Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Մայա Սանդուի հետ. կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Մոլդովայի միջև տնտեսական կապերի զարգացումը 12/15/2021 13:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացումը և բարձր գնահատել Մոլդովայի հետ քաղաքական երկխոսությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը` հավելելով, որ դրա համար կան լավ նախադրյալներ ու անհրաժեշտ ներուժ: Վարչապետի խոսքով` պետք է երկու երկրների կառավարությունները շարունակեն սերտ գործակցությունը` առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, ինչպես նաև զբոսաշրջության խթանման նպատակով:
Մոլդովայի նախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմամբ ու ամրապնդմամբ: Մայա Սանդուն ևս նշել է տնտեսության, ներդրումների ոլորտում համագործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու անհրաժեշտությունը: Այդ առումով, վերջինս անհրաժեշտ է համարել բիզնես ֆորումի անցկացումը, ինչը կնպաստի գործարարների միջև նոր կապերի հաստատմանն ու ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Մոլդովայի նախագահը կարևորել է նաև ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, այդ թվում` արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ռեֆորմների իրականացման գործընթացում համագործակցության զարգացումն ու փորձի փոխանակումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Մայա Սանդուն անդրադարձել են նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակում գործակցությանը, այսօր կայանալիք գագաթնաժողովի օրակարգին, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Пашинян и Санду заявили о важности развития экономических связей между Арменией и Молдовой 12/15/2021   16:36  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на полях саммита Восточного партнерства в Брюсселе провел встречу с президентом Молдовы Майей Санду. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр подчеркнул важность развития отношений между двумя странами и высоко оценил политический диалог с Молдовой. Никол Пашинян подчеркнул необходимость развития экономического сотрудничества, добавив, что для этого есть хорошие предпосылки и необходимый потенциал. По словам премьер-министра, правительства двух стран должны продолжать тесное сотрудничество для расширения торгово-экономических связей, а также для стимуляции туризма.
Президент Молдовы подчеркнула, что ее страна заинтересована в углублении и укреплении отношений с Арменией. Майя Санду также отметила необходимость придания нового импульса экономическому и инвестиционному сотрудничеству. В этой связи она отметила необходимость проведения бизнес-форума, который будет способствовать установлению новых контактов между бизнесменами и реализации совместных инвестиционных программ.
Президент Молдовы также подчеркнула важность институциональных реформ, в том числе развития сотрудничества и обмена опытом в процессе осуществления реформ в сферах юстиции, борьбы с коррупцией и защиты прав человека.
Никол Пашинян и Майя Санду коснулись также сотрудничества в рамках Восточного партнерства и повестки намеченного на сегодня саммита, а также представляющих взаимный интерес других вопросов.
16:19 01/10/2019  |  Лента новостейПашинян и Додон обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Молдовой в различных сферах
09:42 14/05/2019  |  Лента новостейПашинян в Брюсселе принял участие в посвященном 10-летию Восточного партнерства официальном ужине