Արմեն Չարչյանն ազատ արձակվեց 12/10/2021   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանն ազատ արձակվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, որոշեց Արմեն Չարչյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխել և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել՝ ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Նշենք, որ ՍԴ-ն բավարարել է ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորների դիմումը՝ արձանագրելով, որ անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից, չի կարող պահվել անազատության մեջ։ ՍԴ որոշումից հետո Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, հրատապ նիստ է հրավիրել՝ Արմեն Չարչյանի խափանման միջոցի հարցը քննության առարկա դարձնելու համար։
Պաշտպանները բողոք են ներկայացրել Չարչյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ, ինչը բավարարվել է քվեարկության օրը և նա դատարանի որոշմամբ ազատ էր արձակվել։
Հունիսի 21-ին դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ԿԸՀ-ն բավարարել է պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունները եւ  ՀՔԾ-ն Արմեն Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով։ Նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան, որը մասամբ բավարարվել էր դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի կողմից։
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է եւ գործն այժմ գտնվում է դատավոր Վահե Միսակյանի վարույթում, որը նրա նկատմամբ դատաքննության փուլում գրավ կիրառելու որոշում էր կայացրել՝ ազատելով կալանքից, սակայն դատախազությունը ներկայացրել էր վերաքննիչ բողոք ու վերաքննիչ դատարանը՝ Ռ. Մխիթարյանի նախագահությամբ, ԱԺ պատգամավոր Չարչյանին կրկին կալանավորելու որոշում կայացրեց՝ պատգամավորական անձեռնմխելիություն ունենալու պայմաններում։

Депутат парламента Армении Армен Чарчян освобожден из-под стражи 12/10/2021 16:16 | Судебный репортаж
Депутат от парламента РА от блока “Армения” Армен Чарчян освобожден из-под стражи. Суд первой инстанции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна постановил заменить Армену Чарчяну меру пресечения с ареста на подписку о невыезде.
Отметим, что КС Армении удовлетворил обращение депутатов фракции, констатировав, что лицо, не имеющее статуса депутата и находящееся под арестом, с момента обретения статуса депутата не может удерживаться под стражей. После решения КС суд общей юрисдикции Еревана во главе с Ваге Мисакяном созвал срочное заседание для рассмотрения меры пресечения Армену Чарчяну.
Напомним, в одном из Telegram-каналов ранее появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра “Измирлян” Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками 18 июня утром призвал их в обязательном порядке принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании.
Адвокаты обжаловали решение о задержании Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу.
21 июня Прокуратура сообщила, что ЦИК удовлетворила ходатайства об осуществлении преследования в отношении Армена Чарчяна и лишении его свободы.
После этого ССС предъявила Чарчяну обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК Армении и обратилась в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Судья Армине Меликсетян частично удовлетворила ходатайство. За это время ССС завершила предварительное расследование уголовного дела и направила его в суд. Дело в настоящее время находится в ведении судьи Ваге Мисакяна, который на этапе судебного разбирательства постановил освободить Чарчяна под залог, однако прокуратура обжаловала решение. Апелляционный суд под председательством Р. Мхитаряна постановил вновь арестовать депутата НС Чарчяна в условиях наличия депутатской неприкосновенности.