Ադրբեջանը հաստատել է նոյեմբերի 16-ին գերեվարված 21 զինծառայողի՝ Բաքվում գտնվելը. Գերեվարվածի հարազատ 12/07/2021   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը հաստատել է, որ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված 21 անձ գտնվում է Բաքվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է գերեվարված զինվորներից մեկի հարազատը՝ նշելով, որ իրենց նման տեղեկություն են փոխանցել։
Նշենք, որ Բաքուն տեւական ժամանակ չէր հաստատում որեւէ տվյալ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված անձանց մասին ու անգամ Կարմիր Խաչին թույլ չէր տրվել հանդիպել նրանց հետ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 23-ին հայտարարել էր, թե ոչ պաշտոնական տվյալներով Բաքվում ունենք 32 գերի՝ հնչեցնելով «24+8» բանաձեւը։ Այս հայտարարությունից հետո 11 գերի վերադարձել է Հայաստան։
Գերիների հարազատներից մեկը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ Բաքուն պարտավորվել մինչև դեկտեմբերի 6-ը հաստատել իր մոտ պահվող գերիների թիվը։ Եւ երեկ հարազատներին տեղեկացրել են, որ Բաքվում հաստատել են 21 զինծառայողի գերության փաստը։
Զինծառայողի հարազատը նշեց, որ հաստատումից հետո ոչ Կարմիր խաչից, ոչ ՀՀ ՊՆ-ից իրենց հետ կապ չեն հաստատել ու չգիտեն, ցուցակում իրենց որդիներն ու ամուսինները կան, թե ոչ։
Գերեվարված զինծառայողների հարզատները երկու շաբաթից ավելի է հավաքվում են մարզպետարաններում, իսկ երեկ նրանցից երեքը այցելել են Երևան, այստեղ նրանց հավաստիացրել են, որ շուտով Բաքվում գտնվող բոլոր գերիները վերադառնալու են։
«Մեկը իրենց ասել է, որ մինչև ամսվա վերջ գերիներ են բերելու։ Մինչև ամսի 15-ը բերելու են նոյեմբերի 16-ին գերեվարված զինծառայողներին, իսկ ամսվա վերջ՝ 44 օրյա պատերազմի ժամանակ գերեվարված զինծառայողներին»,- տեղեկացրել է հարազատը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսական կողմի միջնորդությամբ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան է վերադարձել 10 հայ գերի, ովքեր Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։ Եւս մեկ գերի, որը ծանր վիրավորվել էր մարտական գործողությունների ժամանակ, հայրենիք էր վերադարձել նոյեմբերի 26-ին։
15:49 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերությունից վերադարձած Հարութը ծնունդով Դեբետից է՝ բազմազավակ հայր. Հարազատները նրան դեռ չեն տեսակցել
13:30 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչեւ դեկտեմբերի 15-ը նախատեսվում է գերիների նոր խմբի վերադարձ.անհետ կորածի հարազատ
18:32 01/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների հարազատներին հայտնել են, թե երեկ ինքնաթիռ է մեկնել Բաքու և մեծ թվով գերիներ պետք է գան.պաշտոնական տեղեկություններ չկան
18:18 30/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ31 հայ զինծառայող շուրջ երկու շաբաթ է գտնվում է գերության մեջ, սակայն Բաքվում Կարմիր Խաչը նրանց չի տեսակցել

Азербайджан подтвердил нахождение в Баку 21 армянского военнослужащего, захваченного в плен 16 ноября - родственник 12/07/2021   15:38  |  Лента новостей
Азербайджан подтвердил, что в Баку находится 21 человек, захваченный в плен 16 ноября. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил родственник одного из военнопленных, добавив, что им передали такую информацию.
Отметим, что Баку длительное время не подтверждал каких-либо данных о лицах, захваченных в плен 16 ноября, и даже Красному Кресту не разрешали встретиться с ними. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 23 ноября заявил, что, по неофициальным данным,  в Баку удерживается 32 пленных, по его словам, “24+8”. После этого заявления в Армению были возращены 11 пленных.
Один из родственников  пленных в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что Баку обязался до 6 декабря подтвердить число удерживаемых у него пленных. Вчера родственникам сообщили, что Баку подтвердил факт пленения 21 военнослужащего.
Родственник военнослужащего отметил, что после подтверждения ни Красный Крест, ни в Минобороны с ними не выходили на связь. Они не знают, есть ли в списке их сыновья и мужья.
Родственники военнопленных уже две недели, как собираются у зданий областных администраций, а вчера трое из них прибыли в Ереване. Здесь их заверили в том, что все находящиеся в Баку пленные будут возвращены.
“Кто-то им сказал, что до конца месяца вернут пленных. До 15 декабря вернутся военнослужащие, которые были взяты в плен 16 ноября, а в конце месяца – военнослужащих, захваченных в плен в ходе 44-дневной войны”, - сообщил родственник.
Напомним, при посредничестве российской стороны 4 декабря в Армению были возвращены 10 армянских военнослужащих, которые были взяты  в плен  Азербайджаном 16 ноября. Еще один пленный, который был тяжело ранен в ходе боевых действий, был возвращен на родину 26 ноября.