Գերիների հարցով բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունները խոչընդոտում են իրավապաշտպան գործունեությունը․ ՄԻՊ-ի, Սահակյանի և Զեյնալյանի համատեղ հայտարարությունը 12/08/2021   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը և ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ երեկ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ հրապարակված տեսանյութի առնչությամբ․
«Երեկ՝ դեկտեմբերի 7-ին հրապարակվել է տեսանյութ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ, որում նա իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներ է տալիս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և մեր 2021 թվականի օգոստոսի 9-ի «Ադրբեջանի պատասխանատվությունը հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու համար» արտահերթ հրապարակային զեկույցին:
Նախ` անթույլատրելի ենք համարում առանց անձի գիտակցված համաձայնության նրա մասնավոր հարաբերությունները, երկխոսությունը տեսաձայնագրելն ու դա տարածելը:
Համատեղ արտահերթ զեկույցին վերագրումների և հնչած որակումների կապակցությամբ արձանագրում ենք՝
1․ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համատեղ արտահերթ զեկույցին վերագրում է գոյություն չունեցող փաստեր, ինչպես օրինակ, նշում է, որ զեկույցում արձանագրվել են հայրենադարձված գերիների բռնաբարության դեպքեր. մինչդեռ, զեկույցում որևէ խոսք չկա բռնաբարության մասին:
Համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցում գերիներից որևէ մեկի անձնական տվյալ, այդ թվում՝ լուսանկար ու տեսանյութ, երբևէ չի հրապարակվել ։
2. Տեղեկացնում ենք, որ համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցում գերիների խոշտանգման փաստերը հաստատելու համար գործածվել են փաստահավաք աշխատանքի միջազգային չափանիշները։ Այս առումով, խոշտանգման փաստի հաստատման վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքը չի ենթադրում, որ փաստահավաքություն իրականացնող իրավապաշտպանը պետք է անպայման ներկա կամ մասնակից լինի խոշտանգման պրոցեսին։
Բարձր պաշտոն զբաղեցնող անձինք պարտավոր են տարանջատել փաստահավաք աշխատանքը և հանցակցությունը։
3․ Համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցը չի նույնականացնում և չի բացահայտում հայրենադարձված այն գերիներին, որոնց նկատմամբ կիրառվել են կտտանքներ ու անմարդկային վերաբերմունք։
Դրա փոխարեն համատեղ արտահերթ հրապարակային զեկույցով վեր են հանվում այն օրինաչափությունները և խոշտանգման այն ընդհանուր ձևերը, որոնք , որպես կանոն, կիրառվել են հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունում։
Միաժամանակ, համատեղ արտահերթ հրապարակային Զեկույցը նշում է, որ գերիների նկատմամբ կիրառված բռնության ձևերն ու միջոցները յուրաքանչյուրի դեպքում եղել են տարբեր։
4. Նշվածից բացի, հայրենադարձված հայ գերիներն իրենք ինքնուրույն տարբեր լրատվամիջոցների տվել են հարցազրույցներ՝ բաց կերպով ներկայացնելով այն կտտանքները, որոնց ենթարկվել են Ադրբեջանի Հանրապետությունում գտնվելու ընթացքում։
Ավելին, նախաքննության ընթացքում խոշտանգման ու անմարդկային վերաբերմունքի մասին հայրենադարձված հայ գերիների ցուցմունքներ հրապարակվել են հենց ՀՀ նախաքննական մարմինների կողմից։
5․ Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու վերաբերյալ տվյալներ միջազգային կառույցներին ներկայացնելիս վերացական բնույթի տեղեկությունների տրամադրումը չունի արդյունավետություն:
Միջազգային իրավական գործընթացներ նախաձեռնելիս անհրաժեշտ են մանրակրկիտ ու կոնկրետ տվյալներ, այլ ոչ թե հայտարարություններ ու պնդումներ։
Ուստի, բարձրաստիճան պաշտոնյաներին խստիվ հորդորում ենք զերծ մնալ նման զգայուն հարցերի վերաբերյալ հրապարակային հանդես գալուց, չշահարկել դրանք քաղաքական կամ այլ նպատակներով, քանի որ դրանք Ադրբեջանը հաջողությամբ գործածում է միջազգային կառույցների, առջև, այդ թվում՝ դատական, պաշտպանվելու ի շահ իրեն և ի վնաս՝ հայ գերիների իրավունքների:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից մասնագիտական զեկույցների վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունները կամ դրանց տրված որակումները խոչընդոտներ են առաջացնում իրավապաշտպան գործունեության համար»,- նշված է հայտարարությունում։
10:33 08/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ֊ը Փարիզում զեկույցով է հանդես եկել
22:11 04/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյլընտրանքային ճանապարհը լուծում չէ, քանի որ ապահովված չէ մարդկանց անվտանգությունը. ՄԻՊ
20:37 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔրիստինե Գրիգորյանը ՄԻՊ֊ի առաքելության հետ կապ չունեցող մարդ է. Մելիքյան
