Ռուս խաղաղապահները Մարտակերտում 400 հա տարածք են ականազերծելու 12/06/2021   10:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահներն Արցախի Մարտակերտ քաղաքի տարածքը մաքրում են պայթունավտանգ առարկաներից և ականազերծում քաղաքը։
Ռուս խաղաղապահներն ամեն օր աշխատանքներ են իրականացնում չպայթած զինամթերքի, արկերի և ականների որոնման ուղղությամբ։
Մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները կատարում են բնակավայրերի և գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ու անասունների արոտավայրերի համար նախատեսված հարակից տարածքների մաքրման խնդիրները:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Պյոտր Պարշիկովը հայտնել է, որ Մարտակերտի շրջանում սկսվել են գյուղատնտեսական նշանակության հողերի մարդասիրական ականազերծման աշխատանքները: Այսօր ականազերծվել է 1,5 հա տարածք, ընդհանուր առմամբ նախատեսված է մաքրել 400 հա տարածք, աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել է 2 պայթյունավտանգ առարկա։
2020թ․-ի նոյեմբերի 23-ից ի վեր ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ինժեներասակրավորական խմբերը չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2 322,1 հա տարածք, 683 կմ ճանապարհ, 1 937 շինություն, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 26 078 պայթուցիկ առարկա:
21:34 05/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԿորոնավիրուսով հիվանդացությունը Ռուսաստանում շարունակում է նվազել
16:38 05/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան հայտարարել է, որ ԱՄՆ ՌՕՈՒ գործողությունները սպառնալիք են ստեղծել քաղաքացիական ավիացիայի համար
23:52 03/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՍիրիացի չորս զինծառայողներ են վիրավորվել՝ զինյալների կողմից գնդակոծությունների ժամանակ
23:09 29/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ հավատում է Ռուսաստանի հետ երկխոսության հնարավորությանը
21:00 28/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԿրեմլում հուսով են, որ Պուտինի եւ Բայդենի շփումները տեղի կունենան մինչեւ տարեվերջ
19:05 28/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԿադիրովի ներկայացուցիչը հայտնել Է Նիժնեվարտովսկում չեչեն աշակերտուհուն ծեծի ենթարկելու մասին
16:29 28/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՌոստրոպովիչի դուստրը հոսպիտալացվել Է Մոսկվայում
16:15 28/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԼոնդոնում Ռուսաստանի դեսպանն անհանգստացած է Գերմանիայում բրիտանական զորքերի տեղակայմամբ

Российские миротворцы преступили к разминированию 400 гектар территории Мартакертского района Арцаха 12/06/2021 11:16 | Лента новостей
Военнослужащие российского миротворческого контингента приступили к очистке и разминированию от взрывоопасных предметов (ВОП) территории населенного пункта Мартакерт, Мартакерского района Республики Арцах.
Как сообщается на сайте Минобороны РФ, ежедневно вблизи линии разграничения в Мартакерском районе российские миротворцы проводят работы по поиску неразорвавшихся боеприпасов, снарядов, выстрелов и мин. Военнослужащие подразделения гуманитарного разминирования выполняют задачи по очистке населенных пунктов и близлежащих территорий, предназначенных для сельскохозяйственных угодий и выпаса домашнего скота.
«Российским миротворческим контингентом начались работы по гуманитарному разминированию сельскохозяйственных угодий в Мартакерстком районе Нагорного Карабаха. Сегодня было разминировано 1,5 га территории, всего запланировано 400 га территории, в ходе работ было обнаружено 2 взрывоопасных предмета», - сказал представитель российского миротворческого контингента Петр Паршиков.
Всего с 23 ноября 2020 года инженерно-саперными группами Российского миротворческого контингента от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2 322,1 га территории, 683 км дорог, 1 937 зданий, обнаружено и обезврежено 26 078 взрывоопасных предметов.