Իտալիայի Rai 1 հեռուստաընկերությունը ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել անցյալ տարվա արցախյան պատերազմի, պատճառների ու հետևանքների մասին. ՄԻՊ 12/13/2021   11:19  |  Մեկնաբանություն
Իտալիայի Rai 1 հեռուստաընկերության բարձր պրոֆեսիոնալ հայտնի լրագրող Ստեֆանիա Բատիստինին ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել, և հեռուստաընկերությունը ցուցադրել է ֆիլմը, որ վերաբերում է անցյալ տարվա արցախյան պատերազմին, պատճառներին ու հետևանքներին: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը.
«Ադրբեջանական զինծառայողները կատարել են վայրագություններ՝ հայերի գլխատման դեպքեր, կտրում էին սպանված մարդկանց մարմնի մասերն ու դա անում էին բաց դեմքերով՝ վստահ լինելով, որ չեն պատժվելու: Այնուհետև, նրանք այդ մասին տեսանյութերը կամ լուսանկարները տարածում էին սոցիալական ցանցերում՝ հակական միջավայրում տարածելով բռնության տեսարաններ, իսկ իրենց մոտ արժանանում խրախուսանքի:
Պատերազմի ժամանակ Արցախի ու Հայաստանի դեմ օգտագործվել են ջիհադիստներ ու ահաբեկիչներ, կիրառվել են քիմիական էլեմենտներ պարունակող (ենթադրաբար՝ սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող) զենքեր:
Պատերազմական այս հանցանքները, դաժանությունները ծնելու են նոր՝ ավելի ծանր հանցանքներ դրանք կազմակերպողների ու կատարողների անպատժելիության դեպքում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ֆիլմում խոսել է նաև պատերազմի ժամանակ մարդու իրավունքների խախտումների մասին, ցույց է տվել պատերազմական հանցանքների ապացույցները: Խոսել է նաև միջազգային կառույցների խիստ անհամաչափ արձագանքի մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ այս ամենը հանգեցրել է էթնիկ զտումների Արցախում, ցեղասպան քաղաքականության հետևանք է:
Մեկ ժամանոց տեսաֆիլմի մի հատվածը ներկայացնում ենք թարգմանությամբ»:
10:19 12/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը հանդիպում է ունեցել Փարիզի հայ համայնքի հետ
17:16 10/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում հայ զինծառայողին կյանքից զրկելու և մի քանի զինծառայողի հրազենային վիրավորումներ հասցնելու համար. ՄԻՊ
16:20 10/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանիքների վերամիավորում, քաղաքացիների համատեղ ընդունելություններ․ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը Խաբարովսկի միջազգային կոնֆերանսին ներկայացրել է Ռուսաստանի գործընկերոջ հետ աշխատանքի արդյունքները
12:09 10/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավունքների հարցում խտրականությունն ու կողմնապահությունը, կրկնակի ստանդարտներն ավելի են մեծացնում խնդիրները. Ոչ ոք չի կարող անտեսել մարդու իրավունքն ու արժանապատվությունը.ՄԻՊ
21:09 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել անվտանգության ապառազմականացված գոտու՝ ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելու հրատապությունը
13:08 08/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների հարցով բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունները խոչընդոտում են իրավապաշտպան գործունեությունը․ ՄԻՊ-ի, Սահակյանի և Զեյնալյանի համատեղ հայտարարությունը

Итальянский Rai 1 подготовил документальный фильм о 44-дневной войне: Татоян рассказал телеканалу о зверствах ВС Азербайджана 12/13/2021   11:38  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Итальянский телеканал Rai 1 показал документальный фильм, посвященный 44-дневной войне в Арцахе, ее причинах и последствиях, сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян. Фильм подготовлен известной журналисткой канала Стефанией Батистини. Фильм подготовила известный журналист итальянской телекомпании Rai 1, профессионалвысокого класса Стефания Баттистини. Об этом сообщил омбудсмен Армени Арман Татоян.
В фильме омбудсмен представил факты зверств азербайджанских военных, случаях обезглавливания армян, отрезании частей тел убитых людей. Он рассказал, что азербайджанские военные совершали это, не скрывая лиц, позднее видеозаписи и фотографии об этом тиражировали в соцсетях, распространяя в армянской среде сцены насилия, а у себя удостаивались поощрения.
Также Арман Татоян проинформировал, что в ходе войны против Арцаха и Армении были задействованы джихадисты и террористы, применялось оружие, содержащее химические элементы (предположительно, белый фосфор).
“Эти военные преступления, зверства породят новые, более тяжкие преступления в случае безнаказанности их организаторов и исполнителей”, — подчеркнул Арман Татоян.
Омбудсмен Армении в фильме также говорит о нарушениях прав человека во время войны и представляет доказательства военных преступлений. Татоян также заявил о крайне неадекватной реакции международных структур. Он также указал, что произошедшее привело к этническим чисткам в Арцахе, является последствием геноцидальной политики.
Омбудсмен также опубликовал переведенный отрывок из фильма продолжительностью 1 час.
11:16 24/11/2021  |  Лента новостейПарламент Нидерландов принял резолюции о провокациях Азербайджана против Армении
17:37 23/11/2021  |  Лента новостейНа данный момент в Азербайджане по необоснованным обвинениям осуждены 40 армянских военнопленных и гражданских лиц – омбудсмен Арцаха