Մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը նախատեսվում է գերիների նոր խմբի վերադարձ.անհետ կորածի հարազատ 12/06/2021 13:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան է վերադարձել 10 հայ գերի, որոնք Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին։ Նկատենք, որ առ այս պահը Ադրբեջանն անգամ Կարմիր Խաչին չէր ներկայացրել գերիների ցուցակ՝ այդպիսով թույլ չտալով, որ նրանց Բաքվում տեսակցեն։
10 գերիների վերադարձն ապացուցում է, որ Ադրբեջանում կան բազմաթիվ չհաստատված գերիներ, որոնց Բաքուն պահում է՝ արհամարհելով միջազգային իրավունքն ու ստանձնած պարտավորությունները։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում անհետ կորած համարվող զինծառայողներից մեկի հարազատը նշեց, որ մինչև դեկտեմբերի 15-ը գերիների նոր խումբ է վերադառնալու։ Ավելին, այսօր Ադրբեջանը պետք է հաստատի իր մոտ պահվող գերիների թիվը։
Նոյեմբերի 16-ից գերեվարված է նաև Շիրակի մարզի մեկ բնակիչ։ Հարազատները նրան ճանաչել էին ադրբեջանական կողմի տարածած լուսանկարներից ու տեսանյութերից, սակայն պատկան մարմինները չէին հաստատում նրա՝ գերության մեջ գտնվելու փաստը։ Զինծառայողի կինը Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ մինչև օրս էլ հաստատումներ չեն եղել։
«Այսօր մեզ էլի ոչ մի տեղից, ոչ մի պատասխան չեն տվել։ Վերադարձել է 10 զինծառայող, մյուսների մասին հաստատումներ չեն եղել։ Դեռ ցանկը չկա, դա էլ չեն հաստատել։ Այսօր վերջնական պատասխան են տալու։ Մինչև ամսի վեցն են ժամանակ տվել Ադրբեջանին, որ տղաների առողջական վիճակի և գտնվելու վայրի մասին մեզ տեղեկություն տան, բայց մինչև հիմա տեղեկություն չունենք»։
Դեկտեմբերի 4-ին հայրենիք վերադարձած զինծառայողներից հինգը Վանաձորից են, երկուսը՝ Գյումրիից, մեկը՝ Բյուրեղավանից։ Մյուս երկուսը ժամկետային զինծառայողներ են՝ Աբովյանից։
«Վերադարձածների մեծ մասը Վանաձորից էին, բայց նրանց հետ էլ ոչ ոք կոնտակտի մեջ չի կարողանում մտնել՝ անգամ իրենց հարազատները։ Վերադարձողները, ըստ ցուցակի չեն վերադառնում, այլ պատահականության սկզբունքով։ Միայն ինքնաթիռ նստելուց հետո է հաստատվում վերադարձողի ինքնությունը»։
Մինչև այս պահը հայտնի չէ, ի վերջո Բաքվում քանի՞ զինծառայող է գերեվարված եղել նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով։ Ըստ վարչապետի՝ 32 զինծառայող է գերեվարվել՝ «24-+8», նրանցից մեկը, որը վիրավոր էր, վերադարձել էր ավելի վաղ, իսկ 10-ը՝ վերադարձան դեկտեմբերի 4-ին։ Փաստացի, Բաքվում շարունակում է մնալ 21 զինծառայող, որոնք գերեվարվել են նոյեմբերի 16-ին։ Իսկ ավելի վաղ գերեվարվածների հարցը, կարծես այս փուլում մոռացության է մատնվել

До 15 декабря планируется возвращение новой группы армянских пленных – родственник без вести пропавшего военнослужащего 12/06/2021   13:49  |  Лента новостей
При посредничестве российской стороны 4 декабря в Армению были возвращены 10 армянских военнослужащих, которые были взяты  в плен  Азербайджаном 16 ноября. Отметим, что на данный момент Азербайджан не представил список пленных даже Красному Кресту, тем самым не допустив, чтобы их в Баку проведали.
Возвращение 10 пленных свидетельствует о том, что в Азербайджане удерживаются многочисленные лица, факт пленения которых не подтвержден; Баку удерживает их, игнорируя международное право и взятые на себя обязательства.
Родственник одного из числящихся пропавшими без вести военнослужащих в беседе с “ФактИнфо” заявил, что до 15 декабря на родину вернется новая группа пленных. Более того, сегодня Азербайджан должен подтвердить число удерживаемых у него пленных.
С 16 ноября в плену находится также житель Ширакской области. Родственники узнали его по фотографиям и видео, растиражированным азербайджанской стороной, однако компетентные органы не подтверждали факт нахождения его в плену. Жена военнослужащего в беседе с “ФактИнфо” сообщила, что подтверждений нет до сих пор.
“Нам и сегодня нигде ничего не ответили. Вернулись 10 военнослужащих, подтверждений об остальных не было. Пока списка нет, и это не подтвердили. Сегодня дадут окончательный ответ. Азербайджану до 6 числа дали время на предоставление информации о состоянии здоровья и местонахождении ребят. Но до сих пор сведений нет”, - сказала она.
Пятеро из вернувшихся 4 декабря военнослужащих из Ванадзора, двое – из Гюмри, а один – из Бюрегавана. Остальные двое – солдаты-срочники из Абовяна.
“Большинство из них из Ванадзора, но никто с ними не может связаться, даже их родные. Те, кто вернулся, возвращаются не по списку, а по принципу случайности. Только после прибытия самолета подтверждается личность вернувшихся”, - сказала собеседница агентства.
До сих пор неизвестно, сколько военнослужащих удерживаются в плену в Баку после азербайджанской агрессии 16 ноября. По словам премьера Армении, в плену оказались 32 военнослужащих, “24-+8”. Один из них, который был ранен, был возвращен ранее, а 10 вернулись на родину 4 декабря. Фактически, в Баку продолжает оставаться 21 военнослужащий, который был взят в плен 16 ноября.