Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընտրվեց ԵՊՀ ռեկտոր 12/17/2021 13:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասաց, որ հոգաբարձուների նիստի քվեարկության արդյունքներով 19 կողմ, 5 դեմ ձայներով 5 տարի ժամկետով ընտրվել է բուհի ռեկտորի պաշտոնում։
Դիտարկմանը, որ մինչ այս ասում էր, թե չի հավակնում ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնին, ի՞նչ փոխվեց, Հովհաննես Հովհաննիսյանը հորդորեց մանիպուլյացիաների չենթարկվել։
«Ժամանակին, երբ խոսք էր գնում ու հարցնում էին՝ հավակնում եմ այս պաշտոնին, թե ոչ, ասում էի, որ այս պահին նման պլան չկա։ Դա եղել է երկու տարի առաջ։ Հետագայում մարդկանց ծրագրերը փոխվում են։ Շատ բաներ փոխվեցին, և ես գտա անհրաժեշտությունը, որ պետք է գամ ԵՊՀ։ Կարծում եմ՝ իմ աշխատանքի 4 ամսվա ընթացքում ապացուցել եմ հօգուտ ԵՊՀ-ի, որ իմ այստեղ լինելը բավականին բարձրացնելու է ԵՊՀ-ի վարկն ու հեղինակությունը»,-ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ նիստն անցել է լավ մթնոլորտում, հնչել են բազմաթիվ հարցեր, թե ինչպես է պատկերացնում նոր կրթական ծրագրերը, կրթության որակի բարելավումը, ինչ բարեփոխումներ է պատրաստվում անել։
Դիտարկմանը՝ պատրաստվու՞մ է շարունակել հայագիտության դեմ արշավը, Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասաց, որ երբևէ նման արշավ չի եղել։

Ректором Ереванского госуниверситета избран экс-депутат от партии Пашиняна 12/17/2021   14:15  |  Лента новостей
Бывший депутат от партии “Гражданский договор” Ованнес Ованнисян избран ректором Ереванского государственного университета.
В беседе с журналистами Ованнисян заявил, что по итогам состоявшегося на заседании Совета попечителей голосования(19 голосами “за” при 5 “против”)  он был избран ректором ЕГУ сроком на 5 лет.
В ответ на напоминание о том, что ранее он утверждал, что не претендует на пост ректора ЕГУ, что же изменилось теперь, Ованнес Ованнисян призвал не поддаваться манипуляциям.
“В свое время, когда речь шла об этом, и меня спрашивали, претендую ли я на эту должность, я говорил, что таких планов на данный момент у меня нет. Это было два года назад. Впоследствии планы людей меняются. Многое изменилось, и я счел необходимым свой приход в ЕГУ. Полагаю, что за 4 месяца работы я доказал, что мое нахождение здесь повысит престиж и авторитет ЕГУ”, - сказал Ованнисян.
Он указал, что заседание прошло в теплой атмосфере, прозвучало множество вопросов относительно того, как он представляет новый образовательные программы, улучшение качества образования и какие реформы планирует провести.