Հայաստանը հետամուտ է լինելու Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի դատարանի որոշումների կատարմանը. ՀՀ ԱԳՆ 12/08/2021 15:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատական գործերի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հրապարակեց որոշումները: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Այդ որոշումները, միանշանակ, արտացոլում են դատարանի կողմից հայկական կողմի ներկայացրած մի շարք առանցքային փաստարկների ընդունումը, և դատարանի առջև մեր դիրքորոշումների հաստատումը:
Հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ իր դիմումում Հայաստանն ապացույցներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց նկատմամբ ռասայական դրդապատճառներով սպանությունների և խոշտանգումների, ինչպես նաև հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության և հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման շարունակական քաղաքականության վերաբերյալ:
Դատարանը գտել է, որ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում առկա է ազգությամբ հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ, և Ադրբեջանին պարտավորեցրել է հետևյալը.
1․ «Պաշտպանել բռնությունից և մարմնական վնասվածքներից բոլոր այն անձանց, ովքեր գերեվարվել են՝ 2020թ․ զինված հակամարտությամբ պայմանավորված, և դեռևս շարունակում են մնալ գերեվարված, և ապահովել նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջև հավասարությունը»,
2․ «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»,
3․ «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստանի կողմից ներկայացված՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հայցադիմումի բանավոր լսումների ժամանակ Դատարանը հիշատակել է Ադրբեջանի ներկայցուցչի պաշտոնական հայտարարությունը, որ այսպես կոչված «Ռազմավարի պուրակից» հեռացվել են հայ զինվորներին պատկերող մանեկենները և Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմի ընթացքում հայ զինվորների կրած սաղավարտների ցուցադրությունը և ապագայում դրանք այլևս չեն ցուցադրվի:
Հատկանշական է նաև, որ Դատարանը իր վճռով միայն Ադրբեջանին է պարտավորեցրել՝ ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու խտրականությունն ու դրա հրահրումը, «այդ թվում՝ իր պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»:
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հետևողականորեն հնչեցվող հայատյացության հռետորաբանությունը, Ադրբեջանի վերահսկողության կամ իրավասության տակ գտնվող հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը, ինչպես նաև հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումն ու պղծումը անհաղթահարելի խոչընդոտներ են հանդիսանում տարածարջանում լարվածության նվազեցման և խաղաղ զարգացման համար:
Հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ Դատարանի վճիռները ճանաչում են այս իրողությունները և դրանց հասցեագրման համար ստեղծում են միջազգային իրավունքի համաձայն՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող պարտավորություններ:
Հայաստանը հետամուտ է լինելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշումների կատարմանը և Դատարանին տեղեկացնելու է ցանկացած խախտման մասին։
Դատարանի որոշումը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է հայկական կողմի՝ այս ընթացքում հնչեցրած ահազանգերի լեգիտիմությունը գերիների և այլ պահվող անձանց, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում վտանգված հայկական պատմամշակութային ժառանգության, Ադրբեջանի կողմից հնչող հայատյաց հռետորաբանության վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հրավիրում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագության և մյուս միջազգային գործընկերների ուշադրությունը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին և կոչ անում շարունակել ջանքեր գործադրել արձանագրված խնդիրների համապարփակ հասցեագրման ուղղությամբ:

Армения будет последовательно добиваться выполнения Азербайджаном решения Международного суда ООН - МИД 12/08/2021 16:48 | Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с решениями Международного суда ООН.
“7 декабря Международный суд ООН огласил решения о применении срочных мер в рамках судебных дел «Армения против Азербайджана» и «Азербайджан против Армении», рассматриваемых в рамках международной конвенцией «О ликвидации всех форм расовой дискриминации».
Эти решения, однозначно, отражают принятие судом ряда ключевых аргументов, представленных армянской стороной, и подтверждение нашей позиции перед судом.
В своем заявлении о принятии срочных мер Армения представила доказательства убийств и пыток армянских военнопленных и других удерживаемых лиц со стороны Азербайджана по расовым мотивам, а также продолжающейся политики расовой ненависти к армянам и уничтожения армянского культурного наследия.
Суд постановил, что в рамках международной конвенции “О ликвидации всех форм расовой дискриминации” существует непосредственная угроза нанесения необратимого ущерба правам армян, и обязал Азербайджан:
1. “Защитить от насилия и телесных повреждений всех тех лиц, которые были захвачены в плен из-за вооруженного конфликта в 2020 году и все еще остаются в плену, и обеспечить их безопасность и равенство перед законом”;
2. “Принять все необходимые меры для предотвращения разжигания и поощрения расовой ненависти и дискриминации в отношении этнических армян, в том числе со стороны официальных лиц и государственных учреждений Азербайджана”;
3. “Принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия, включая церкви и другие культовые места, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты”.
Считаем необходимым отметить, что во время устных слушаний по представленному Арменией иска о применении срочных мер, суд упомянул официальное заявление представителя Азербайджана о том, что из так называемого “Парка трофеев” были убраны изображающие армянских солдат манекены и каски, которые носили армянские солдаты во второй войны в Нагорном Карабахе, и о том, что они в будущем не будут выставляться.
Примечательно также то, что суд своим решением обязал только Азербайджан принять все необходимые меры для предотвращения дискриминации и ее разжигания, “в том числе со стороны его должностных лиц и государственных учреждений”.
Армянофобская риторика, постоянно озвучиваемая высшим руководством Азербайджана, бесчеловечное обращение с армянами, находящимися под контролем или юрисдикцией Азербайджана, а также уничтожение и осквернение армянского культурного и религиозного наследия являются непреодолимыми препятствиями на пути к ослаблению напряженности в регионе и мирному развитию.
Судебные решения о применении неотложных мер признают эти реалии и создают имеющие обязательную правовую силу обязательства по их устранению в соответствии с международным правом.
Армения будет последовательна в вопросе выполнения Азербайджаном решений суда и будет информировать суд о любом нарушении.
Решение суда вновь подтверждает легитимность озвучиваемых армянской стороной в этот период тревожных сигналов о пленных и других удерживаемых лицах, находящемся под угрозой армянском историко-культурном на территориях Арцаха, перешедших под контроль Азербайджана, и армянофобской риторики, озвучиваемой Азербайджаном.
МИД Армении обращает внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ и других международных партнеров на решение Международного суда ООН и призывает продолжить усилия по всестороннему решению зафиксированных проблем”.