Չավուշօղլուն, կոպիտ ասած, հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ խոսելու անհրաժեշտությունը կա.Անդրանիկ Քոչարյան 12/14/2021 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Չավուշօղլուն, կոպիտ ասած, հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ խոսելու անհրաժեշտությունը կա, իսկ խոսելու համար երկու կողմից էլ կան նշանակված մարդիկ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հայտարարությանը, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակվեն:
Իսկ թե հայկական կողմի ներկայացուցիչն ո՞վ կլինի՝ Քոչարյանն ասաց՝ երբ կհնչեցվի այդ անձի անունը, լրագրողները հնարավորություն կունենան հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալ հենց գործընթացի սկզբում:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է երկու երկրների հարաբերությունները կարգավորվեն Թուրքիայի առաջ քաշած մինջանցքի պահանջի բավարարման հաշվին, Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց.
«Չկա թուրքական միջանցք, ամեն օր դուք ստանում եք հավաստիացումներ որ միջանցքի հարց չի քննարկվում»:
Պատգամավորի խոսքով՝ տարածաշրջանի հետ կապված հարցերի քննարկում է լինելու հայ-թուրքական հարաբերությունների հիմնական տիրույթում:

Чавушоглу, грубо говоря, заявил, что возникла необходимость диалога с Арменией - Кочарян 12/14/2021 12:59 | Лента новостей
Депутат парламента Армении от правящей фракции "Гражданский договор", глава комиссии НС РА по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян прокомментировал заявление главы МИД Турции о назначении спецпредставителей для нормализации отношений между Ереваном и Анкарой.
“Чавушоглу, грубо говоря, заявил, что возникла необходимость диалога с Арменией. А для его ведения с обеих сторон назначены представители”, - сказал Андраник Кочарян сегодня в беседе с журналистами.
На вопрос, может ли нормализация отношений между двумя странами иметь место за счет удовлетворения требования Турции о т.н. “коридоре”, Андраник Кочарян заявил: “Нет турецкого коридора”
“Каждый день вы получаете заверения в том, что этот вопрос не обсуждается”, - сказал он.
По словам депутата, “будет обсуждение связанных с регионом вопросов в основной плоскости армяно-турецких отношений”.