Արցախի բնակիչը մոլորվելով հայտնվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և գերեվարվել 12/03/2021 15:23 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ։
Այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի 1956թ. ծնված բնակիչ Ս.Ս.-ի անհայտ կորչելու մասին: Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի: Հայտնում է ԱՀ ԱԱԾ-ն։
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում Ս.Ս.-ին հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:

Житель Арцаха заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории - СНБ 12/03/2021   15:39  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Служба национальной безопасности Республики Арцах предпринимает меры по возвращению жителя Арцаха, который заблудился и оказался на территории, подконтрольной азербайджанским ВС.  Об этом сообщает пресс-служба СНБ Арцаха.
Сообщается, что информация об исчезновении жителя города Чартар Мартунинского района С.С., 1956 года рождения поступила сегодня около 13։00.
В результате принятых на основании поступившего сигнала мер выяснилось, что упомянутый гражданин Республики Арцах, заблудившись утром, оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории и был задержан последними.
Об инциденте немедленно были проинформированы российские миротворцы. В настоящее время ведутся переговоры о возвращении С.С. армянской стороне.