության տեսանկյունից դրանք ուղղակի բավարար չեն լինելու հետագայում՝ այդ դրվագներով մեղադրական դատական ակտ կայացնելու համար»,- ընդգծեց պաշտպանը՝ նկատելով, որ նշված ցուցմունքները տրվել են շահագրգիռ անձանց կողմից և, ըստ Վճռաբեկ դատարանի որոշման, եթե ցուցմունքները տրված են շահագրգիռ անձանց կողմից, ապա վարույթ իրականացնող մարմինն ունի պարտականություն՝ տվյալներն օբյեկտիվ աղբյուրներից ճշտելու, միայն այդ անձանց ցուցմունքների հիման վրա անձին դատապարտելն իրավաչափ չէ։
19:22 07/12/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱղվան Հովսեփյանի կողմից ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում ոստիկանությունում
16:36 30/11/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանը կշարունակի մնալ կալանավորված. Վերաքննիչը մերժեց բողոքը

Антикоррупционный комитет проигнорировал указание прокуратуры по делу Агвана Овсепяна и объявил о завершении следствия 12/17/2021   13:16  |  Лента новостей
Орган, осуществляющий производство по делу бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна, отказался выполнять указания прокуратуры, направленное на обеспечение производства всестороннего расследования, и поспешил объявить о завершении предварительного следствия.
Как сообщил “ФактИнфо” адвокат Эрик Алексанян, стороне защиты были предоставлены материалы дела, состоящие из 8 томов, на ознакомление с которыми ей отвели недостаточно времени. В частности, сторона защиты потребовала предоставить 10 дней на ознакомление с материалами дела с учетом того, что каждый из томов состоит из 300-370 страниц, однако ей предоставили только 4 дня на ознакомление с 8-ю томами. Против решения был подана жалоба в прокуратуру, которая была отклонена.
Что касается расследования дела, то Алексанян отметил, что инициированное против Агвана Овсепяна преследование неправомерно, сфабриковано, что подтвердили также полученные следствием доказательства. По словам адвоката, при изучении всех показаний становится очевидным, что в них столько внутренних дефектов и противоречий, они никак не внушают доверия и ясно, что все показания надуманны и были даны по чей-то указке.
Защита на этапе предварительного следствия подала ходатайство, требуя по делу Агвана Овсепяна допросить следователей и прокуроров, ранее расследовавших дело Варшама Гарибяна(“Шанти Юра”), дабы выяснить, действительно ли по этому делу  Овсепян давал указания по вынесению решений в пользу Гарибяна.
Это позволило бы проверить достоверность его показаний, что, казалось бы, должно было исходить из интересов следствия, если оно настолько уверено в подлинности показаний Юры Гарибяна, и тогда обвинение было бы обоснованным.Однако следователь отклонил ходатайство. Защита подала прокурору жалобу, которая была удовлетворена. Также следователю дано было поручение для проведения расследования вокруг всех затронутых в ходатайстве вопросов.
Между тем адвокат при изучении материалов уголовного дела зафиксировал, что никто из следователей и прокуроров, расследовавших дело “Шанти Юра”, вообще не был допрошен. То есть следователь не только не провел расследования в этом направлении, но и после прямого указания прокурора не выполнил его, при этом не оспорив поручение, что вызвало у стороны защиты недоумение. По оценке адвоката, в случае допроса кого-либо из следователей или прокуроров эпизод о взятке бы развалился.
“Если осуществляющий производство орган понимает это, но не делает, то из этого следует, что не может быть и речи об объективном, полном и всестороннем расследовании” , - отметил Алексанян.
Адвокат также отметил, что прокурор не только не должен утверждать обвинительное заключение, но и должен прекратить производство по делу  в части, касающейся Агвана Овсепяна, потому что доказательной базы, которая преодолела бы обоснованное подозрение, просто в деле нет.
“Не знаю, какое решение примет прокурор, но велика вероятность, что в условиях этих вопиющих преследований и правового нигилизма обвинительное заключение утвердят и дело направят в суд”, - заявил Алексанян.
Напомним, Агван Овсепян был задержан 7 сентября утром. Орган предварительного следствия в рамках расследуемого на протяжении почти 1.5  лет уголовного дела предъявил обвинение Овсепяну и  подал в суд  с ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Судья Мнацакан Мартиросян удовлетворил ходатайство.