Արցախի ԱԱԾ-ն պաշտոնապես չի հաստատում խաղաղ բնակչի սպանությունը. նշում են, որ նա գերեվարվել է 12/03/2021   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական տելեգրամյան ալիքները հաղորդեցին, որ Ադրբեջանցի զինծառայողը Արցախի Մարտունու շրջանում խաղաղ բնակչի է սպանել։
Միաժամանակ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով երկրի ՊՆ-ին հայտնել են, թե, իբր, 13:00-ի սահմաններում ադրբեջանցիները հայ բնակչի են «վնասազերծել»։ Ըստ ադրբեջանական մտացածին վարկածի՝ Արցախի բնակիչը, իբր, փորձել է տիրանալ զինծառայողի զենքին, իսկ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողը կրակել է օդ, ապա «ինքնապաշտպանական նպատակներով» վնասազերծել անզեն 65 ամյա բնակչին։
Ակնհայտ է, որ հակառակորդ երկրի պաշտոնական աղբյուրները իրենց իսկ վայրագ պահվածքն արդարացնելու անհեթեթ փորձեր են անում։
Րոպեներ անց, Արցախի ԱԱԾ-ից հաղորդեցին, որ այսօր 13։00-ի սահմաններում 65-ամյա արցախցի է գերեվարվել։
Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի 1956թ. ծնված բնակիչ Ս.Ս.-ի անհայտ կորչելու մասին ահազանգից հետո պարզվել է, որ քաղաքացին մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում խաղաղ բնակչին հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Փաստինֆո»-ի հարցին, որ ադրբեջանական աղբյուրները հայտնում են խաղաղ բնակչի սպանության մասին՝ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը նշեց, որ հայտնի է միայն քաղաքացուն գերեվարելու մասին։
«Մարտունի քաղաքի մոտ Ղուրուչուխ կոչվող բլուր կա, այդ կողմից նրան տարել են։ Նրան չեն սպանել, մեր տեղեկություններով գերեվարվել է, միայն դա գիտենք»,- ասաց Թադևոսյանը։
18:32 01/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների հարազատներին հայտնել են, թե երեկ ինքնաթիռ է մեկնել Բաքու և մեծ թվով գերիներ պետք է գան.պաշտոնական տեղեկություններ չկան
18:18 30/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ31 հայ զինծառայող շուրջ երկու շաբաթ է գտնվում է գերության մեջ, սակայն Բաքվում Կարմիր Խաչը նրանց չի տեսակցել
22:39 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ երկու ռազմագերիներին ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ. ՌԴ ՊՆ
11:37 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն հաստատում է. Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել երկու գերի
10:40 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել վիրավորված գերուն և արցախցի մոլորված քաղաքացուն
13:02 23/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների, անհետ կորածների վերաբերյալ ճշգրտումների համար հնարավոր է՝ մի փոքր էլ ժամանակ պահանջվի. Քոչարյան
16:17 22/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊայմանագրային զինծառայողի հարազատները նրա գերեվարման մասին իմացել են ադրբեջանական տեսանյութերից. Կինը վստահեցնում է ՝ գերիները իրական թիվը 30-ն է, ՊՆ-ն լռում է
14:53 22/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով

В Арцахе прокомментировали информацию об убийстве азербайджанцами мирного жителя Мартунинского района 12/03/2021   16:19  |  Лента новостей
Армянские Telegram-каналы сообщают, что азербайджанский военнослужащий убил мирного жителя Мартунинского района Арцаха.
В то же время азербайджанские СМИ со ссылкой на Минобороны этой страны сообщают, что якобы примерно в 13:00 азербайджанцы "обезвредили" армянина. Согласно надуманной азербайджанской версии, житель Арцаха якобы пытался завладеть оружием, а азербайджанский военнослужащий сначала выстрелил в воздух,  а затем "в целях самообороны" обезвредил 65-летнего безоружного жителя.
Очевидно, что азербайджанские официальные источники для оправдания своего зверского поведения предпринимают нелепые попытки.
Спустя несколько минут СНБ Арцаха сообщила, что сегодня около 13:00 в плен был взят 65-летний житель Арцаха.
В результате принятых на основании поступившего сигнала об исчезновении жителя города Чартар Мартунинского района С.С., 1956 года рождения мер выяснилось, что упомянутый гражданин Республики Арцах, заблудившись утром, оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории и был задержан последними.
Об инциденте немедленно были проинформированы российские миротворцы. В настоящее время ведутся переговоры о возвращении С.С. армянской стороне.
За уточнением появившейся информации об убийстве мирного жителя ИА "ФактИнфо" обратилось к начальнику отдела по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД Арцаха Унану Тадевосяну, который в ответ заявил, что известно лишь о пленении гражданина.
"Близ города Мартуни есть холм под названием "Гуручух", его забрали с этой стороны. Его не убили. По нашим сведениям, он был захвачен в плен. Нам известно только это", - сказал Тадевосян.