15:20 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը դիմել է ՍԴ՝ վիճարկելով դատարան դիմելու համար 2-ից 10 անգամ պետական տուրքի նոր դրույքաչափերի բարձրացման հարցը
12:56 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀաշմանդամությունը՝ անկախ տեսանելի կամ ոչ տեսանելի լինելուց, մարդու մեկուսացման պատճառ չպետք է լինի. ուղերձ
10:34 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդիկ ստիպված են եղել գիշերել անցակետում ՊՇՌ հետազոտության խնդրի պատճառով․ համակարգային խնդիրը լուծվել է ՄԻՊ-ի աջակցությամբ

Омбудсмен Армении и правозащитники призвали высокопоставленных чиновников не использовать чувствительные вопросы в политических и иных целях 12/08/2021   14:00  |  Лента новостей
Омбудсмен Республики Армения Арман Татоян, защитник интересов армянских пленных в ЕСПЧ, правозащитник Сирануш Саакян, защитник интересов армянских пленных в ЕСПЧ, правозащитник Артак Зейналян выступили с совместным заявлением, в котором говорится:
“Накануне, 7 декабря, был опубликован видеоматериал с участием спикера Национального Собрания РА Алена Симоняна, в котором он озвучивает не соответствующие действительности оценки нашему совместному с омбудсменом РА внеочередному публичному докладу "Об ответственности Азербайджана за пытки и бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными" от 9 августа 2021 года.
Прежде всего, считаем недопустимой видеосъемку личных контактов и диалогов и распространение отснятого без осознанного согласия человека,
Что касается приписываемых совместному внеочередному докладу и озвучиваемых характеристик, констатируем:
1.    Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян приписывает совместному  внеочередному докладу несуществующие факты, например, он указывает, что в докладе зафиксированы случаи изнасилования возвращенных на Родину пленных, в то время как в докладе нет ни слова об изнасилованиях.
В совместном внеочередном публичном докладе никогда не публиковались персональные данные кого-либо из пленных, включая фото и видео.
2. Сообщаем, что в совместном внеочередном публичном докладе использовались международные стандарты работы по сбору фактов для подтверждения фактов пыток пленных. В этом плане работа по установлению фактов пыток не подразумевает, что правозащитник, проводящий работу по сбору фактов, обязательно должен присутствовать или участвовать в процессе пыток.
Лица, занимающие высокие должности, обязаны отличать работу по сбору фактов от соучастия в преступлении.
3. В совместном внеочередном публичном докладе не идентифицируются и не раскрываются личности возвращенных на Родину пленных, которые подвергались пыткам и бесчеловечному обращению.
Вместо этого в совместном внеочередном публичном докладе вскрываются закономерности и  распространенные формы пыток, которые, как правило, применялись в отношении армянских пленных в Азербайджане.
При этом в совместном внеочередном публичном докладе указывается, что формы и средства насилия в отношении пленных в каждом случае были разными.
4. В дополнение к вышесказанному, репатриированные армянские пленные сами давали интервью различным средствам массовой информации, открыто рассказывая о пытках, которым они подвергались во время пребывания в плену в Азербайджане.
Более того, в ходе предварительного расследования показания репатриированных армянских пленных о пытках и бесчеловечном обращении были опубликованы именно органами предварительного следствия РА.
5. Считаем необходимым подчеркнуть, что предоставление абстрактных сведений при представлении международным структурам данных о пытках и бесчеловечном обращении с армянскими пленными неэффективно.
При инициировании международных правовых процессов необходимы детальные и конкретные данные, а не заявления и утверждения.
Поэтому настоятельно призываем высокопоставленных должностных лиц воздерживаться от публичных высказываний по таким чувствительным вопросам, не использовать их в политических или иных целях, поскольку это успешно используется Азербайджаном в международных структурах, в том числе в судебных органах, в своих интересах и в ущерб правам армянских пленных.
Не соответствующие действительности заявления высокопоставленных чиновников касательно  специальных докладов и данные им оценки создают препятствия для правозащитной деятельности”.