ԶԼՄ-ները կենթարկվեն պատասխանատվության չնույնականացված աղբյուրների հղում կատարելիս.խորհրդարանն ամբողջությամբ ընդունեց նախագիծը 12/10/2021   11:56  |  Մամուլ
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՔՊ-ի հեղինակած ԶԼՄ-ների մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:
Ըստ նախագծի՝ լրատվամիջոցները պատասխանատվության կենթարկվեն՝ ֆեյքերին հղում անելու դեպքում։
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել չնույնականացված աղբյուր՝ համացանցում գրանցված դոմեյն, հոսթինգ ունեցող կայք կամ համացանցային կայքի կամ հավելվածի օգտահաշիվ կամ ալիք կամ էջ, որի տնօրինողի նույնականացման տվյալները բացակայում են, կամ ակնհայտ կեղծ են կամ թերի են, եթե այդ թերությունը թույլ չի տալիս նույնականացնել աղբյուրը տնօրինողին:
Նախագծով փոփոխություններ են իրականացվել նաև լրագրողների հավատարմագրման կարգի մասին դրույթում և սահմանվել է, որ եթե լրատվամիջոցը չի ներկայացնում ֆինանսական հաշվետվություն և չի ներկայացրել այն նույնականացման տվյալները, որոնք սահմանվում են օրենքում, ապա տվյալ լրատվամիջոցի հավատարմագրման մասին դիմումը ենթակա է մերժման:
Նախագծի հեղինակներ են ՔՊ-ական պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանը, Վահագն Հովակիմյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Սարգիս Խանդանյանը:

СМИ будут нести ответственность за ссылку на неидентифицированные источники: парламент Армении принял резонансные поправки 12/10/2021 12:20 | Лента новостей
Парламент Армении во втором и окончательном чтении принял инициированные “Гражданским договором” поправки в закона о СМИ.
Согласно законопроекту, СМИ будут привлекаться к ответственности за ссылку на фейковые источники. Проектом предлагается установить понятие "неидентифицированный источник" - зарегистрированный в интернете домен, сайт с хостингом, или аккаунт в веб-сайте или приложении, или канал, данные о распорядителе которых отсутствует, информация которых является заведомо ложной или неполной, а также если пробел не позволяет идентифицировать того, кто распоряжается источником.
Также внесены изменения в положение о порядке аккредитации СМИ. Установлено, что если СМИ не предоставляет финансового отчета и установленные законом идентификационные данные, то заявка данного СМИ на аккредитацию подлежит отклонению. .
Авторами законопроекта являются депутаты Артур Ованнисян, Ваагн Оакимян, Тагуи Казарян и Ааркис Ханданян.