Բողոքի ակցիայի պատճառով վիրավոր զինծառայողին Երևան են հասցրել շրջանցող ճանապարհով, ուշացել է ժամանակին անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը 12/10/2021 11:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ-ն նախօրեին հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 9-ին, ՀՀ արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո հայկական կողմն ունի հրազենային թեթև վիրավորում ստացած երկու զինծառայող։
Նախարարությունից տեղեկացրել են, որ նույն օրը, երեկոյան, Գեղարքունիքի մարզում ներքաղաքական խնդիրներով բողոքի ակցիա իրականացնող և Վարդենիսից մայրաքաղաք տանող ճանապարհը փակած մի խումբ քաղաքացիներ, նախօրոք տեղեկանալով, որ քիչ հետո այդ ճանապարհով անցնելու է վիրավորներից մեկին Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխող մեքենան, զորամիավորման հրամանատարի տեղակալին հայտարարել են, թե խոչընդոտելու են նշված մեքենայի ընթացքը։ Այդ պատճառով մեքենան ստիպված Երևան է հասել շրջանցող ճանապարհով, ինչի հետևանքով էապես ուշացել է զինծառայողին ժամանակին և անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը։
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում տեղի ունեցածը, նաև հիշեցնում, որ զինված ուժերը դուրս են քաղաքականությունից և 24-ժամյա ռեժիմով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրելու գործառույթին խոչընդոտելը դուրս է բարոյական բոլոր սահմաններից՝ անկախ որևէ պատճառաբանությունից»,- ասված է ՊՆ հայտարարությունում։

Протестующие в Гегаркунике препятствовали перевозке раненого военнослужащего в Ереван – Минобороны Армении 12/10/2021   11:36  |  Лента новостей
Накануне Минобороны сообщило,  что в результате  предпринятой азербайджанскими ВС провокации в восточном направлении армяно-азербайджанской границы 9 декабря двое военнослужащих с армянской стороны получили легкие огнестрельные ранения.
“Вечером того же дня группа граждан, проводивших в Гегаркуникской области акцию протеста по внутриполитическим вопросам и заблокировавших дорогу, ведущую из Вардениса в столицу, заранее узнав о том, что скоро по этой трассе проедет автомобиль, перевозящий одного из раненых в Центральный клинический военный госпиталь Еревана, заявили заместителю командующего воисковым соединением, что будут препятствовать проезду этой машины. По этой причине машина вынужденно доехала до Еревана объездным путем, из-за чего своевременное оказание необходимой медицинской помощи военнослужащему существенно запоздало”, - говорится в сообщении оборонного ведомства.
Минобороны РА считает случившееся недопустимым и напоминает о том, что Вооруженные силы находятся вне политики и круглосуточно выполняют функцию обеспечения безопасности Армении.
"Препятствование функции оказания медицинской помощи военнослужащим, раненным при защите Родины, выходит за все моральные рамки, независимо от каких-либо причин", - подчеркивается в заявлении.