Թուրքիան քայլեր է անում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ՝ փորձելով հաճոյանալ Բայդենին․ Bloomberg 12/14/2021   14:41  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի արտգործնախարարը նախօրեին խորհրդարանում խոսել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Մևլութ Չավուշօղլուն մասնավորապես հայտնել է, որ Անկարան կաշխատի Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Ըստ երկրի ԱԳ ղեկավարի, Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար շուտով հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակեն փոխադարձության սկզբունքով։ Չավուշօղլուն նաև հայտնել է, որ չարթերային թռիչքներ կլինեն դեպի Երևան։ Վերջինս խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտնել է, որ Անկարան բոլոր քայլերը համակարգելու է Ադրբեջանի հետ։
Ամերիկյան հայտնի Bloomberg պարբերականը անդրադարձել է բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյայի ելույթին։ Հոդվածագիրը նշում է, որ Թուրքիայի անսպասելի հայտարարությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու պատրաստակամության մասին համապատասխանում է նախագահ Ջո Բայդենի խնդրանքին:
Պարբերականը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 31-ին G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում Հռոմում կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին կոչ էր արել բացել դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանի հետ սահմանը։ Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել է 1993 թվականին` ի նշան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի դեմ բողոքի։
«Թուրքիան հուսով է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման քայլերը կօգնեն Անկարային՝ բարելավել Վաշինգտոնի հետ լարված հարաբերությունները, որոնք լարվել են՝ կապված ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնման հետ։ Բայդենի և Էրդողանի հանդիպումից հետո երկու երկրները մեխանիզմ են ստեղծել՝ լուծելու ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակիցների հարաբերությունները թունավորած խնդիրները, որոնք կիսում են անվտանգության և տնտեսության բնագավառում ավելի լայն շահեր»։
Հեղինակավոր պարբերականը նշում է, որ Էրդողանը կարող է մեծ օգուտներ քաղել արտաքին քաղաքական ցանկացած քայլից, որը կօգնի կայունացնել տնտեսությունը, քանի որ աննախադեպ գնաճը 2023 թվականի ընտրություններից առաջ սպառնում է նրա ժողովրդականությանը։
15:46 13/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքական լիրան արժեզրկման պատմական նոր ռեկորդ է գրանցել
22:59 10/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի եւ Թուրքիայի դիվանագետները քննարկել են Ղարաբաղի իրադրության կարգավորումը
14:19 07/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՖինանսական աջակցություն խնդրելու համա՞ր եք եկել Կատար. Չավուշօղլուին ուղղված հարցից հետո դադարեցվել է ուղիղ հեռարձակումը
11:22 05/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Էրդողանի մասնակցությամբ ցույցի ժամանակ ահաբեկչության փորձ է կանխվել
20:29 04/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի Մերսին քաղաքում հազարավոր քաղաքացիներ ցույցի են դուրս եկել՝ պահանջելով Էրդողանի հրաժարականը
18:36 04/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան պատրաստվում է Ուկրաինային ևս 20 «Բայրաքթար» վաճառել
19:29 02/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԼավրովն ու Չավութօղլուն քննարկել են երկրների համակարգումն ու Անդրկովկասում իրադրության հետագա կայունացումը
12:37 02/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՌիգայում հանդիպել են Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը
12:32 02/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՀրաժարական է տվել Թուրքիայի գանձապետարանի և ֆինանսների նախարարը

Турция предпринимает шаги для нормализации отношений с Арменией, чтобы угодить Байдену - Вloomberg 12/14/2021   15:06  |  Международные новости
Накануне министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара будет работать над нормализацией отношений с Ереваном.
По словам главы МИД Турции, для нормализации отношений с Арменией скоро на взаимной основе будут назначены спецпредставители. . Чавушоглу также сообщил, что будет открыто чартерное авиасообщение с Ереваном. В ходе своего выступления в парламенте  он заявил, что Анкара все шаги будет координировать с Азербайджаном.
Известное американское издание Вloomberg коснулось выступления турецкого чиновника.
Автор статьи пишет, что неожиданное заявление Турции о готовности к нормализации отношений с Армении соответствует просьбе президента США Джо Байдена.
Издание напоминает, что во время состоявшейся 31 октября встречи на полях саммита G20 в Риме Джо Байден призвал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана открыть границу с Арменией, которая не имеет выхода к морю.
“Турция закрыла свою границу с Арменией в 1993 году в знак протеста против войны между Арменией и  Азербайджаном", - отмечается в статье.
Издание пишет, что Турция надеется, что шаги по нормализации отношений с Арменией помогут Анкаре улучшить напряженные отношения с Вашингтоном, которые сложились после покупки у России средств ПВО. “После встречи Байдена и Эрдогана две страны создали механизм для решения проблем, отравивших отношения между двумя союзниками по НАТО, разделяющими более широкие интересы в сферах безопасности и экономики”, - говорится в статье.
Авторитетное издание отмечает, что Эрдоган может получить значительные выгоды от любого внешнеполитического шага, который поможет стабилизировать экономику, поскольку беспрецедентная инфляция угрожает его популярности в преддверии выборов 2023 года.