«Հայաստան» դաշինքը կասեցնում է իր մասնակցությունը միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքներին 12/07/2021 16:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոս ամսից ձևավորվել են Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությունները, որոնց մեջ ընդգրված են նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները: Մինչ օրս, ըստ էության, այդ աշխատանքներին ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցել: Պատճառը մեր գործընկեր պատգամավորների ակնհայտ ապօրինի կալանավորումն է և այլ պատգամավորների, այդ թվում պատվիրակությունների մեջ ընդգրկված, տեղաշարժի ապօրինի սահմանափակումն է:
Փաստացի խոչընդոտված է պատգամավորների սահմանադրական գործունեությունը: Նշված դատավարական գործողություններից յուրաքանչյուրն ունի բացառապես քաղաքական բաղադրիչ, զուրկ է իրավական որևէ հիմքից և պահպանվում է մինչ օրս: Այս իրավիճակն աննախադեպ է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրի դեպքում, և վկայում է, որ Հայաստանն այլևս ժողովրդավարական-իրավական պետություն չէ:
Նման պայմաններում «Հայաստան» դաշինքը հայտարարում է, որ չեն կարող լինել փաստացի տարբեր կարգավիճակ ունեցող պատգամավորներ և կասեցնում է իր մասնակցությունը բոլոր միջազգային կազմակերպություններին, չի մասնակցելու Հայաստանից դուրս կազմակերպվող նիստերին՝ մինչև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների նկատմամբ կիրառված բոլոր արգելքները և սահմանափակումները չհանվեն: Նշված որոշման մասին կիրազեկվեն նաև միջազգային համապատասխան կազմակերպությունները:

Оппозиционная фракция “Армения” приостанавливает свою деятельность в международных организациях 12/07/2021   16:56  |  Лента новостей
Оппозиционный блок “Армения” сообщает, что приостанавливает свою деятельность во всех международных организациях.
“С августа сформированы парламентские делегации Национального Собрания Армении, в состав которых включены также депутаты фракции "Армения". По сей день, по сути, оппозиционные депутаты в этих работах не принимали участия. Причина – откровенно незаконный арест наших коллег-депутатов, а также незаконное ограничение передвижения других депутатов, в том числе входящих в состав делегаций", - говорится в заявлении блока “Армения”.
Фактически, как отмечается в заявлении, чинятся препятствия конституционной деятельности депутатов. Авторы заявления указали, что каждое из этих процессуальных действий заключает в себе исключительно политическую подоплеку, лишено какой-либо правовой базы и продолжается до сих пор.
“Это беспрецедентная ситуация для страны-члена Совета Европы, которая свидетельствует о том, что Армения отныне не является демократически-правовым государством. В таких условиях блок “Армения” заявляет, что депутаты не могут иметь разный статус, приостанавливает свое участие во всех международных организациях, и не будет участвовать в проводимых за пределами Армении заседаниях  до тех пор, пока не будут сняты все запреты и ограничения, введенные в отношении депутатов фракции “Армения”. Об упомянутом решении будут проинформированы также все соответствующие международные организации”, - отмечается в заявлении.