Դատախազությունը Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել 300.1-րդ հոդվածով գործի վարույթը կարճելու մասին որոշումը 12/14/2021 13:53 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ ՀՀ քրեական հետապնդումը 300.1-րդ հոդվածով դադարեցնելու և գործի վարույթը կարճելու որոշումն անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ։ Լրագրողների հետ զրույցում դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նշեց, որ բողոքն արդեն ստորագրվել է, չի կարող ասել՝ դատարանը ստացել է, թե ոչ։
«Վերաքննիչ դատարանը հիմնականում համաձայնել է առաջին ատյանի դատարանի դիրքորոշումների հետ՝ առանց հավելյալ պատճառաբանությունների։ Ուղղակի համաձայնել է դրանց հետ»,- նշեց Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, կազմով դատավորներ Կարեն Մարդանյանի, Սևակ Համբարձումյանի, մերժել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և գործով վարույթը կարճելու որոշման դեմ բողոքները՝ ուժի մեջ թողնելով այդ հոդվածով գործը կարճելու մասին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի ապրիլի 6-ի որոշումը։

Прокуратура Армении в Кассационном суде обжаловала прекращение уголовного преследования Роберта Кочаряна по статье 300.1 12/14/2021 14:41 | Суд по делу второго президента РА
Прокуратура подала кассационную жалобу на решение Апелляционного суда, оставившего без изменений решение о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна и остальных по статье 300.1 УК РА и прекращении производства по делу. Об этом заявил в беседе с журналистами во вторник прокурор Геворк Багдасарян. Он отметил, что жалоба уже подписана, однако не может сообщить, получил ли суд ее или нет.
“Апелляционный суд в основном согласился с позицией суда первой инстанции без дополнительной аргументации. Просто согласился с ней”, - отметил Багдасарян.
Напомним, Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Нарине Овакимян и в составе судей Карена Марданяна и Севака Амбарцумяна отклонил жалобы на решение о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и остальных по статье 300.1 Уголовного кодекса РА и прекращении производства по делу. Таким образом, Апелляционный суд оставил в силе решение суда общей юрисдикции Еревана о прекращении дела по указанной статье от 6 апреля.